Ez a módszer a zsírjában sült hús és a kompót közös nevezője

Túl elegánsan hangzik, és a legtöbb ember fejében csak konyhai flancolásként él, mégis elképesztően egyszerű technika, amiből fantasztikus ízű ételek születnek: vajon miről lehet szó? A válasz a cikkben rejlik.

Ha átlagos házi szakácsok vagyunk, a konfitálás valószínűleg nem egy olyan tevékenység, amit túl sűrűn űzünk. És ugyan meg kell hagyni, ez valamelyest jogos döntés, hiszen a módszert minimálisan ki kell tanulni, azonban ha egyszer már a tarsolyunkban van a tudás, szinte bármit – és tényleg bármit – alávethetünk a konfitálás procedúrájának. Nézzük meg együtt, hogyan!

Ez a módszer a zsírjában sült hús és a kompót közös nevezője

Mi az a konfitálás?

Maga a szó a francia „confire” kifejezésből ered, ami annyit tesz: eltenni (mármint befőttet, és nem valakit láb alól), tartósítani. A klasszikus francia konyha egyik alapja, amit régen arra használtak, hogy a romlandó ételek élettartamát meghosszabbítsák.

A húsokat zsiradékban, alacsony hőfokon megfőzték, majd a hideg zsírban akár hónapokig is tárolták, anélkül, hogy megromlottak volna.

A technika egyszerűen zseniális találmány, azonban amire nem számított senki, hogy az elkészítés során a húsok íze elképesztően elmélyül, állaga pedig a lehető legomlósabb lesz. Így a franciák két legyet ütöttek egy csapásra a konfitálás feltalálásával.

Konfitált malaccsászár

Azt szeretem ebben a receptben, hogy jó előre el lehet készíteni, és felhasználás előtt csak kihalásszuk a zsírból a húsokat, és körbepirítjuk. Akár hetekig eláll a zsír alatt, így ...

Konfitált oldalas

A konfitálás mindaddig tűnik rettentően bonyolultnak, míg ki nem próbáltuk egyszer otthon! Egy régi eljárásról van itt szó, ami nem más mint az alacsony hőfokon, zsírban főzés, ...

Miért jó a konfitálás?

Mivel lassan, alacsony hőfokú zsiradékban készítjük el, a hús (és bármi más) sokkal ízesebb lesz. Erre az a magyarázat, hogy az ételekben lévő nedvesség nem hirtelen távozik, hanem szépen lassan elpárolog, a helyére pedig az aromás zsiradék kerül.

Ez pedig két dolgot eredményez. Egyrészt minimalizálja a baktériumok esélyét arra, hogy elszaporodjanak, tehát tartósítja az ételt. Másrészt felfokozza az ízeket, és elképzelhetetlenül omlós állagot ad.

A bő, forró olajban való sütéstől pedig abban különbözik, hogy sokkal alacsonyabb hőmérsékleten megy végbe a főzés: a fritőzben az olaj általában 160 és 230℃ között mozog, míg a konfitálás esetében nem haladja meg a 150℃-ot.

Húsok és halak

A leggyakrabban konfitált étel a hús, persze ezen kívül rengeteg más étel is fürödhet olajban. Mindenesetre kezdjük az alapokkal.

A konfitálni kívánt húst először egy sófürdőbe kell tenni, ahol hosszabb ideig (akár két napig is, a hal esetében viszont fél óránál nem tovább) pihen majd. Ezután letisztogatjuk és megtöröljük a húst, hogy teljesen száraz legyen, és jöhet a zsiradék.

Zöldségeket is konfitálhatunk

Egy sütőbe is tehető, magas falú edényre lesz szükségünk, amiben kényelmesen elférnek a húsok. Először ezek kerüljenek bele, majd az egészet töltsük fel a zsiradékkal, amíg el nem lepi az összes darabot.

Mehet is a 150 fokos sütőbe, ahol nagyjából 2-3 órát fog eltölteni. Persze minden hús más, ezért az idő változhat. Mindig konzultáljunk egy konkrét recepttel. A zsírjában tárolt hús 6 hónapig is eláll a hűtőben.

Kacsa konfit

A Dél-Franciaország specialitásaként számon tartott konfitálás tulajdonképpen nem más, mint az egyik legősibb hústartósítási eljárás: az alacsony hőfokon, saját zsírjában ...

Libamell konfit

A konfitálás annyit jelent, hogy a húst saját zsírjában sütjük ki, mégpedig tartósítás céljából. Hiába a tartósság, nem bírtam ki, és meg kellett kóstolnom az eredményt pár nap ...

Zöldségek

Egyes zöldségek ugyanúgy alávethetők a konfitálás technikájának, mint a hús. Ehhez válasszunk olyan zöldséget, amiben sok a keményítő, és nem túl nagy a nedvességtartalma. A krumpli, répa, fehérrépa, hagyma, fokhagyma, padlizsán és paradicsom (a nedvesség ellenére is) mind nagyon jól konfitálható zöldség.

Míg a húshoz inkább a zsír illik, a zöldségek számára a legjobb közeg valamilyen olaj (pl. olíva) lesz. Ezt öntsük a megtisztított, feldarabolt és szárazra törölt zöldségekre. Adjunk hozzá bátran ízesítőket, fűszereket is.

A felhasznált alapanyag keménységétől függően 30-60 perc alatt el is készül majd a csodálatos konfitált zöldségünk. Élvezzük magában, salátákhoz adva, szendvicseken vagy főételek köreteként. A zsiradék alatt tárolva a zöldségek 3 hónapot is kibírnak a hűtőben.

Édesburgonyás-lencsés gombasaláta

Tökéletes, laktató, vitaminokban gazdag és nem utolsó szempont, hogy nagy látványos saláta! A narancssárga édesburgonya, a barna gomba és lencse, a friss zöld menta, csodás harmóniát ...

Gyümölcsök

Végül következzen egy kakukktojás a konfitálás világában: a gyümölcs. Mielőtt a szívünkhöz kapnánk, és zsírban úszó almákat képzelnénk magunk elé, nyugodjunk meg: a gyümölcsök konfitálása cukorszirupban történik.

Szinte biztos, hogy találkoztunk már konfitált gyümölccsel: a kandírozott narancs, sőt, bizonyos szempontból a kompót is ide tartozik. Bármilyen friss gyümölcs, amit lassan főzünk cukorszirupban, tagja lehet a konfitált klubnak. Annyi különbséggel, hogy a konfitált gyümölcs nem áll el olyan hosszan, csupán pár napot bír ki a hűtőben (kivéve persze, ha rendesen elrakjuk befőttként).

Almakompót télire

Roppant egyszerű és gyors recept, az ősz slágergyümölcsével, az almával! A kiadós húsételek mellé tökéletes ez a kicsit pikáns, kicsit savanyú almakompót.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Minden konyhai módszerről lerántjuk a leplet:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...