Kínai újév: szerencsehozó finomságok

A kínai újévet, vagyis holdújévet (kínaiul: Chunjie, „tavaszünnep”) idén január 23-án biztosan ünnepli a világ népességének negyede. Kínában ilyenkor napokra megáll az élet, mindenki az újévre készül. Még a Magyarországon élő kínaiak is igyekeznek úgy ünnepelni – ha nem sikerül hazatérniük Kínába –, mintha otthon lennének.

A 2012. év, kínai nyelven: 辰, ami annyit tesz, a Sárkány éve.

Hosszú leves

Ez volt az első kínai étel, amit elkészítettem, mert nem kell túl sok furcsa hozzávaló, amivel ha megmarad belőle, később nem tudok mit kezdeni.

Újévi, szerencsehozó kínai finomságok

Szerencsekeksz

Ez nem az a fajta, ami szárazabb, és ketté kell törni, de nagyon finom és ötletes. A receptet a Dr.Oetker honlapján találtam. Ebből a mennyiségből kb. 24 darab jön ki.

Az újévi asztalokon gyakran találkozhatunk a földimogyoróval, fontos ünnepi kellék a nyolcszögletű tálca, amelyről nyolcféle rágcsálnivalóval kínálják a vendégeket. Ezek mindegyike szerencsét hoz! A rizslisztből készült sütemény (gao) például ugyanúgy hangzik, mint a „magas” szó, így újévkor azt jelképezi, hogy fogyasztója magasabbra fog jutni a társadalmi ranglétrán. Hasonló okokból a tengeri moszat a meggazdagodást, a lótuszmag a bőséges fiúgyermekáldást, a szárított tofu (szójababsajt) pedig a gazdagságot és a boldogságot szimbolizálja. Friss tofut felkínálni azonban tilos: ugyanis a fehér a gyász színe! Hagyományos a szerencsebatyuk, hal és a csirkés ételek fogyasztása. Előszeretettel esznek az ünnep estéjén kínai töltött táskát (jiaozi).

Kínai receptek itt >>

Mogyorós csirke

Mogyorós csirkét most készítettem először. Eddig csak kínai étteremben volt szerencsém hozzá. Többféle receptet elolvastam és azok alapján jött létre ez a saját változat.

Kínai sült tészta

Már meguntuk azt, hogy minden alkalommal kínai büfébe kelljen járni, ha megkívánjuk a sült tésztát. Ezért találtam ki ezt az otthon elkészíthető roppant egyszerű módosított ...

Kínai szezámmagos csirke 2.

Szokásomhoz híven egy recept eredetének nyomába eredtem. Az ötletet Motyola adta, amikor feltette a kínai szezámmagos csirke receptjét. Kiváncsivá tett, hiszen, mint ahogy minden kínai ...

Édes-savanyú sertés

Egy régebbi Prima Konyha Magazinban találtam rá erre a receptre. Kicsit macerásnak tűnik, de ha belevág az ember  rájön, hogy nem is olyan veszélyes és az eredmény miatt mindenképpen ...

Kártya, madzsong, babonák

A Sárkány évének kezdetén a családok összejönnek, megajándékozzák egymást és együtt búcsúztatják el az óévet. Fontos, hogy csakis páros évszámban ajándékozhatnak, ha nem így cselekednek, akkor a babona szerint elmarad a szerencséjük. Az ünnephez hozzátartozik, hogy hagyományos játékokat – kártyát, madzsongot – játszanak, illetve petárdát durrogtatnak, ami a rossz szellemek elijesztésére is szolgál. Éjfélkor pedig a ház minden ajtaját és ablakát kinyitják, hogy a búcsúzó év távozni tudjon. Az ételekből igyekeznek annyit készíteni, hogy másnapra is maradjon. Ha az óévből bőségesen jut az újév első napjára, az nagyon jó előjel!

A piros aszerencse, a gazdagság jelképe

Nagy hangsúlyt fektetnek az ünnepi készülődésre. A piros a bőség, a szerencse, a gazdagság jelképe, ezért is lett az alapszíne minden újévi dekorációnak. A piros díszítésen kívül a narancs és a mandarin elengedhetetlenkellékei a napnak, mivel a kantoni nyelvjárásban a „narancs”, az „arany” és az „édes” ugyanúgy hangzik (yam). Hasonlóan a „mandarin” és a „szerencse” kiejtése is megegyezik (kat).

A rizst, a levest és a többi fogást kis, mély csészékből fogyasztják. A készételt tálakban tálalják, az asztal közepére teszik, amelyekből mindenki magának szed. A leves többnyire italként szolgál vagy fogások között frissítőként, illetve az étkezés végén kínálják. A legtöbb ételt pálcikákkal, a levest lapos porcelánkanállal fogyasztják. A kínai ételekideális partyfalatok lehetnek.

{ RKÉP =40898,3}

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Bejgli fatörzs

Gyorsan összedobható karácsonyi desszert, ízlés szerint arany, ezüst cukorgyöngyökkel, marcipán tobozzal, apró mézeskalácsfigurákkal még ünnepibbé varázsolhatjuk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...