A hozzátáplálás során a gyümölcsök, gabonafélék, főzelékfélék megismertetése után a következő lépés a húsoknak, a teljes értékű fehérjeforrásoknak a bevezetése. Bár a növényi eredetű alapanyagoknak is van fehérjetartalmuk, ezek úgynevezett nem teljes értékű fehérjék, mivel nem tartalmazzák az összes, az emberi szervezet által nem előállítható esszenciális aminosavat a szükséges mennyiségben és arányban. Az anyatej tartalmazza ezeket, de ebben az életkorban már nem feltétlenül a megfelelő mennyiségben. Így szükség van az állati eredetű fehérjékre is, mint például a húsok, a tej, a tejtermékek, a tojás. Ezek közül a babaétrendbe az előbbiek vezethetők be elsőként, a tojás- és tejfehérje potenciális allergizáló hatása miatt. A húsok, amellett, hogy fehérjeforrások, elsődleges vasforrásként is szolgálnak, ami a baba fejlődésének egyik kritikus pontja. Ezért tilos a csecsemők, kisgyermekek vegán táplálása.
Ha eljön a szilárd ételek ideje >>
Kisbabánk étrendjébe mindenképpen sovány, könnyen emészthető húsokat válasszunk, például csirkehúst, pulykahúst, ezeket is a bőrük nélkül.
Elkészítésükkor figyeljünk arra, hogy ne használjunk sok zsiradékot, sok sót és fűszerezzünk enyhén, harmonikusan. Főzhetünk például egy finom, sűrű húslevest, párolhatunk csirkét zöldségekkel.
Kezdetben a húst is pürésítsük, ha már darabosabban kínáljuk, mindig figyeljük, hogy gyermekünk ne nyelje félre. Főzzük, pároljuk alaposan meg a húst, ne maradjanak semmiképpen sem nyers részek benne.
Kínálhatjuk főzelékfeltétként, burgonyapüré vagy rizs, gabonakásák mellé. A halak bevezetéséről itt olvashattok bővebben.
A hentespultból választható magas só-, zsírtartalmú, erősen fűszerezett felvágott-, kolbász-, szalámifélék, májkrémek bevezetésével még bőven várhatunk, ezek emésztésére gyermekünk szervezete még nincs felkészülve.