Feltűnően kisebb a túlsúlyos középkorú emberek agyának fehérállománya az azonos korcsoportú soványokéhoz viszonyítva - derítették ki a Cambridge-i Egyetem kutatói, akik kiszámolták, a különbség azt jelenti hogy, a túlsúlyos emberek agya tíz évvel idősebb a soványokénál.
Az emberi agy az életkor előrehaladásával öregszik, ám a kutatók egyre inkább felismerik, hogy az elhízás - amely olyan betegségekhez járul hozzá, mint a cukorbetegség, a daganatos- és a szív- és érrendszeri betegségek - hatással lehet az agy öregedésére, de feltételezésüket eddig tudományos vizsgálatok nem támasztották alá.
A kutatás
A cambridge-i kutatók azt vizsgálták, miként hat az elhízás az agy szerkezetére felnőttkorban, az elhízás összefüggésben van-e a korosodással járó agyi változásokkal. A szakemberek 473 - 20-87 éves - embert vizsgáltak, eredményeiket a Neurobiology of Aging című tudományos folyóiratban tették közzé csütörtökön.
A vizsgálatba bevontakat két kategóriába - soványokra és túlsúlyosokra - osztották testtömegük szerint. A vizsgálat során szembeötlő különbségeket találtak az elhízottak agyának fehérállományának nagyságában a soványokéhoz viszonyítva.
Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:
Te alma vagy körte alakúra híztál?
A kutatócsoport ez alapján kiszámította, hogy a fehérállomány nagysága hogyan viszonyul a két csoport életkorához. Felfedezték, hogy például egy 50 éves túlsúlyos embernek akkora a fehérállománya, mint egy 60 éves soványnak, ami azt jelenti hogy az agyak korkülönbsége 10 év - olvasható az egyetem honlapján közzétett közleményben.
Szembetűnőnek nevezték a szakemberek, hogy ezt a különbséget csak a középkort már elért személyek esetén figyelték meg, ami azt jelzi, hogy az agy különösen sebezhető a korosodás ezen szakaszában.
Olvastad már?
Közel 30 kg-t fogyott Tóth Vera, most elmondja, hogyan!
"Ahogy agyunk öregszik, természetesen zsugorodik, de nem világos, hogy a túlsúlyos emberek esetében a fehérállomány miért csökken nagyobb mértékben. Csak találgatni tudunk, vajon az elhízás okozhatja-e bármilyen módon ezeket a változásokat, vagy pedig az elhízás az agyi változások következménye." - mondta Lisa Ronan, a pszichiátriai tanszék munkatársa, a tanulmány vezető szerzője.
A fehérállomány nagyságának nyilvánvaló különbsége ellenére a kutatók nem találtak összefüggést az elhízás vagy a túlsúly és az egyén kognitív képességei között.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
3 egyszerű tipp, hogy jól haladj a fogyással
Hogyan lehet sikeres a fogyásod? Ez a 3 egyszerű trükk sokat segíthet!
Abonyi Orsi dietetikusCsokoládéval az elbutulás ellen!
Arról már mi is írtunk sok cikket, hogy milyen sokféle betegség megelőzhető a megfelelő étrenddel. Nézzük, mit együnk az „elbutulás", vagyis a demencia ellen!
adminA zöld tea nemcsak frissít, de segíthet a fogyásban is!
A zöld tea egészségmegőrzést segítő hatása mellett segíthet megszabadulni a súlyfeleslegtől is.
Szabó ANem megy a fogyás? Alszol vajon eleget?
Az étrend, a rendszeres mozgás mellett az egészséges életmód egyik fontos pillére a pihenés, az alvás is. A kialvatlanság akár fogyókúránk akadálya is lehet!
Szálka Brigitta dietetikus(via MTI)