Magas polcok, vágóeszközök, üveg- és porcelánpoharak és tányérok – hiába imádjuk a konyhát, ez az egyik legveszélyesebb hely az otthonunkban. Egy konyha kialakításánál minden részletre oda kell figyelni, hiába a négy méteres belmagasság, ha magasságunk vagy akadályozott mozgásunk nem engedi, hogy felfele terjeszkedjünk, más megoldást kell keresnünk a kialakításhoz. Itt jön képbe az akadálymentes tervezés.
„Az akadálymentes tervezés azon a koncepción alapul, hogy a teret a benne élő személyhez vagy személyekhez szabjuk” – mondja Maegan Blau, a Blue Copper Design tulajdonosa és vezető tervezője.
Nyilvánvalóan ez sok mindent jelenthet. A konyha egy nagyon veszélyes terület az otthonban, és ha nem a biztonság és a kényelem tükrében van kialakítva, akkor még veszélyesebbé válhat.
Az akadálymentes tervezés az elmúlt években egyre nagyobb teret nyer a lakberendezésben. Ez a tendencia sok mindennek köszönhető, a szakértők szerint a világjárvány is hozzájárult a konyha akadálymentesítéséhez, illetve az idősebb korosztály azon része, aki most kezd konyhaátalakításba, szintén egyre fontosabbnak tartja úgy kiépíteni a konyhát, hogy az az idő előrehaladtával is praktikus és könnyen használható maradjon. Maegan Blau kerekesszékes tervezőként saját tapasztalatból mesélt a Thekitchn.com oldalának arról, mennyire meghatározó a mozgáskorlátozott embereknek a konyha kialakítása.
„A függetlenség nagyon értékes a fogyatékkal élő emberek számára, ez a szabadságérzés pedig sokban függ a környezettől. A főzés és az étkezés nyilvánvalóan szükségszerűség, amelyben mindenki részt tud venni, növeli az ember önbizalmát, elősegítheti az általános jólétet, és még pénzt is meg lehet vele takarítani" – mondja.
Nem kell idősnek vagy mozgásban korlátozottnak lenni ahhoz, hogy akadálymentesített konyhában gondolkodjunk. Ha az ember nagyon magas, de nincs elég magasan a konyhapult, görnyedni kell, ez már önmagában nem egészséges, de az is lehet, hogy családos emberként szimplán csak szeretnénk a gyerekeket is aktívan bevonni a főzésbe, ehhez pedig alacsonyabb pult és könnyebben elérhető polcok szükségesek. Egy konyha nemcsak praktikus, okos is lehet, a mai technológiának köszönhetően ugyanis a főzést is gyerekjátékká tehetjük.
Ahogy 2022-re és az akadálymentes tervezés jövőjére tekintünk, Blau elmesélte azt az öt trendet, amely szerinte egyre inkább megjelenik a konyhatervezésben.
1. Fiókok mindenhol
Blau szerint sokkal könnyebben használhatóak azok a konyhák, ahol az alsó, pult alatti rész fiókos szekrényekkel van kivitelezve. Könnyen kezelhető, minden szabad helyet (különösen a hátsó részekre gondolva) ki lehet használni, nem kell mélyre nyúlni a szekrényekben, így könnyebben elérhető benne minden idősek, gyerekek vagy mozgásukban korlátozott emberek számára is, ráadásul nem sokkal drágább megoldás, mint ha sima szekrényeket építenél be.
2. Okos otthonok
Az intelligens háztartási készülékek népszerűsége robbanásszerűen megnőtt az elmúlt pár évben, Blau szerint pedig ez a trend csak egyre elterjedtebb lesz. Érintésmentes csaptelepek, főzőlapok, amelyek elinduláskor azonnal automatikusan bekapcsolják a szagelszívót, hűtők, amelyeket nem kell leereszteni vagy a maguktól működő robotporszívók már nem a jövő csodái, hanem a jelen megoldása, és mindenki életét megkönnyítik.
3. Fiókok a hűtőszekrényben
Blau különösen örül annak, hogy egyre több hűtő kialakításánál figyelnek arra, hogy minél több fiókot lehessen használni, amelyek a hűtő alsó részében helyezhetőek el. Ezek a fiókok könnyebb lehetőséget biztosítanak az italok megfogására a fogyatékkal élők és a gyerekek számára egyaránt, és tökéletesek azok számára is, akiknek több italtárolóra van szükségük.
4. Konyhaszigettel egy magasságban lévő munkalapok
Nemcsak praktikus, de harmonikusnak tűnő megoldás lehet, ha a konyhaszigetet és a konyhapultot egy magasságba helyezed a helyiség átalakításánál. Több ülőhely, több munkafelület, tökéletes megoldás a gyors ebédekhez vagy például a házi feladat megírásához.
5. Felső szekrények helyett esztétikus megoldások
Egy akadálymentesített konyhában másféle szerepet kapnak a felső polcok és szekrények, mint egy átlagos konyhánál. Blau szerint egyre több olyan megrendelő van, aki a felső tárolószekrények helyett inkább polcokat tervez a leendő konyhába, amelyre könyvek, díszek, festmények kerülnek – egyszóval az olyan tárgyak, amelyek nem kellenek a főzéshez, azonban hozzájárulnak a konyha dizájnjához. Teljeskörű háztervezésnél a szakértő szerint egyre gyakoribb az is, hogy a konyhába nagyobb ablakokat kérnek a megrendelők, ezzel is világosabbá téve a teret.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: