Mi, magyarok nemcsak húsvétkor, hanem az év bármely napján szívesen fogyasztunk tojást. Reggelire a legegyszerűbb tojásrántottától a komoly omletteken át a ham and eggs-ig, vagyis sonkás tojásig bármit elfogadunk ébredés után. Ebédre tükörtojás kerülhet a főzelékünkre, avagy a Holstein-szeletünkre. Vacsorára pedig vastagon megkenjük tojáskrémmel a pirítósunkat. Ebből következik, hogy a tojástéma örök, mindig jól jön egy újabb recept. Nemrégiben készítettem bibimbapot, erre is került egy formában sült tojgli, de most egy egészen különleges, mégis nagyon egyszerű pácolt tojást hoztam elsőként.
Mayak – érlelt tojás
Mint minden tojásételnél, a mayaknál is nagyon fontos a tojás frissessége. Mivel forrásban lévő vízbe tesszük, ezért legyen szobahőmérsékletű, ne pattanjon szét a héja a nagy hőmérséklet-különbség miatt egynek sem. A jégfürdő abban segít, hogy szépen pucolhassuk, fényes, hibátlan maradjon a megkeményedett fehérje. Héjazás közben gondoljunk arra is, hogy a tojások közepe még lágy, folyós, tehát kis erőbefektetéssel távolítsuk el a darabokat, nehogy benyomjuk, és ezzel kilyukasszuk a tojás oldalát! A pác isteni finom, ez lesz majd a párolt rizsen az öntet is. Eredetileg nem kell beforralni, de én szeretem, ha kicsit ragacsos, és melegen nem hűti el a rizst sem annyira. Mivel párolt rizs és kimchi szinte mindig van a hűtőben, mostantól gyakrabban lesz mellette pár pácolt mayak is.
Kimchileves
Amikor van rá lehetőségem, mindig készítek kimchit. Tényleg sok helyen lehet már kapni, a kedvenc koreai boltomban is, de ezekben sajnos mindig van fokhagyma, amit én, hogy mindenki ehesse itthon, kihagyok belőle. Salottával és még több újhagymával pótlom ezt a kiesést, és így is tökéletes! Kimchit gyakran eszem: csak úgy magában, mert mondjuk megérkeztem, vagy mert már mást nem ennék, akár ebéd előtt vagy után, szóval bármikor felpattintom a csatosüveget és belekanalazok. Általában főételek mellé adom, de levesbe még sosem tettem, így most egy nagyon egyszerű kimchileves-receptet is kerestem. Ez mondjuk nem autentikus koreai, mert ilyet régen, a közép Csoszon korban – ami elég hosszú volt a XIV sz.-XIX századig tartott – biztosan nem ettek volna, de amerikai befolyásra mostanában már tényleg mindenbe belekerül. Pácolt mayaktojást erre tálalásnál sajnos nem tesznek, pedig milyen jól mutatna a tetején, akár egy ramenben!
Legtöbbször a durvát durvával elven pacallal vagy más sertéshusival készítik ezt a levest, de így baconnel gyorsabb, és sokkal többen kérnek majd belőle. Ha a szalonnát külön sütjük, akkor zsírmentesebben is el tudjuk készíteni az ételt, sőt zöldségalaplével, és a bacon kihagyásával tálalhatjuk vegán formában is!
Kimcshi ccsige
Egytálételekbe, amit inkább hot-pot-oknak hívunk, viszont nagyon is használják a kimchit! Koreai éttermekben két nagyon fontos sütő létezik, melyeket az asztal közepén gyújtanak be. Az egyiken hajszál vékonyra szelt húsokat, legfőképpen bulgogit lehet sütni, a másik pedig a hot-pot, vagy ragu készítő. A sütő lehet egy és ugyanaz, csak a ráhelyezett felső rész különbözik. Hússütésnél egy rácsos felsőt kapunk, aminek az aljába le tud csorogni a páclé, ezzel lehet menet közben locsolgatni a husit. A nagy, mély edényben pedig egy már forró alaplé érkezik, ezt teszik a tűzre, és kiegészítésképpen külön tálakban hozzák a tésztát a zöldségeket, a húst. Ki, amit szeretne, vagy amit rendelt, azt egymás után belepakolhatja a közös, fortyogó tálba. Nagy családok is szívesen gyűlnek így egy forró edény köré, hiszen a legtöbb otthon elég kicsi, ezért ott erre nincs lehetőség, hogy egy helyen, egy nagy asztalnál falatozzanak.
Ebbe a koreai raguba az érettebb, tehát nem frissen készült, erős ízű kimchin kívül fokhagyma, hagyma és tofu kerül, ezt egészítik ki marha- vagy más hússal, sőt tengeri herkentyűk is kerülhetnek bele. Az alaplé ízét a paprikapelyhen kívül a miso-hoz hasonló, de nem krémes, hanem darabos szójababpasztával, a töndzsanggal állítják be. Ez a mostani leves tonhallal készült. Koreában külön ehhez a raguhoz kapható konzerv, ilyet sikerült nekem is beszereznem a koreai boltban. Elárulom, finom és szépséges szelet halat találunk benne, mely jól idomul a raguhoz, de ezen kívül semmivel sem másabb, mint egy menő halkonzerv. Így felsorolva is látszik, hogy minden alapanyag elég aromás, szóval a kóstolásnál is gyönyörre lehet számítani!
Kimchi pizza
Nem hagyjuk abba az őrültséget, belemerülünk a sűrűjébe! Szerintem a kimchi pizza a legjobb fúziós agymenés. Valószínűleg ezt is Amerikában csinálták először, de mégis olasz gyökerekkel rendelkezik, ezért rossz nem lehet. Mindkettőt szeretjük, miért ne próbálnánk ki együtt? Ahány "őrült szakács", annyi féle kimchis pizza létezik. Van aki előre összekeveri pizzaszósszal és zöldségekkel a kimchit, mások csak a pizzatésztán hozzák össze az alapanyagokat, én egy átmeneti megoldást választottam. Alapszósznak hagymával, zöldfűszerekkel összepürézett paradicsomot kentem a tésztára, rá ment a hűtőből időben kivett, szobahőmérsékletű, apróbb darabokba vágott kimchi, erre a zöldségkarikák, és végül a kihagyhatatlan mozzarella. Legközelebb tojást is sütök a közepébe, de ezek most a mayakhoz kellettek. A szép zöld levelek nem csak a fotó miatt pottyantak a tetejére: bébispenótot, bazsalikomot vagy rukkolát Ti is használjatok, a fenszizés a kimchis pizzának is jól áll!
Elindult a Nagy Tavaszi Receptversenyünk, melyen minden receptbeküldő nyer!
Lássa és tesztelje a te főztödet az egész ország! 2021. április 26. és május 23. között töltsd fel a kedvenc tavaszi fogásod receptjét az egyszerűsített receptfeltöltés segítségével, és Nosaltys vászontáskával jutalmazunk – további nyeremények is várnak!
Nézd meg a részleteket, hogy te is részese lehess a kikeleti megújulásnak!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több szuper gasztrotartalom: