Az utóbbi időben egyre gyakrabban találkozhatunk a kölessel, amikor új receptek után kutatunk az interneten. Ez nem véletlen: ez a gabonaféle rendkívül tápláló és gluténmentes, így a legtöbb diétába könnyen beilleszthető. Emellett gazdag B-vitaminokban, antioxidánsokban, ásványi anyagokban, valamint az olyan tápanyagokban, mint a foszfolipidek, zsírsavak és fenolok. De nagy mennyiségben tartalmaz keményítőt, fehérjét, rostokat, magnéziumok, foszfort, vasat, mangánt, káliumot és aminosavat is.
De nézzük meg pontosan, hogy ezeknek a jótékony összetevőknek köszönhetően milyen hatással lehet a szervezetünkre a köles!
5 ok, amiért érdemes a kölest beépíteni az étrendünkbe
Súlyvesztés
Azoknak, akik fogyni szeretnének, mindenképp ajánlott néhány köretet – különösen a rizst – kölesre cserélniük. Ezzel ugyanis csökkenthetik a zsír szervezetben való felhalmozását és még a bélrendszer egészségéhez is hozzájárulnak, így segítve a tartós fogyást.
A szív egészsége
Ahogyan említettük, a köles gazdag antioxidánsokban, így többek között flavonoidokban és tanninokban, amelyek hozzájárulnak a szív egészségéhez. Szerepet játszanak ugyanis az összkoleszterin csökkentésében és segítenek az erek optimális állapotának megőrzésében.
Vércukorszint
A kölesben található számos élelmi rost, esszenciális aminosavat tartalmazó fehérje, valamint a vitaminok és ásványi anyagok is segítenek a vércukorszint stabilizálásában. Emiatt a köles a cukorbetegek egészséges étrendjébe is beilleszthető, hiszen megakadályozza a vércukorszint kiugrását.
Emésztés
Említettük már, hogy a kölesben nagy mennyiségben találhatunk élelmi rostokat, amelyek kétségtelenül javítják az emésztőrendszer működését. Így ez a remek gabonaféle hozzájárulhat például a székrekedés, a puffadás és a görcsök megszüntetéséhez, miközben rendszeressé teheti a bélműködést.
Betegségek
Egyes kutatások szerint a köles segíthet egyes betegségek kialakulásának megelőzésében is, ilyen például a rák. A kölesben található fitokemikáliák ugyanis antiproliferatív hatást fejtenek ki, ezzel csökkentve a rákos sejtek képződését és azok növekedését a vastagbélben, a mellekben és a májban egyaránt.
Szerző: Szabó Anna
Még több egészségcikk: