Kókusz-, rizs-, zabtej - népszerű növényi "tejek". Vajon tényleg annyira egészségesek?

Ma már nem csak a bioboltok polcain sorakoznak a növényi tejpótló italok, hanem a hétköznapi üzletekben is. Nézzük, érdemes-e ezeket választanunk!

A tehéntejfogyasztás mellett egyre nagyobb létjogosultsága van a tej alternatíváinak, a növényi forrásból előállított italoknak. Valóban ennyire hasznos élelmiszerek? Tényleg egészségesebb választások, amelyekkel akár teljes mértékben ki lehet/ki kell váltanunk a tehéntejet?

A növényi italok fontos tulajdonsága, hogy ezek nem tejek, hiszen tejnek csak az emlősállatok és az ember időszakosan kiválasztott emlőváladéka minősül, ami az utódok táplálására szolgál. A növényi italok fogyasztását sokszor a kényszer szüli, hiszen tejfehérje-allergia vagy galaktozémia esetén egyedüli megoldásként szolgálnak. Ugyanez viszont nem áll fenn a gyakoribb laktózérzékenység esetén, hiszen a tejcukor lebontható „külsőleg” is, így a laktózmentes tej már nem okoz panaszokat a tejcukorérzékeny személynek.

Vegán táplálkozás esetén is kitűnő alternatívák, növényi eredetük miatt pedig nem tartalmaznak koleszterint sem. További előnye ezeknek az italoknak, hogy akár „túró”, vagy „sajt” is készíthető előlük.

Szója, rizs, mandula

Növényi ital forrása többféle növény is lehet: pl. szója, rizs, mandula, kókusz, zab - hogy csak a leggyakoribbakat említsem. A növényi italok alapvetően készülhetnek gabonákból, mint a rizstej vagy a zabtej, valamint olajos magvakból, mint az igen kedvelt mandula, vagy kókusztej, ezen kívül nagy mennyiségben tartalmaznak vizet, sót, ízesítőszereket, növényi zsiradékot, sűrítőanyagokat, és édesítésre akár cukrot vagy édesítőszert is, ezért mindenképpen érdemes a termék összetevőinek listáját átolvasnunk, mielőtt eldöntjük, melyiket emeljük le a polcról.

A növényi italok átlagosan 4-6x-os áron kaphatók a tehéntejhez képest, de a laktózmentes változathoz képest is legalább 2,5x-es szorzóval találkozhatunk. Azonban ha fontos a pénztárcánk is, megpróbálkozhatunk az otthoni előállítással, melyhez recepteket itt is találhatunk.

Diótej

Tehéntej helyettesítésére kálciumban gazdag, finom ital.

Házi rizstej

Akik nem fogyaszthatnak állati eredetű tejterméket, azoknak tökéletes megoldás a rizstej, de ettől függetlenül is lehetne fogyasztani, mert nagyon finom. Egy a baj vele, hogy a boltokban ...

Kókusztej házilag

Több kókusztejet igénylő receptnél is olvastam, hogy többen írták hozzászólásokban, hogy hol lehet beszerezni, ezért gondoltam, megosztom, hogyan szoktam elkészíteni, ha nem sikerül ...

A tehéntej és a tejtermékek természetes D-vitamin- és kalciumforrások, ezen kívül jó minőségű, rendkívül jól hasznosuló fehérjéket tartalmaznak állati eredetüknél fogva. Bár a növényi italok a nagyüzemi gyártás során dúsíthatók ásványi anyagokkal, így a legtöbb kalciumtartalma megközelíti a tejekét, ez viszont a házi tejkészítő gépekkel nem megvalósítható, ezt mindenképp figyelembe kell venni.

Jobb-e egyik ital a másiknál? Mi alapján válasszunk?

  1. Nyilvánvalóan fontos az íz, próbáljunk ki minél többet, hiszen van, akinek a rizs-, másnak sokkal inkább a kókusztej „jön be”, míg megint mások az édesítetlen mandulatej mellett teszik le voksukat.
  2. Az „ellentábor” a szójaital esetén a leggyakrabban a szójaallergiára szokott hivatkozni (ami megfontolandó lehet egy tejfehérje-allergia esetén, ha panaszt tapasztalunk, mindenképp vizsgáltassuk ki magunkat).
  3. Figyeljünk oda, hogy az édesített, hozzáadott cukrot tartalmazó, ízesített (pl. vaníliás, csokis stb.) termékeket nem fogyaszthatjuk korlátlanul szénhidrátanyagcsere-zavarok, pl . (inzulinrezisztencia, cukorbetegség, illetve fogyókúra esetén.

Dietetikusként azt gondolom, hogy a változatos táplálkozás részét képezhetik a növényi italok, akár a belőlük készült termékek is, de ezek összetételükkel, biológiai értékükkel (alacsonyabb fehérje-, vitamin- és ásványianyag-tartalmukkal) nem válthatják ki teljes mértékben a tejet, tejtermékeket, de nagyon jó alternatívát jelenthetnek a tehéntejmentes étrendekben.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...