Jobb, ha lehámozzuk a kolbászunk héját evés előtt, vagy sem? A húsipari szakértő szerint a válasz többtényezős, mert sok minden befolyásolhatja.
Az biztos, hogy léteznek kifejezetten ehető bélbe töltött hústermékek és olyan műbelek is, amelyek nem ehetőek - ezt a termékeken elvileg kötelezően fel kell tüntetni!
Sajnos hiába áll rendelkezésre elég természetes bél a vágóhidakon, ezek sokkal gyorsabban romlanak, fokozottan ügyelni kell velük kapcsolatban a higiéniára és az élelmiszer-biztonságra, ezért az alternatív megoldások sokkal népszerűbbek az ágazatban.
A vastag kolbászok és szalámik esetében például jellemzőbb a 'nem ehető' felirattal ellátott műbél használata. Ezeket lehámozni is könnyebb.
Ezeket jobb nem elfogyasztani:
- a cellulózalapú műbelek praktikusak gyártás szempontjából, hiszen erősek, valamint áteresztik a füstöt és a vízgőzt, de nem ehetőek
- hiába természetesek és hivatalosan ehetőek, a marhakollagénből, illetve a manilakender nevű növény rostjaiból álló beleket is igen nehéz megemészteni
- ezen kívül a poliamid (PAZMR) műbelek, melyeket a könnyen hámozható felvágottakon és a kenőmájasokon találjuk, szintén jobb, ha eltávolításra kerülnek - nem mérgezőek, de nagy mennyiségben biztosan rosszat tesznek az emésztésnek (is)!
A kolbászoknál általában sertésvékonybelet vagy emészthető műbelet használnak, ezeket meg lehet enni, mondja a szakember.
TIPP: a száraz termékekről jóval nehezebb eltávolítani a héjat, így ha idegenkedünk az ehető borítások elfogyasztásától is, hideg víz alá tartva felpuhul a természetes bél, és könnyebben lehúzható. De csak akkora darabot tegyünk vízbe, amit el is fogyasztunk!
Friss híreinkből: