Így tanulhatsz meg konfitálni pillanatok alatt

A konfitálás szó hallatán sokan gondolhatják, hogy valamilyen nagyon bonyolult és drága főzési/sütési eljárásról van szó (jó, azt előrebocsátjuk, hogy nem olcsó...), pedig ha egy kicsit utánajárunk, kiderül, hogy valójában egy nagyon régi és könnyen megtanulható technikát takar.

Ismerősen cseng, mégsem ugrik be, mi fán terem a konfitálás? Pedig lefogadjuk, kevesen vannak, kiknek nagyanyái, anyái ne készítettek volna saját zsírjában sütött és eltett húst. Na ugye! Konfitálásra fel!

Gyönyörű, ízletes és szaftos húsokat készíthetünk ezzel az egyszerű technikával

A hazánkban sem ismeretlen, de Dél-Franciaország specialitásaként számon tartott konfitálás tulajdonképpen nem más, mint az egyik legősibb hústartósítási eljárás:

A konfit (ejtsd: konfi) szó a francia confire igéből származik, ami egyszerűen annyit jelent, hogy tartósítani. A konfit hagyományosan bármilyen tartósított ételre utal, legyen az hús, gyümölcs vagy zöldség. Ez a tartósítás úgy történik, hogy az ételt lassan főzik egy olyan folyadékban, amely nem alkalmas a baktériumok szaporodására. Gyümölcsök esetében ez általában egy nagyon koncentrált cukorszirup, húsok és zöldségek esetében pedig tiszta zsír.

A főzést követően az ételt magasabb falú edényekben tárolják, és teljesen a folyadékba merítik, így áthatolhatatlan gátat képezve és megakadályozva a további baktériumok szaporodását. Mivel az éppen megfőzött élelmiszer a folyadékba merülve szinte steril, és el van vágva minden lehetséges baktériumfertőzési forrástól, így valóban nagyon hosszú ideig tárolható. A megfelelően konfitált húsok hűvös helyen több hétig, hűtőszekrényben pedig több hónapig is eltarthatóak, a konfitált gyümölcs pedig akár évekig is tárolható.

Ma, a hűtőszekrények világában, nyilvánvalóan nem a tartósítás indokával éledt újra ez a technika, sokkal inkább az egyszerűségével és az ily módon készített ételek sokféle felhasználhatóságával magyarázható, hogy divatba jött.

A kacsáknak és libáknak köszönhetjük ezt a kulináris gyönyörűséget is: hagyományosan ugyanis a kacsa-és libacombot készítették eképpen. (Ez utóbbi esetében a hús keménysége jócskán alátámasztja a konfitálás szükségességét, mert a sütéshez a libahús túl rágós.) És miért éppen a comb? Úgy tartják, hogy ez a szárnyasok legzamatosabb konfit része, szárnyuk pedig a legpuhább, legzsengébb.

A konfitált ételek pecsenyelétől megtisztított zsírban állva, hűtőben tárolva akár fél évig is fogyaszthatóak

De hogy is kell konfitálni?

Az ízesített nyers húst (sóval, borssal, kakukkfűvel, fokhagymával vagy éppen babérlevéllel fűszerezett) pár óráig vagy akár egy éjszakán át hagyjuk ízesedni, majd egy lábosba kacsa- vagy libazsírt alacsonyabb hőfokon felolvasztva belerakjuk a húsdarabokat. Fontos, hogy a húsokat egészében ellepje a zsír. Ezután szinte már csak türelmesnek kell lennünk, és három-négy, de akár öt órán keresztül hagyni, hogy az alacsony hőfokon (kb. 90°C-on) megpuhuljon a hús.

A konfit népszerűsége a hosszú eltarthatóságán és ízletességén kívül abban rejlik, hogy hidegen és melegen egyaránt fogyasztható, önmagában, önálló húsfogásként, de megjelenhet komplett ételek részeként is: gyakran gazdagítanak vele ragukat, becsináltakat. Melegen tálalva jól illik hozzá a vargányagomba, a sült burgonya (a hagyományos pommes sarladaises, kacsazsírban, fokhagymával együtt sütött krumpli), a zsenge zöldborsó és Bayonne-sonka, a fehérbab vagy éppen a lencse. Amennyiben a zsírt lekaparva róla, hidegen kívánjuk a konfitot elfogyasztani, úgy cikóriát vagy fehérkáposzta salátát tegyünk mellé.

A régebbi időkben a zsírban tárolt húsok hűvös helyen akár fél évig is tárolhatóak voltak, ha most szeretnénk tovább élvezni a finom húst és a zsírt, akkor jól lezárható dobozban, hűtőben érdemes tárolnunk.

Forrásunk volt.


További hasznos konyhai praktikák:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...