Klasszikus magyar édességmárkák, amelyek már külföldi kézben vannak

Sok-sok kedvenc édességünk felidézi gyermekkorunkat. Klasszikusan magyarnak gondoljuk őket, de az a helyzet, közülük nem egyet már külföldi multik gyártanak.  

Számtalan olyan édességmárka van, amelyet lehet, éppen azért emelünk le a polcról, mert a neve otthonosan, talán kicsit nosztalgikusan is cseng. A Balaton szelet, a Győri keksz, a Túró Rudi mind-mind ismerős, kedves csemegéink. Bizalmunkat, kötődésünket feltehetően erősíti az is, hogy ezek a márkák magyarok. A valóság azonban ennél kiábrándítóbb. A fent felsorolt magyarnak tűnő termékek valóban hazai árukként indultak, de a rendszerváltást követő privatizációs folyamatok következményeképpen manapság már külföldi élelmiszermultik a tulajdonosaik. Több gyár változatlanul idehaza működik, és magyar munkaerőt foglalkoztat, de vannak olyan termékek is, amelyeknek a gyártását külföldre vitte a tulajdonos.

Bauer Sándor - 1959 / Fortepan

Ezek a külföldi cégek igazi nagyágyúk, és rengeteg márkát birtokolnak világszerte. A Forbes a világ legtöbbet érő cégeit összesítő 2018-as listáján a svájci Nestlé az ötvenharmadik helyet szerezte meg. Ez a cég 198 ország 2000 márkáját birtokolja, köztük olyan hazai finomságokat is, mint a Balaton szelet vagy a Boci csoki.

A Győri Keksz termékei

Az elsőként 1991-ben privatizált Győri Keksz tulajdonosa 2007-ben végül a Kraft Foods amerikai cég lett, majd 2012-ben a cég kettévált, és létrejött a világ legnagyobb snacktermékeket forgalmazó vállalata, a Mondelez International.

Az Albert keksz szabadalma 1912-ben került Magyarországra Angliából. Nevét Viktória királynő férjéről, Albert hercegről kapta

A cég a Győri Keksz több termékének termékét Lengyelországban és Szlovákiában gyártja. Az Albert keksz, a Pilóta keksz, a Győri Édes és a JóReggelt! is a cég portfóliójához tartoznak.

A cég székesfehérvári gyárában olyan édességeket is gyártanak, amelyeknek egy részét nem is forgalmazzák a magyar piacon.

Sport szelet

Az egykori Népstadion megnyitásával együtt jelent meg a piacon a Sport szelet 1953-ban, és a rumos-kakaós íz hamar elnyerte a vásárlók tetszését. A Csemege Édesipari vállalat is 1993-ban a Kraft Foods „kezébe került”, majd jogutódja, a Mondelez International lett a gyártó.

Boci csoki

Az egykori, Szerencsen üzemelő Magyar Kakaó és Csokoládégyár Rt. egyik húzóterméke volt az 1927-ben piacra dobott Boci csokoládé. Az időközben Szerencsi Édesipari Vállalatra átkeresztelt cég és az ikonikus magyar csoki is a Nestlé tulajdonában van 1991-óta.

Balaton szelet

A Balaton szeletet 1950-ben kezdték el gyártani a Szerencsi Csokoládégyárban, ám a csokit 1968-ban már Győrben készítették. A csoki a privatizációt követően a Kraft Foods-hoz került, ám 2008-ban megvette a Nestlé.

Szerecsen étcsoki

A Szerencsi Csokoládégyár 1979-ben / A Magyar Rendőr képe / Fortepan

Minden nagymama konyhájában lapult egy-egy tábla Szerecsen étcsoki, amely végül különböző sütemények tetején végezte. A Szerencsi Csokoládégyár privatizációjával a Szerencsi márka termékei is a Nestléhez kerültek.

Pöttyös Túró Rudi

A Túró Rudi történetéről nemrég jelentettünk meg egy hosszabb írást, de annyit elárulunk most is, hogy 1968-ban kezdték el gyártani az orosz mintára készült terméket az Erzsébetvárosi Tejüzemben. Innen a gyártás később Mátészalkára került. A Túró Rudi védjegy a rendszerváltásig a Tejipari Tröszt tulajdonában volt. Később a védjegy a holland FrieslandCampina Hungária Zrt.-hez és a francia Danone-hoz került, majd a Danone-tól a magyar Sole-Mizo Zrt. vette meg. A Túró Rudi kifejezést a FrieslandCampina egészen változatos formákban levédette, így hiába köznevesült régóta a „túrórudi” szóösszetétel, nem lehet oly módon termékek azonosítására használni, mint például a „vaj” szót.

Érdemes megjegyezni, hogy noha a Szerencsi Csokoládégyárat sem kerülte el a privatizáció, a közelmúltban akadtak olyanok, akik a márka klasszikus ízeit szerették volna föleleveníteni. Az 1996-ban alapított Szerencsi Bonbon Kft magyar magánszemélyek tulajdonában van, és 2014-ben150 millió forintos üzemcsarnokkal bővült.

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

Tudtad, hogy az eredeti Túró Rudi OROSZ? Megkóstoltuk!

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...