A kismamáknak sokszor reggel munkába megy a párjuk, nincs mindenhol olyan rokon, aki odaköltözik a családhoz segíteni, és ilyenkor az anyuka egyedül marad, így kell ellátnia a csecsemőt, netán a nagyobb testvért, főzni kéne és rendben tartani a háztartást, ami egyszerre nagyon fárasztó tud lenni. A kimerültség a tejtermelésnek sem kedvez, ezért is csinálták régen úgy, hogy aki tudott, az besegített ebben az időszakban, hogy minden feltétel ideális legyen a baba-mama összeszokásához, a kisbaba természetes táplálásához.
Mi az a komatál?
A komatál egy olyan ma is életképes, csak éppen elfedett népszokásunk, amelynek lényege, hogy a szülést követő terheságyi időszakban (az első napokban, hetekben) a kismama környezete naponta friss, házi koszttal, itallal látja el az anyukát, családját.
Az elnevezés a koma, azaz a keresztszülő nevéből ered, mivel eredetileg a komatálat a keresztszülő küldte, és az első és utolsó bőségtálat a komaasszony (keresztanya), de ennek ma már nincs jelentősége.
A komatál vagy bőségtál a törődés, figyelmesség mellett azért is jó dolog, mert tápláló, laktató házi ételekkel (pl.: húsleves, rántott hús, lángos), kaláccsal, süteménnyel, lekvárral, gyümölcsökkel, italokkal gondoskodik a napi étkezésről. Azért nem árt ismerni az anyuka és a családja étkezési szokásait (egyeztessünk velük), hogy olyan komatálat kapjanak, ami valóban el is fogy.
Hogyan működik?
Vannak kisebb egyházi közösségek, egy-egy település vagy utca, ahol ma is megszokott, hogy ha valahol kisbaba születik, egymás között felosztják, megbeszélik, hogy ki, mit és mikor tudja vállalni, hogy komatálat visz a családnak (ez akkor is működik, ha személyesen nem nagyon ismerik egymást, de egy közösségbe tartoznak). Az ilyen figyelmességet mi is viszonozzuk. Ha a másik fél kerül hasonló helyzetbe, akkor gondolni kell arra, hogy nekünk milyen sokat jelentett a figyelmesség, és az a sok étel és ital, amit kaptunk.
A komatál nem túl gyakori jelenség, pedig nagyon nagyszerű dolog, ezért ha úgy gondoljuk, lenne, aki örülne, ha komatálat küldenénk, amikor kisbabája megszületett, vagy nekünk jönne jól, tegyük meg a kezdő lépést. Például a közösségi oldalak ebben segítésünkre lehetnek.