"Kamu" munkák, avagy ők fogják először elveszíteni a munkájukat a válság után?

Egy antropológiai elmélet szerint remélhetőleg a "kamu" munkák fognak először megszűnni a válság után, a valóban értékes foglalkozások pedig megmaradnak. 

Egyre többen találgatnak azzal kapcsolatban, milyen lesz a világ, ha egyszer véget ér a járvány, és újraindul az élet. Az már biztos, hogy nagyon más lesz minden, és az is nagyon valószínű, hogy sokan fogják elveszíteni a állásukat.

De vajon milyen típusú munkáktűnnek elelőször?

"Kamu" munkák

Erről kérdezte a Magyar Narancs azt az antropológust, aki néhány évvel ezelőtt írta meg könyvben azt az elméletét, amely szerint a ma létező munkák nagy része teljesen felesleges. Ezeket nevezi “bullshit”, magyarul kamu munkáknak, amelyek teljesen értelmetlen feladatok elvégzéséből állnak. Reményei szerint a jelenlegi válság elsőként ezek között fogja szedni áldozatait, ezek a pozíciók szűnnek meg majd a leghamarabb.

Feleslegesnek érzik

A szerző David Grueber azokat a munkákat nevezi kamunak elsősorban, amiket maguk a feladatkörök végzői feleslegesnek éreznek. Később ez az elmélet visszaigazolásokat is kapott: mikor a tanulmány megjelent, rengetegen írtak levelet arról, hogy a felsoroltakhoz hasonló munkakörökben érzik teljesen hiábavalónak feladataikat.

Lakájok, zaklatók, szigszalagozók

Öt kategóriát hozott létre a kamu pozíciók felosztására, ezek a következők:

  • A "lakájok": az ő feladatuk a puszta jelenlét, ők azok a portások, akik a gazdag lakónegyedekben ajtót nyitnak, a recepciósok, akik a cég rangjának emelése céljából ülnek a pult mögött, feladatuk nincs. Mi idesorolnánk a múzeumi pisszegő néniket is, illetve az embert, aki az okmányirodában megnyomja helyettünk a sorszám kérő gombot.
  • A "zaklatók": ők azok, akik felhívnak, hogy rávegyenek valamilyen tárgy vagy szolgáltatás megvásárlására, amire semmi szükségünk. Grueber ennél még tágabbra veszi a zaklatók körét, és ide sorol minden PR-ost és hirdetőt.

via GIPHY

  • A "szigszalagozók": magyarulők a feleslegesen magyarázkodók, a hibák bepúderezői. Azok a dolgozók, akik a főnökeik hibáit igyekeznek eltakarni, vagy magyarázkodnak azért, hogy egy feladatot senki sem teljesített - ahelyett, hogy valaki tényleg megcsinálná.
  • A "kipipálók":ők ugyancsak a hatalmat szolgálják ki, azért vannak, hogy álintézkedéseket végezzenek, olyan dolgokat, amelyet a cég valójában nem akar csinálni, de kívülről úgy kell tűnnie, mintha mégis megtennék. Ilyenek azok a felügyelőbizottságok, amiket belső hibák kivizsgálására állítanak fel, akik aztán semmit nem csinálnak.
  • A "feladatmesterek":ők a felesleges munkák etetői, akik akkor is feladatot adnak, ha annak semmi értelme, csak hogy a felesleges munka fontosnak tűnjön.

Kik lesznek az elsők?

A kérdésre, kik lesznek az elsők, akik elveszítik majd a munkájukat, az elmélet megalkotója azt mondta, szerinte a lakájok kategóriája eshet ki első körben. Azt mondja, ők pusztán azért léteznek, hogy a gazdagabbak nagyobb hatalmúnak érezhessék magukat, a szegényebbek pedig még kisebbnek. Utánuk következik majd a "zaklatók" munkája, különösen azok, akik olyasmi megvásárlására buzdítanak, amire nincs szükségünk. Összességében az antropológus reméli, hogy azok a kamu munkák szűnnek majd meg először, amelyek pusztán a hatalom fényezésének céljából léteznek.

A kamu munkákat nehezebb távolról végezni

Azért is valószínű, hogy először ezek a felesleges feladatkörök szűnnek majd meg, mert ezeket szinte lehetetlen távolról végezni.Szerinte akkor lesz nagy változásra esély, ha nagyobb megbecsülése lesz azoknak a munkáknak, amelyek ténylegesen értékesek: például az ápolók és orvosok munkájának.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek