Kiderült, mi az ideális hőmérséklet az édes álmokhoz

Nem mindegy, hogy hány fokra fűtjük, vagy hűtjük le a hálószobánkat. Most kiderült, mi az ideális hőmérséklet, amely segíti a nyugodt álmokat. 

Egészen biztosan keltünk már úgy életünk során, hogy úgy éreztük, cseppet sem aludtunk nyugodtan, sőt, szinte izzadtunk, annyira melegünk volt a takaró alatt. Máskor épp arra riadunk, hogy talán túlságosan is hűvös van a helyiségben. Nagy dilemma, főként, ha a hálószobán egyszerre többen is osztozkodnak, és mindenkinek más a hőérzete. Még a párok sem jutnak könnyen konszenzusra, sőt, állandó harcba is torkollhat a dolog.

Az ilyen nehezen eldönthető helyzetekben szerencsére kéznél van a tudomány, és a szakemberek eldöntik helyettünk, nyomós érvekkel, mi lenne a legjobb a szervezetünknek. Az alvásminőségünk ugyanis kihat az egészségünkre és befolyásolja a kognitív működést is. De mégis, mit nevezünk ideálisnak?

A The Atlantic írta meg, hogy a szakértők szerint azok, akik túl melegben hajtják álomra a fejüket, azoknál a kutatások során magasabb stresszhormon szintet mértek, míg azok esetében, akik hűvösebb körülmények között töltötték el az éjszakát. Alvási nehézségekkel küzdők estében is azt a következtetést vonták le, hogy lényegesen jobban teltek az éjszakáik azoknak, akik 16 fokban aludtak, szemben a 24 fokos szobában ébredőkkel, sőt, a reggelt követően éberebbek voltak.

via GIPHY

Az okok között találjuk, hogy a testünk miközben számos változáson megy keresztül éjszaka, például lecsökken a pulzusszám és a vércukorszint is, aminek a hűvös kedvez, míg a meleg épp ellenkezőleg hat, gátolja a nyugalmi szakaszt. A szakemberek ezért is javasolják, hogy a hálók hőmérsékletét jó pár fokkal hűvösebbre állítsák be, mint ami a nappaliban mérhető.

Nincsen olyan általánosan elfogadott szám, amit mindenkinek ki kellene próbálnia, de meghatároztak egy tartományt, amit több hozzáértő véleménye szerint is ideálisnak nevezhetünk, ez pedig 15,5 és 21 Celsius-fok közé esik.

Természetesen ezek csak irányelvek, még akkor is, ha a szakemberek az alsó határhoz közelítő értékeket tartják jótékony hatásúnak, de a saját testünket és hőérzetünket is figyelembe kell venni a döntés során. Azt tanácsolják, akinek a 16 fok körüli hőmérséklet elsőre túlságosan hideg, lefekvés előtt húzzanak a lábukra zoknit, vagy a lábuknál melegítőpárnával feküdjenek le, de melegebb fejfedőt is lehet viselni, így is számít majd a az alvás közben körülvevő hűvösebb hőmérséklet.

Mindenesetre, ha eddig sokkal melegebb körülmények között töltöttük az éjjeleket, érdemes kis lépésekkel hozzászoktatni magunkat, és ezzel együtt a testünket az alacsonyabb hőmérséklethez, így nem mondunk le róla rögvest az első hűvösebb éjszaka után, hogy beállítsuk az ideális állapotot.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: unsplash.com

via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...