5 tipp, amivel könnyebb leveseket főzhetsz a nyári melegben

Nyár van, szenvedünk a hőségben. Ilyenkor az étkezési szokásaink, igényeink is átalakulnak: nem akarjuk nagyon leterhelni a gyomrunkat, könnyű, de mégis tápláló ételekre van szükségünk. A leveseket is tehetjük ilyenné, ehhez itt van pár tanács.

Ha könnyű nyári leveseket akarunk főzni, az olyan alapanyagokat vagy főzési technikákat kell megcéloznunk, amelyek túlzottan nehézzé teszik a fogást. Ahhoz, hogy könnyebben emészthető, de mégis tápláló ételt kapjunk, ezektől meg kell szabadulnunk. Szerencsére rengeteg olyan helyettesítő hozzávalót és alternatív alapanyagot találhatunk a konyhában, amivel a könnyű nyári levesek elkészítése gyerekjáték lesz.

5 tipp, amivel könnyebb leveseket főzhetsz a nyári melegben

Kevesebb zsiradék

Az egyik fő oka, ha egy leves megfekszi a gyomrunkat, a zsiradék mennyisége. A sok olajjal vagy zsírral készült levesek ízletesebbek ugyan, de mellette túlzottan nehezek is.

Alapból kezdhetjük azzal, hogy az ilyen recepteket nyáron elkerüljük. Azonban, ha mégis megkívánunk egy jó babgulyást vagy borsólevest, az eredeti verzió kissé nyáriasítsuk.

Használjunk kevesebb olajat, meglátjuk, így is megpirulnak majd a zöldségek és a hús. Az olajon pirítás mellett bevethetjük a párolás technikáját is: hagyjuk hosszabb ideig a fedő alatt megpuhulni a hozzávalókat.

Sőt, a húst teljesen ki is hagyhatjuk, hiszen abban is jelentős mennyiségű zsír található. Ráadásul a zöldségekhez nem kell olyan sok olaj, néhány evőkanálnyi elég a megpirításukhoz.

Nyári zöld gazpacho

Ezt az isteni nyári levest Mautner Zsófia ajánlotta a Nők Lapja Konyha, 2013. augusztusi számában. Aki szereti a hűsítő, különleges ízvilágú leveseket, annak nagyon fog ízleni!

Nyári bableves (Bableves 6.)

A bableveseknek egy teljesen más műfaja: igazi nyári verzió, hús (következésképpen füstös íz) nélkül, sok fűszerrel. Érdemes kipróbálni.

Hagyjuk a hüvelyeseket

A hüvelyesek kivételesen háttérbe szorulnak nyáron. Ugyan tele vannak fehérjével és nagyon táplálóak, ha sokat eszünk belőlük, akár órákig is érezhetjük a hatásukat.

Persze ilyenkor is ehetjük őket, de inkább kis mennyiségben tegyük ezt. Ne a leves fő hozzávalója legyen a bab, lencse vagy csicseriborsó, inkább kiegészítője vagy feltétje (a pirított, ropogós hüvelyes kiváló kruton helyett).

Hűtsünk, ne fűtsünk

A nagy melegben mindannyian hajlunk a hideg ételek felé. Legyen ez így a levesekkel is. A krémlevesek általában hidegen is nagyon finomak. Ha pedig hiányolnánk a változatos textúrákat, erre is van megoldás.

A krémleves mellé készíthetünk különböző sült zöldségeket, ezekkel gazdagíthatjuk az amúgy elég egyhangú állagát.

Tészta helyett

A levesbetétek is hozzájárulnak ahhoz, hogy nagyon eltelítődünk, akár egy tál étel után is. Ebben pedig a leggyakrabban használt levesbetét, a tészta a ludas.

Nem arról van szó, hogy üresen kéne hagyni azt a nagy lábos levest, amit főztünk. Inkább arról, hogy rengeteg más lehetőségünk van, ha ilyen módon szeretnénk gazdagítani a főztünkön.

Használjunk különböző gabonákat: a bulgur, rizs, gersli mind kiváló helyettesítője lehet a tésztának. Az apró szemeket a főzés utolsó pár percében adjuk a lábashoz: gyorsan megszívják magukat, kívül puha, de belül mégis kellemesen rágós állaguk lesz, pont, mint egy jó tésztának.

Ne vigyük túlzásba a használatukat: fejenként 3-4 evőkanál bőven elég belőlük.

Jól járunk a joghurttal

Vannak levesek, amelyeknek elengedhetetlen része egy nagy kanál tejföl. Ha ragaszkodunk ehhez a kiegészítőhöz, de szeretnénk megtartani az étel könnyed voltát, forduljunk a joghurthoz.

Ízben csak egy kicsit tér el a tejföltől, ugyanolyan savanykás, állagban pedig hasonlóan krémes, ezért lehet találó helyettese a leves tetején.

Vegán kelkáposztaleves

Frankfurti leves, oh, igen, imádom, de a gyerekek a virslit már kicsukták az általuk elfogadható élelmiszerek egyre szűkülő csoportjából. Ez a kis adalék-információ és az egyik ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


A nyár ízei beköltöznek a konyhába:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...