Nem is kérdés, hogy az otthonod helyiségei közül a konyhában töltöd a legtöbb időt, hiszen itt készítesz reggelit, ebédet és vacsorát is. Így azért, hogy még véletlenül se uralkodjon el az őskáosz a konyhádban, érdemes folyamatosan tisztán tartani, ugyanis bármennyire is vigyázol főzés közben, szinte biztos, hogy kifröccsen az olaj vagy kiborul valami. Ha pedig nem vagy résen, akkor többek között a nem túl esztétikus zsírfoltok is könnyedén felhalmozódhatnak a konyhádban. Most összegyűjtöttük azokat a helyeket, ahol kifejezetten érdemes odafigyelni a felhalmozódott zsírra. Íme!
1. Mosogató
A konyhai mosogatót mindennap használod, így könnyen kimaradhat a nagytakarításkor, főleg azért, mert valószínűleg ilyenkor is jól meg van pakolva a mosogatnivalóval. Nem szabad azonban elfeledkezni róla, sőt alaposan meg kell tisztítani. A leghatékonyabban természetesen egy zsíroldóval tudod ezt megtenni, amit általában legalább 10 percig a tisztítandó felületen kell hagynod. Ha nem annyira zsíros a mosogató, akkor kevesebb idő is elegendő lehet. De ha nem jött le maradéktalanul a zsír, akkor inkább ismételd meg a műveletet.
2. Konyhaszekrény és munkalapok
A legtöbb zsír nem túl meglepő módon a leggyakrabban használt felületeken, így például a munkalapon és szekrényeken halmozódik fel. Biztosan te is tisztában vagy azzal, hogy mennyire csúnya tud lenni a konyhaszekrény és a munkalap, amikor megáll rajtuk a por és a zsír keveréke.
A zsíros kosz ellen vess be egy olyan konyhai spray-t, amely még a legmakacsabb szennyeződéseket is képes eltávolítani. És ne feledkezz el a konyhaszekrény fogantyúiról és fiókjairól se!
3. Falak
Sokan elfeledkeznek róluk, pedig a falakról és a tűzhely feletti csempékről is érdemes eltávolítani a zsíros ujjlenyomatokat, a port és a foltokat. Figyelj arra, hogy felülről lefelé kezdd a takarítást, és az ajtófélfát se hagyd ki. Így a csúnya, zsírfoltos fal ismét ragyogó és tiszta lesz!
4. Páraelszívó
Hatalmas segítség, ha van egy szagelszívó a konyhádban, ám nem szabad elfeledkezni a megfelelő tisztításáról sem. Sokan ugyanis nincsenek tisztában azzal, hogy a beépíthető konyhai szagelszívók takarítása két-három havonta nemcsak esztétikai szempontból szükséges, hanem mert a szűrökön felgyülemlett kosz- és zsírréteg tökéletes helyet biztosít a kórokozók megtelepedéséhez. Arról nem is beszélve, hogy a kosz az elszívó teljesítményét is csökkenti, illetve a készülék energiafelhasználása is megnő miatta.
5. Hűtőszekrény
A hűtőszekrény tisztítását, takarítását biztosan te is csak tologatod magad előtt, mert nehéz és fárasztó feladatnak tűnik, pedig nem az! Az a baj, hogy minél tovább halogatod, annál alaposabb tisztításra lesz szükség. Semmiképpen se várd meg, míg a folt rákövesedik az üveglapra...inkább szabadulj meg gyorsan a rátelepedő baktériumoktól és foltoktól. A kilöttyent levek és egyéb maszatok (szószfoltok, húslé, zsíros szennyeződések) eltávolítása például minden esetben legyen azonnali. Ezenfelül a hűtőszekrény belső polcainak megtisztítása mellett időről időre alaposan tisztítsd meg a kivehető tárolókat és polcokat is.
6. Főzőlap
A kerámia főzőlapok tisztítása egy kis odafigyelést igényel, hiszen nem szabad hagyományos súrolószert használnod hozzájuk, nehogy összekarcold a finom felületet. Ebben az esetben érdemes egy mikrokristályos súrolókrémet vagy egy zsíroldó spray-t bevetned, ami még a legnagyobb kihívást jelentő felületekről is seperc alatt eltávolítja a makacs zsíros lerakódásokat.