Hosszú nap áll előtted és minden csepp energiádra szükséged van? Beütött a délutáni kóma? A koffein a hétköznapjaink szerény megmentője, és ha szeretnéd hosszabban elnyújtani a hatását, van 7 tippünk, hogyan érheted ezt el!
Miért pörögsz fel a koffeintől?
A koffein alapvetően nem ad nekünk energiát, hanem csak elfedi a fáradtságot az adenozin, az ellazulást és álmosságot elősegítő neurotranszmitter hatásának blokkolásra révén. A koffein versenyez az adenozinnal az agyban lévő receptoraihoz való kötődésért, így a fáradtság helyett fokozott éberséget élünk át.
A túl sok koffein miatt felvillanyozott, stresszes állapotba kerülsz? Valószínűleg a központi idegrendszert stimuláló másodlagos hatás a magyarázat, ami a szívfrekvencia és a vérnyomás emelkedését okozhatja. A koffein az adrenalint is serkenti, ami növelheti a szívdobogást, a vérnyomást és az energiaszintet. A magas adrenalinszint idegességhez is vezethet.
Mennyi ideig tart jellemzően a koffein okozta pörgés?
Az időtartama egyénenként eltérő, de fogyasztást követő 15-45 percen belül elkezdődhet a hatás, majd 30-60 perc körül csúcsosodik. Összességében 3-6 órával lehet számolni a hatást tekintve.
A nagy időbeli eltérés három fő tényezőnek köszönhető: a koffein fogyasztásának rendszeressége és mennyisége, az egyéni tolerancia, illetve az anyagcsere befolyásolja. Fontos, hogy rendszeres fogyasztás esetén idővel koffeintolerancia alakulhat ki.
7 mód, hogy tovább tartson a koffeines mámor
7 tipp, amivel elnyújthatod a koffein pörgető hatását
Párosítsd a koffeint L-theanin forrással
A szakértők szerint egyik legjobb módja annak, hogy a koffein adta pörgés tovább tartson, ha L-theaninnal párosítod. Ez az aminosav arról ismert, hogy segít fokozni az éberséget, miközben csökkenti a nyugtalanságot.
Az L-theanin elérhető étrend-kiegészítő formájában, de természetes módon megtalálható olyan koffeintartalmú italokban, mint a zöld tea.
Adj egy kis cukrot a koffeines italodhoz
Persze a cukorral óvatosan kell bánni, de ha koffeinről van szó, potenciálisan segíthet meghosszabbítani a hatását. Egyes kutatások eredménye szerint az energiaitalokban lévő cukor fokozhatja a koffein kezdeti hatását, meghosszabbítva az éberséget és az energiaszintet.
Azért hozzá kell tenni, hogy az általános egészség, a vércukorszint és a koffein által biztosított energialöket utáni összeomlás, azaz a túl sok koffein fogyasztása után tapasztalt fáradtság elkerülése érdekében nem ez legyen az elsőszámú választásod.
Lassan és egyenletesen kortyolgasd az italt
Nem érdemes egy-két slukkra lehajtani a koffeintartalmú italokat, ugyanis ha hosszabb időn keresztül kortyonként iszod meg, az segíthet, hogy kevésbé drasztikus és hosszan tartó legyen a hatása. Ez azért van, mert a fokozatos bevitel lehetővé teszi a koffein lassabb felszabadulását a véráramba, ami potenciálisan csökkenti a vércukor- és energiaszint hirtelen kiugrásának és összeomlásának kockázatát.
Párosítsd a koffeint bizonyos tápanyagokban gazdag ételekkel
Bár az ételek koffein-anyagcserére gyakorolt hatását általában kisebb jelentőségűnek tartják az olyan tényezőkhöz képest, mint a genetika, a májműködés és az anyagcsere sajátosságok, van néhány tápanyag, amely potenciálisan segíthet meghosszabbítani a koffein hatását.
Ezek az antioxidánsokban, zsírban, fehérjében és különösen az élelmi rostokban gazdag élelmiszerek a gyomorürítésre és az anyagcserére gyakorolt hatásuk révén befolyásolhatják a koffein felszívódását és emésztését. Azért hozzá kell tenni, hogy az egyes élelmiszerek koffein-anyagcserére gyakorolt befolyását alátámasztó tudományos bizonyítékok egyelőre még csekélyek.
Reggeli után idd meg a kávéd/teád
Az ajánlások szerint a legoptimálisabb, ha legalább 60-90 percet vársz ébredés után a koffeinfogyasztással. Ez lehetővé teszi, hogy az adenozin kiürüljön, és a szervezeted természetes módon felébredjen, mielőtt koffeint adnál hozzá a rendszerhez.
Több okból is előnyös lehet ez az időzítés. A legújabb megfigyelések azt sugallják, hogy a kávé fogyasztása a reggeli után, nem pedig előtte segíthet a vércukorszint mérséklésében és potenciálisan meghosszabbíthatja a koffein okozta "mámor" időtartamát. A vércukorszint-emelkedések befolyásolják a szervezet általános működését, az étvágyat és a nyugtalanságot. A téma még további tudományos vizsgálatot igényel.
Válassz magasabb koffein-koncentrációjú italokat.
A magasabb koffein-koncentrációjú italok, mint például az eszpresszók és az energiaitalok, kisebb térfogatuk miatt gyorsan felszívódnak a véráramba, ami erősebb és hosszabb ideig tartó pörgetést eredményez.
Az egyéni tolerancia azonban ismét nagy szerepet játszik, a rendszeres koffeinfogyasztóknak gyakran nagyobb dózisra van szükségük ahhoz, hogy ugyanazt az élvezetet tapasztalják, mint azok, akik ritkábban nyúlnak ehhez a pörgetőhöz.
Változtass az életmódodon
Bizony, az életmódod is befolyásolhatod, milyen eredményt érsz el a koffeinnel: a megfelelő alvás, a kellő testmozgás és a tudatos koffeinfogyasztás szintén fontos a koffein hatásának és a magasabb energiaszint időtartamának optimalizálásában. Hangsúlyozni kell, hogy a több koffein nem mindig a legjobb megoldás, mivel idővel tolerancia alakulhat ki, így egyre nagyobb mennyiségre lesz szükség belőle a korábban tapasztalt hatás eléréshez.
Még több a kávéról: