Minden, amit a karalábéról tudnod kell
A karalábé a káposztafélék családjába tartozó zöldség, amely duzzadt, majdnem gömbölyded, Szputnyik-szerű alakjáról könnyen felismerhető. Általában halvány világoszöld, de lila vagy kékes is lehet. Magas C-vitamin- és káliumtartalmú növény, alacsony szénhidráttartalmú, magas tápanyagtartalmú. A név a német kohl (káposzta) és rabi (fehérrépa) szavakból származik. Mi most egy magyaros, tejfölös karalábélevest főztünk belőle.
Tudtad, hogy a karalábé, amelyben a fehérrépa és a retek íze dominál, meghámozva, nyersen tálalva is fogyasztható, sőt marinálva vagy salátákban, vékonyra szeletelve is isteni, friss ropogós elem lehet? A főtt karalábé íze enyhébb, főzelékekben vagy karalábélevesben, húslevesben, zöldséglevesben fogyasztjuk általában. A friss karalábét ropogós zöld leveleiről lehet felismerni, ezért csak olyan karalábét vásároljunk, amelyen még a levelek is rajta vannak, ezek ugyanis fogyaszthatók, és bővelkednek tápanyagokban.
Levesbe vagy sütve?
A karalábé sokoldalú zöldség, káposztás rokonaival ellentétben könnyebben emészthető, és nyersen is jó ízű. Fogyasztható a nyers diéta részeként, csíkokra vágva, hummusz vagy fűszeres mártogatós mellé tálalva. A karalábét sárgarépával vagy céklával kombinálva ízletes salátát készíthetünk belőle.
Ostyavékony szeletekre vágva a tésztalapok helyett felhasználható a lasagnában is, de ki is vájhatjuk a közepét, és megtöltetjük darált húsraguval. A karalábéből készült "sült krumpli" is egyre népszerűbb, mivel alacsony szénhidráttartalmú és zsírszegény. Illetve ha már magyarok vagyunk, miért is ne rántanánk ki zsemlemorzsába panírozva bő olajban, tartármártással, rizzsel tálalva?
Mi egy villámgyors és könnyed karalábélevest készítettünk, ami a tikkasztó nyári napokon is üdítően tud hatni. Tejfölösen habarva, kevés fokhagymával és sok-sok (sok) friss petrezselyemmel.
Nem elfogultságból, de ez a világ egyik legfinomabb karalábélevese, aminek a receptjét az édesanyámtól lestem el.
A karalábéleves elkészítése pofátlanul egyszerű:
A karalábékat pucoljuk meg, majd vágjuk őket szép, egyforma hasábokra. Lehet kocka is vagy rusztikus, de nálunk a hasábozás megy, ettől olyan egyedi.
Olvasszuk meg a vajat (vagy olívaolajat) egy lábosban, dobjuk rá a karalábét, és pirítsuk pár percig. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, majd adjuk hozzá a zúzott fokhagymát is. Pirítsuk jól össze, majd öntsük föl annyi vízzel, hogy bőségesen ellepje. Adjunk hozzá alaplevet vagy leveskockát (opcionális), és főzzük szinte puhára a karalábét. Amíg fő, a tejfölt keverjük ki a keményítővel, sóval, borssal és finomra vágott petrezselyemmel. Hőkiegyenlítés végett öntsük fel 1-2 merőkanál meleg levessel, majd adjuk kevergetve a leveshez, és hagyjuk egyszer felforrni, hogy a keményítő íze és állaga elfőjön. Tálaláskor szórjuk meg még pluszban friss petrezselyemmel, egy kis csilipaprikával, és löttyintsünk rá pár csepp olívaolajat.
Ha nagy levesesek vagytok, de szűkös az időtök, és nincs tippetek, mit készítsetek, mindenképp próbáljátok ki ezt a durván 20 perces receptet. Csakis friss, zsenge karalábét használjatok, és akár a levelét is belefőzhetitek, sőt, más zöldségeket is: répát, krumplit, borsót! Jó étvágyat!
Nézzétek meg hozzá a videót is:
Gyors tejfölös karalábéleves - a receptet mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra & gettyimages
Még több karalábés recept: