A kolisok mostanra már biztosan berendezkedtek a szobájukban, és megkezdték az idei tanévet. Sok fiatal felnőtt számára ez az első, hogy teljesen önálló életbe kezdjenek, ahol anya nem főz vacsorát, nem vásárol be, és ahol teljesen magukra vannak utalva. Éppen ezért sokak számára valódi kihívás lehet, hogy a kollégiumban saját maguk gondoskodjanak az étkezésekről. (Nem is csoda, hogy annyi vicces és rémisztő sztori kering a felturbózott zacskós levesekről és a vízforralóban megfőzött virslikről.
Ez a feladat azonban közel sem lehetetlen, különösen akkor, ha egy kicsit odafigyelnek, és tudatosan állnak a feladathoz. Nézzük, mi mindent tudnak megtenni azért, hogy az egészségük ne lássa kárát a kolis létnek!
Vissza a koliba: hogyan ehetünk itt is egészségesen?
Alakítsunk ki étkezési rutint!
Az új környezet kihívásai, az új barátok és persze a kemény tanulás mellett az ember könnyen azt érezheti, hogy teljesen elmerül a teendőkben. De ezek mellett a rendszeres táplálkozást sem érdemes elhanyagolni! Ha már megvan az órarendünk, nézzük meg, hogy melyek azok az időpontok a napjainkban, amikor le tudunk ülni, és nyugodtan megreggelizni, megebédelni és megvacsorázni. A legjobb, ha ezek általában hasonló idősávban vannak. Ha így teszünk, azt is könnyebben megtervezhetjük előre, hogy mikor mit fogunk enni, így elkerülhetjük az egészségtelen nassolnivalókat, szénhidrátban gazdag szendvicseket.
Tervezzünk előre!
Tudjuk, a fiatalok nagy része nem éppen a tudatos tervezésről híres, pedig a kollégiumban ezzel sokat spórolhatunk, és egészségesebben is étkezhetünk. Ahelyett, hogy minden nap a menzán és a büfében étkeznénk, inkább tervezzünk előre egy menüsort a hétre, és vásároljunk be hozzá! Olyan ételekkel készüljünk, amelyeket egy teakonyhában is könnyű elkészíteni, ilyenek például a gazdag saláták, a zöldséges tészták vagy a tojásos fogások. Így sokkal egészségesebb ételeket fogyaszthatunk, és nem kell drágán megvennünk az előre elkészített fogásokat.
Indítsuk a napot fehérjével!
Sokan gyorsan bekapható szénhidrátokkal és zsírokkal indítják a napot, de ez nem a legjobb ötlet, ha szeretnék a vércukorszintet stabilan tartani. Érdemes a reggeliket valamilyen fehérjével kiegészíteni, például tojással, sajttal vagy görög joghurttal.
Építsünk színes tányérokat!
Akár a kollégiumban, akár az egyetem kantinjában eszünk, érdemes odafigyelni a sokszínűségre. A tányérunkon mindig kapjanak helyet a zöldségek – a legjobb, ha ezek foglalják el a tányér felét –, a fehérjék – ezek az adag negyedét tegyék ki – és a rostokkal teli szénhidrátok – szintén negyed adagban. Ha erre odafigyelünk, akkor a testünk az étkezések után igazán elégedett lesz, így kevésbé kívánjuk a nassolnivalókat, ráadásul a következő vizsgára is készen állhatunk!
Hidratáljunk!
A környezetvédelem jegyében a legtöbben tartanak maguknál újrahasználható vizes palackot, ami a hidratáció megőrzése szempontjából is előnyös. Sok diák hosszú sétákat tesz meg minden nap a campus egyik oldaláról a másikra – így még nagyobb szükségük van a vízre. Ahhoz, hogy a testünk megfelelően funkcionálhasson, naponta testsúlykilogrammonként körülbelül 40 ml vizet kell elfogyasztanunk. Ráadásul ezzel is kordában tarthatjuk a nassolási vágyat!
Még több egészségtéma itt: