Kitaláljátok, mi virágzik most a bodzán kívül? Jótékony hatása és finom íze miatt érdemes begyűjteni!

Az egyik legfőbb köhögésre, megfázásra használt gyógyteafélénk, de üdítőként is megállja a helyét, mert tényleg finom. 3 fő fajtája van, jó illatú, és most virágzik, mi az?

A HÁRSFA! Bizony, a bodza mellett a népgyógyászat másik kedvence, a köhögéscsillapító, meghűléses tüneteket is enyhítő hársfavirág is most gyűjthető be.

Tilia platyphyllos, azaz a nagylevelű hárs

Tudtad?

Nem mindegyik hársfavirágzat alkalmas fogyasztásra: az apró (vagy kis-) levelű illetve a széles (azaz nagy-) levelű hársfa virága az, amelyet jó szívvel ajánlunk begyűjtésre, az ezüsthárs viszont csak ipari célra alkalmazandó, ugyanis a róla leváló apró szőrök allergiát okozhatnak, ha teaként isszuk. Utóbbi méze azonban túltesz a többi hársmézen, és fogyasztása semmilyen allergiás reakciót nem vált ki.

Hogyan különböztesd meg a típusokat?

"Az aprólevelű hárs leveleinek színe és fonákja kopasz, szőrtelen, az érzugokban levő szőröcskék barnák vagy rőtszínűek. A széleslevelű hárs levelei nagyobbak, ugyancsak kopaszak, de az érzugok szőrei fehérek. Az ezüsthárs leveleinek a fonákja molyhos, fehér, ezüstszínű" - írja Bálint gazda.

Tilia Cordata, azaz a kis (vagy apró-)levelű hárs

Hogy mire is jó a hársfa?

  • a belőle főzött tea izzasztó hatású, így meghűlés, nátha kezelésére szuper
  • köhögéscsillapító, nyákoldó hatása régóta ismert
  • köptető, sőt, toroköblítő gyanánt is funkcionál, desokan akáregész nap iszogatják, szinte üdítőként,mert nagyon finom
  • fürdővízbe téve is kellemes

Hogyan gyűjtsük?

A hársfa virágát most, a teljes virágzás időszakában kell begyűjteni, pontosabban, amikor a virágok kétharmada kinyílott, ilyenkor a legtöbb bennük a hatóanyag. A leszedett virágokat 2-3 cm vastag rétegben kiterítve, szellős, lehetőleg árnyékos helyen kell megszárítani és tüllön, vászon- vagy papírzacskóban tárolni felhasználásukig.

(Hárs)mézes receptjeinkből:

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek