Ha arra kérnénk, hogy gondolj egy komfortételre (angolul: comfort food), akkor biztosan valami zsírban tocsogó, extra sajtos vagy csokis fogásra gondolnál. Közel jársz az igazsághoz, hiszen a komfortételek azok a fogások, amelyeket a helyi étteremben ugyanolyan jólesik megenni, mint egy távoli országban, mert az otthonodra vagy a gyerekkorodra emlékeztetnek. Minden nemzetnek vannak comfort foodjai, mi, magyarok például imádunk mindent, ami rántva készül. De a legnagyobb klasszikus, ami minden magyart a gyerekkorára és a vasárnapi ebédekre emlékeztet, az a frissen sült, ropogós rántott hús...
Szerencsére abból semmi rossz nem származik, ha időről időre a rántott húshoz hasonló komfortételekkel kényezteted magad, ám az egészséged érdekében hosszútávon jobb elkerülni a magas zsír-, só- és cukortartalmú élelmiszereket. Jó hírünk van azonban, hiszen akad egy-két komfortétel, ami rossz hírneve ellenére egészségesnek számít. Íme!
Nézd meg a galériában azokat a komfortételeket, amiket nyugodtan fogyaszthatsz
1.) Pattogatott kukorica
Tudtad, hogy egyetlen adag pattogatott kukorica több rostot tartalmaz, mint egy adag teljes kiőrlésű kenyér? Ezt azért fontos kiemelni, mert a magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű élelmiszerek segítenek elkerülni a cukorbetegséget, a szívbetegségeket, sőt még egyes rákbetegségeket is. Ezenfelül a popcorn olyan antioxidánsokban gazdag, amik elősegítik az egészséges vérkeringést, és megkönnyítik az emésztést. Arról nem is beszélve, hogy a ropogós kukorica B6-vitamint is tartalmaz, ami nélkülözhetetlen az agy és az idegrendszer egészséges működéséhez.
De mielőtt még túlságosan izgatott lennél, fontos letisztáznunk, hogy most nem a moziban, színházban kapható magas nátriumtartalmú kukoricáról beszélünk, hanem a sokkal egészségesebb házi készítésű verzióról. Próbáld ki ezt a mennyei popcornreceptet!
2.) Pesztós komfort ételek
A fenyőmagból, olívaolajból, sóból, borsból, parmezán sajtból és bazsalikomból készült klasszikus pesztó egy igazi telitalálat! Legutóbbi összetevője ugyanis, olyan vitaminokban gazdag, amik nélkülözhetetlenek az egészséges csontokhoz. Sőt, a bazsalikom antioxidánsai segítenek leküzdeni a szabad gyököket a szervezetben és még a bőrt is egészségesebbé teszik. Készítsd el ezt a krémes fodroskel-pestós spagetti receptünket!
3.) Krumplipüré
Ha nem tömjük tele rengeteg felesleges zsiradékkal a krumplipürét, akkor egy kiváló rostforrású ételről van szó. Nemcsak hosszabb ideig érezzük magunkat jóllakottnak tőle, hanem még az emésztésünket is jótékonyan serkenti. Ezenfelül a burgonyapüré káliumban is gazdag, ami energiát ad az idegeknek, valamint biztosítja az izmok megfelelő működését.
4.) Bruschetta
Ha még nem próbáltad a bruschettát, mint komfortétel, akkor most eljött az ideje! Az ízlelőbimbóidat kényeztető olasz fogás paradicsomot, fokhagymát, bazsalikomot, balzsamecetet, extra szűz olívaolajat tartalmaz. De egy kis sajt hozzáadása sincs kizárva az opciók közül.
A bruschetta tehát, olyan egészséges zsírokban gazdag (extra szűz olívaolaj), amik csökkentik a súlyos egészségügyi problémák (szívbetegség, rák és demencia) kialakulásának kockázatát. A fokhagyma pedig segít az immunrendszer egészségének erősítésében. Próbáld ki ezt a klasszikus bruschetta receptünket!
5.) Sütőben sült krumpli
A sült krumpli minden komfortétel-listán megtalálható. De most nem az olajban sült verzióra gondolunk, hanem a sütőben sültre. Ha a krumpli ugyanis ésszerűen van fűszerezve, és egészségesebb olajokkal készül a sütőben, akkor tökéletes módja lehet a zöldségbevitelnek! Íme egy recept hozzá!
6.) Tésztás csirkeleves
Talán az egyik legnépszerűbb komfortétel, a lélekmelengető csirkés leves, ami talán különösen jól esik, a borongós, esős időben. A leves fehérjében gazda, de ezenfelül gazdagíthatjuk olyan zöldségekkel (hagyma, fokhagyma, sárgarépa és zeller)is, amik gyulladáscsökkentő tulajdonságúak. Ezenkívül a leves rostokat, B- és C-vitamint, valamint aminosavakat is tartalmaz, amik mind hozzájárulnak az egészséges szervezethez. Egy dologra érdemes odafigyelni: hogy a boltban vásárolt levesek, általában rengeteg felesleges sót tartalmaznak, így érdemes inkább otthon elkészíteni. Készítsd el a mi gyors, zöldséges csirkelevesünket!
7.) Francia hagymaleves
Ha már a leveseknél tartunk, akkor meg kell említenünk a fantasztikusan krémes francia hagymalevest. Ha eddig kedvelted ezt az ételt, akkor most még jobban megszereted, ugyanis a francia hagymaleves rendkívül tápláló étel. Elsődleges összetevője természetesen a hagyma, ami gyulladáscsökkentő tulajdonságú, tehát csökkenti a vérrögök kialakulásának esélyét. Ezenfelül védi a szervezetet a rossz baktériumoktól, valamint fenntartja az immunrendszer egészségét. Kóstoltad már francia hagymalevest vajas pirítóssal? Ha nem, akkor itt a recept hozzá!
8.) Csokoládéval bevont eper
Ez az ellenállhatatlan étcsokoládés finomság többek között antioxidánsokban és C-vitaminban is gazdag. Továbbá a szakértők szerint 250 gramm friss, szeletelt eper 254 milligramm káliumot tartalmaz, ami segít kordában tartani a magas vérnyomást azáltal, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot tart a sejtekben. Ezenfelül az étcsokoládéban található flavanolok serkentik a véráramlást a szervezetben, így csökkentve a vérnyomást. Fontos, azonban, hogy az elkészítéséhez 75%-os kakaóbabos étcsokoládét használj, hiszen ebben kevés cukor található.
9.) Sült édesburgonya
A vitaminokban, valamint mangánban, rézben és káliumban gazdag édesburgonya segít fenntartani a csontok egészségét. Az édes gumós zöldségben található keményítő pedig jó hatással van a bélrendszerben található baktériumokra. Ha valami finomságra vágysz, akkor készítsd el ezt a receptet: Tarjával töltött sajtos-tejfölös édesburgonya.
Még több egészséges élelmiszer: