Koccintás előtt és után: káposzta

A természetes orvoslás már régóta használja gyógyszerként a káposztát. A benne lévő értékes anyagok (A- , B1-, B2-, B6-, E-, C-, K-vitaminok, folsav, nátrium, kálium, kalcium, magnézium, vas, polifenolok, ballasztanyagok) nemcsak a gyomrot és a beleket „hozzák lendületbe”, hanem makacs daganatok és bőrbetegségek, vízkór, ízületi gyulladások, nyílt sebek kezelésénél is segítenek.

Már az ókorban is ismerték a káposzta jótékony hatását, többek között Plinius és Püthagorasz is egyetemes gyógyszernek tartotta, Cato pedig úgy vélte, hogy akár a pestis ellen is hatásos szer.

A rómaiak borogatás formájában belső és külső tisztítószernek használták. A német császári udvari orvos, Rembert Dodeus, 1557-ben a „Hostorie des Plantes” című könyvében a következőket írta róla: „A káposzta nedve puhítja a hasat és elősegíti a székletet. Tisztítja és kezeli a régi daganatokat. Mézzel összekeverve kiváló szirupot ad a köhögés és a rekedtség ellen. Röviden megfőzve és salátának elkészítve könnyű hashajtónak és vízhajtónak alkalmas. Főzött káposzta javítja és gyógyítja a fekélyeket. Zöld, enyhén összetördelt káposztalevelek meggyógyítják a daganatokat és a sebeket.”

Szilveszteri receptek

Sajtos roló

A családunkban mindenki nagyon szereti. Ünnepi alkalomnak számít, ha csinálok. Ilyenkor más sütemény nem is kell, amíg ez el nem fogy, de nagyon hamar kiürül a tányér.

Mustáros - tojásos lencsesaláta

A hiedelem szerint, ha szilveszter és újév napján sok lencsét eszik az ember, az elkövetkezendő évben azt a pénztárcája se fogja bánni. Hát ezen igazán ne múljon, így nálunk a ...

A legegyszerűbb sajtos rúd

Nagyon finom és nagyon egyszerű, gyorsan elkészíthető vendégváró. Érdemes egyszerre két adagot sütni belőle, mert gyorsan fogy. A tetejére sajt helyett lehet szezámmagot, köménymagot, ...

Ez egy igazán megfontolandó tanács, különösen az eljövendő szilveszteri és farsangi bulik idején.

Részegség ellen is igencsak ajánlják a káposztát, amit az ivás előtt kell enni – ha elfeledkeznénk róla, utána is pótolhatjuk egy jó kis savanykás korhelylevessel. A másnaposság, a rossz közérzet oka – az elfogyasztott alkohol mennyiségével összefügg! –, hogy megváltozik, savas lesz ott belül a kémhatás, aztán ellenkező irányba vált, vagyis erősen lúgossá válik. Nos, ennek közömbösítésére kiválóak a savanyú káposztával készült ételek, saláták.

1739-ben megjelent Johann Georg Heinrich Kramer (aki a második török háború alatt a magyar táborban Savoyai Jenő herceg katonaorvosa volt) Kis házi patika vagy a legjobb házi szerek gyűjteménye betegeknek a városban vagy vidéken című műve, amelyben először említi meg a savanyú káposzta áldásos szerepét a skorbut kezelésénél. Egy másik könyvében már odáig merészkedik, hogy a káposztának akár a szifilisz gyógyításában is jelentős szerepe van.

Hollandiában káposztaleveleket használnak a reumára; káposztacsírák kivonatával legyőzik a bélgilisztákat; borban főzött káposztalevelek a bőrbetegségek gyógyításánál bizonyítottak.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...