Így lesz tökéletes a kocsonyád – Gyorstalpaló kisokos kezdőknek

Kétféle ember létezik: aki imádja a kocsonyát, és aki az étel zselés állaga miatt tartózkodik attól, hogy megkóstolja a nem mindennapi ízekkel rendelkező házias különlegességet. Aki kicsit is jártas a házi kocsonyakészítésben tudja, minden házban máshogy készítik, így most mi sem szeretnénk szentírásba foglalni a tuti receptet, csupán abban szeretnénk segíteni, hogy ha arra kerül a sor, mindenkinek ízletes és szép fogás kerüljön az asztalára.

Bár télen kevés hideg ételt szeretünk fogyasztani, a kocsonya igazi kivételt képez, hiszen ezt az ételt csakis hidegen érdemes fogyasztani. Mondhatnánk, hogy a kocsonya majdnem úgy készül, mint egy igazán tartalmas húsleves, ennél azonban jóval többről van szó, hiszen a zselés étel fő alkotóeleme nem más, mint a kollagén – abból pedig egy jó kocsonyához jó sok kell!

A jó kocsonyához muszáj csontos, cupákos és zsírosabb húsokat választanunk, zöldségek terén viszont minden csak rajtunk múlik

Kötelező csontos húsok

Éppen ezért kell olyan alapanyagokat választani az ételhez, amelyekből a főzés során minél több kollagén oldódik ki. Kocsonyát leginkább cupákos sertéshúsból készítünk (nem véletlenül esik egybe a téli disznóvágások idejével a kocsonyaszezon is), azon belül is csontos és bőrös sertésrészből – például csülökből, körömből, fülből, orrból és akár farokból is. Ha egy nagy, öt literes lábosban főzünk, legalább 1 kilogramm húst tegyünk a készülő ételbe, domináljanak a csontos húsok (ebben a receptben csak sertéskörömből 70 dkg-ot használtunk, de ne legyünk restek néhány fület vagy sertésfarkat is belerakni az alapba, nehogy a végén ne kocsonyásodjon be a levünk.)

Bár ezeken a részeken is találunk elegendő húst, nagyobb adag kocsonya főzése esetén (márpedig kocsonyából nem lehet keveset készíteni) igény szerint érdemes lehet még hozzáadni az ételhez némi füstölt tarját is. Ez a rész teljesen opcionális, viszont ínyére lehet azoknak, akik kevésbé szeretik a bőrös húsokat.

Az ízesítést illetően ismét sokan vannak, akik csak néhány alapanyagra esküsznek, az viszont tény, hogy só, bors, fokhagyma és némi babérlevél elkél az alapba. Az eddig felsorolt hozzávalókat tegyük egy nagy lábosba, és öntsük fel annyi vízzel, amennyi teljesen ellepi a húsokat.

A lábos tartalmát forraljuk fel, és mindenképpen habozzuk le, majd vegyük alacsony lángra – éppen hogy csak enyhén lobogjon, hullámozzon az egyelőre még levesre emlékeztető kocsonyalénk felszíne, és hagyjunk időt, lehetőleg 4-5 órát ahhoz, hogy a húsokból és a csontokból kellőképpen kifőjenek az ízek és a kollagén is.

Természetesen azokra is érdemes gondolnunk, akik szeretik a zöldségeket: a kocsonyába tehetünk vöröshagymát, erős paprikát vagy egy pár szál répát is. Legyen szó fehérrépáról vagy sárgarépáról, ezeket érdemes a főzés félidejében hozzáadni a léhez, hogy ne főjenek szét túlságosan a hosszú főzési idő alatt.

Ha már szépen megfőttek a húsok és úgy érezzük, készen állunk a következő lépésre, vegyük le a tűzről a lábost, szedjük ki a húsokat (és a zöldségeket), majd tegyük őket egy-egy tányérba az adagoláshoz. A levet érdemes leszűrni, így megszabadulva a fűszerektől és akár a zsírtól is, erre több tippünk is van:

  • Alapjáraton: megpróbálhatjuk még melegen lekanalazni a lé tetejéről.
  • Macerásan: megvárhatjuk, hogy megdermedjen a lábasban, hidegen könnyebb levenni róla. Ezután visszamelegítjük, és csak utána adagoljuk tányérokba.
  • Egyszerűbben: vastagabb papírtörlőt, legalább kettőt összefogva, még az edényben lévő, de már nem olyan meleg lére terítünk egy rövid időre, hogy megszívja magát. Ezt ismételjük meg kétszer. Ennyinek elégnek kell lennie ahhoz, hogy a zsírt teljesen felszívjuk a kocsonyalé tetejéről.
  • Okosan: merőkanállal leszedjük a lé tetejét, ezt egy lapostányérba merjük, ahol gyorsan megdermed a zsír is a tetején, könnyen levehető, és a kocsonyás részt visszatehetjük a még meleg lébe feloldódni.
  • Akár egy tiszta konyharuhán át is leszűrhetjük a levet, ha van rá mód.
  • Aki pedig szereti a csodás zsírvirágokat, amelyek szépen kiülnek a megdermedt kocsonya tetejére, az nyugodtan hagyja rajta.

Ezeket is próbáld ki:

Halkocsonya

Karácsony idején előszeretettel készül sok magyar konyhában kocsonya, amit a leggyakrabban sertésből készítenek. A kocsonyafőzés egyik elfeledett verziója a halkocsonya, melyet ...

Cifra kocsonya

A hagyományos csak fokhagymás, mellesleg hőn szeretett, egyszerű kocsonyánkhoz képest ez nekünk a "cifra" kocsonya. Egyszer egyik barátunk hozott egy tállal kóstolóba, és a fiam azóta ...

Ezután nincs más hátra, mint a tányéralkotás

Mélytányérokba adagoljuk ki a megfőtt húsokat, füleket, farkakat és a zöldségeket, majd a leszűrt levet kanalazzuk rá a tányér tartalmára. Hűtőben a kocsonya 2-3 óra alatt megdermed annyira, hogy már fogyasztható is legyen, tálalásnál pedig érdemes néhány szelet citromot is a tányér mellé tenni, hiszen sokan vannak, akik szeretik, ha egy pár csepp savanykás citromlé még ízesebbé teszi a kocsonyát.

Forrásaink voltak.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a tippeket is érdemes megfogadni!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...