Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke az ormánsági Csányoszróban gazdák és más érdekeltek meghívásával rendezett dinnye szezonnyitó ülés előtt beszélt minderről múlt csütörtökön. Az MTI beszámolója szerint, az elnök közölte: az eseményt minden évben azért tartják meg, hogy a gazdák, a kereskedők és a közvélemény pontos képet kapjon a dinnye várható mennyiségéről, minőségéről, és a boltok fel tudjanak készülni az importáruk időben történő kivezetéséről.
Magyarország meghatározó dinnyeexportőr
Beszámolt arról, hogy idén várhatóan a tavalyi 210 ezer tonnás mennyiségnél 5-10 százalékkal terem több a tökféléből a magyar földeken; júliusban és augusztusban Magyarország lesz Európában a legnagyobb dinnyeexportőr, várhatóan a hazai termés felét sikerül külföldre, elsősorban EU-s országokba szállítani.
A dinnyeszüret a baranyai Ormánságban kezdődik, Békésben folytatódik; július végén már Tolnában, Hevesben és a Hajdúságban is megindul a dinnye begyűjtése a földekről, legkésőbb augusztusban pedig a szabolcsi termelők is bekapcsolódnak a termelésbe.
A szakember elmondta, az elmúlt években a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), a Dinnyeszövetség és a FruitVeB közösen indított promóciójának hatására folyamatosan növekedett a magyar görögdinnye fogyasztása. Idén további erősödésre lehet számítani, hiszen a vásárlók ösztönzésének finanszírozása Mártonffy Béla szerint már szerepel is az Agrármarketing Centrum költségvetésében; a promóció várhatóan július közepétől szeptember közepéig tart majd.
Beindul a marketinggépezet
Mártonffy Béla beszámolt arról, hogy hat áruházlánc (Auchan, CBA, Lidl, Metro, Spar, Tesco) már vállalta, hogy részt vesz a marketingmunkában, kóstoltatni is fogja a vásárlókkal a magyar árut. Az áruházakat a csütörtöki egyeztetés után hivatalos levélben értesítik arról, hogy mikortól számítsanak a magyar termék érkezésére.
Az elnök azt mondta, az utóbbi években stabilizálódott a dinnye ára a magyar piacon, sikerült megtalálni azt a sávot, amely a fogyasztóknak és a kereskedőknek, valamint a gazdáknak is megfelelő.
A szakember közölte: idén nagyjából 6000 hektáron termelnek dinnyét hazánkban, az elmúlt három évben folyamatos volt a területi bővülés. Közel 1500 hektárral nőtt a dinnyével beültetett földek területe a három esztendő alatt. A dinnyében érdekelt gazdák száma is emelkedett, ma közel 11 ezren élnek a tökféle termeléséből.
Oravecz Tamás, a Dinnyetermelők Országos Egyesületének elnöke az MTI érdeklődésére azt mondta, idén az idő kegyes volt a dinnyéhez, mindeddig nagymértékben segítette a gyümölcs érési folyamatát, optimális a terméskötődés. Hozzátette: az utóbbi évek legjobb minősége várható, amennyiben az átlagosnak megfelelő marad az időjárás.
(via MTI)