Számtalan olyan édességmárka van, amelyet lehet, éppen azért emelünk le a polcról, mert a neve otthonosan, talán kicsit nosztalgikusan is cseng. A Balaton szelet, a Győri keksz, a Túró Rudi mind-mind ismerős, kedves csemegéink. Bizalmunkat, kötődésünket feltehetően erősíti az is, hogy ezek a márkák magyarok. A valóság azonban ennél kiábrándítóbb. A fent felsorolt magyarnak tűnő termékek valóban hazai árukként indultak, de a rendszerváltást követő privatizációs folyamatok következményeképpen manapság már külföldi élelmiszermultik a tulajdonosaik. Több gyár változatlanul idehaza működik, és magyar munkaerőt foglalkoztat, de vannak olyan termékek is, amelyeknek a gyártását külföldre vitte a tulajdonos.
Ezek a külföldi cégek igazi nagyágyúk, és rengeteg márkát birtokolnak világszerte. A Forbes a világ legtöbbet érő cégeit összesítő 2018-as listáján a svájci Nestlé az ötvenharmadik helyet szerezte meg. Ez a cég 198 ország 2000 márkáját birtokolja, köztük olyan hazai finomságokat is, mint a Balaton szelet vagy a Boci csoki.
A Győri Keksz termékei
Az elsőként 1991-ben privatizált Győri Keksz tulajdonosa 2007-ben végül a Kraft Foods amerikai cég lett, majd 2012-ben a cég kettévált, és létrejött a világ legnagyobb snacktermékeket forgalmazó vállalata, a Mondelez International.
A cég a Győri Keksz több termékének termékét Lengyelországban és Szlovákiában gyártja. Az Albert keksz, a Pilóta keksz, a Győri Édes és a JóReggelt! is a cég portfóliójához tartoznak.
A cég székesfehérvári gyárában olyan édességeket is gyártanak, amelyeknek egy részét nem is forgalmazzák a magyar piacon.
Sport szelet
Az egykori Népstadion megnyitásával együtt jelent meg a piacon a Sport szelet 1953-ban, és a rumos-kakaós íz hamar elnyerte a vásárlók tetszését. A Csemege Édesipari vállalat is 1993-ban a Kraft Foods „kezébe került”, majd jogutódja, a Mondelez International lett a gyártó.
Boci csoki
Az egykori, Szerencsen üzemelő Magyar Kakaó és Csokoládégyár Rt. egyik húzóterméke volt az 1927-ben piacra dobott Boci csokoládé. Az időközben Szerencsi Édesipari Vállalatra átkeresztelt cég és az ikonikus magyar csoki is a Nestlé tulajdonában van 1991-óta.
Balaton szelet
A Balaton szeletet 1950-ben kezdték el gyártani a Szerencsi Csokoládégyárban, ám a csokit 1968-ban már Győrben készítették. A csoki a privatizációt követően a Kraft Foods-hoz került, ám 2008-ban megvette a Nestlé.
Szerecsen étcsoki
Minden nagymama konyhájában lapult egy-egy tábla Szerecsen étcsoki, amely végül különböző sütemények tetején végezte. A Szerencsi Csokoládégyár privatizációjával a Szerencsi márka termékei is a Nestléhez kerültek.
Pöttyös Túró Rudi
A Túró Rudi történetéről nemrég jelentettünk meg egy hosszabb írást, de annyit elárulunk most is, hogy 1968-ban kezdték el gyártani az orosz mintára készült terméket az Erzsébetvárosi Tejüzemben. Innen a gyártás később Mátészalkára került. A Túró Rudi védjegy a rendszerváltásig a Tejipari Tröszt tulajdonában volt. Később a védjegy a holland FrieslandCampina Hungária Zrt.-hez és a francia Danone-hoz került, majd a Danone-tól a magyar Sole-Mizo Zrt. vette meg. A Túró Rudi kifejezést a FrieslandCampina egészen változatos formákban levédette, így hiába köznevesült régóta a „túrórudi” szóösszetétel, nem lehet oly módon termékek azonosítására használni, mint például a „vaj” szót.
Érdemes megjegyezni, hogy noha a Szerencsi Csokoládégyárat sem kerülte el a privatizáció, a közelmúltban akadtak olyanok, akik a márka klasszikus ízeit szerették volna föleleveníteni. Az 1996-ban alapított Szerencsi Bonbon Kft magyar magánszemélyek tulajdonában van, és 2014-ben150 millió forintos üzemcsarnokkal bővült.