Kölest már az ősember is fogyasztott, az ókori és középkori Magyarországon a legelterjedtebb gabona volt, amelyet az idők során a különféle kenyérgabonák elterjedésével egyre kevesebbet használtak, sőt volt idő, amikor teljesen el is tűnt a konyhákból, és legfeljebb madáreleségként gondoltak rá Európában. A világ népessége egyharmadának azonban továbbra is mindennapi eledele volt, a 20. századra pedig az európai háztartások is újrafelfedezték.
Az utóbbi években a reform- és egészségtudatos étkezés forradalmának köszönhetően a magyar konyhákban is előszeretettel használják a kölest, sőt egyre több helyen az iskolai és közétkeztetésben is fel-felbukkannak a belőle készült különféle ételek.
Élettani hatások
A köles számtalan egészségre jótékony hatással bír, nagy előnye, hogy gluténmentes, és magas fehérjetartalommal rendelkezik, így aztán számos, szigorúbb, korlátozóbb diétába is beilleszthető. Gazdag aminosavakban, alapvető vitaminokban és rostban, könnyen emészthető, íze pedig kellemesen lágy, dióra emlékeztető, így aztán a gyerekek is gyorsan megbarátkoznak vele. Érdemes beiktatni heti szinten az étrendünkbe, mert minél többféle gabonafélét fogyasztunk, annál többet teszünk az egészségünkért.
A köles nemcsak finom, hanem igen könnyen is elkészíthető, nagy előnye, hogy nem kell főzés előtt beáztatni, elég ha egy szűrőben alaposan átmossuk, és fel is tehetjük főni. Viszonylag gyorsan elkészül, viszont ügyeljünk arra, hogy nagy mennyiségű vizet tud felvenni, ezért mindig háromszoros mennyiségű vízben tegyük fel főni. 15-20 perc alatt puhára fő, minden nedvességet magába szív.
Ahogy már említettük, készülhet belőle bármilyen sós főétel mellé köret, használhatjuk salátákban és egytálételekben is, például a klasszikus tabuléban használt kuszkusz helyett is. Sőt, sült zöldségekkel összekeverve, ázsiai fűszerekkel megbolondítva nagyszerű gyors ebéd is készülhet belőle, amelyhez nem is feltétlenül kell készíteni húsfélét, magában is laktató és egészséges, finom ebéd.
A köles a vegán étkezésben is nagyon fontos szereplő az egyik meglepő tulajdonsága miatt: bő vízben, puhára főzve rendkívül jól párosítható gyümölcsökkel, nagyon finom kásák és krémek készíthetők belőle.
A vegán túrógombóc-alapanyag
De ami még különösebb: ha a főtt, édes köleshez pici citromlevet keverünk és gombócokat formázunk belőle, majd azokat zsemlemorzsába forgatjuk, és akár valódi, akár valamilyen növényi alapú tejföllel kínáljuk, a legtöbben meg nem mondanák, hogy nem klasszikus túrógombóccal kínáltuk őket. A köles gyakorlatilag pontosan utánozza a túró állagát és ízét.
Ugyanígy készíthető kölesből paprikával, hagymával „hamis” körözött is, de ha a főtt kölest sóval, borssal és sörélesztő pehellyel összeturmixoljuk, egy olyan isteni vegán „sajtkrémet”, szendvicsalapot kapunk, amiről szintén nehéz megállapítani, hogy nem igazi sajtból készült.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több alapanyagos cikk itt: