Kiderült, hogy mi a közös a komolyzenében és a sült kacsában

Bár elsőre nincs sok közös a komolyzenében és egy római tálban készült kacsasültben, de talán mégis. (x)

A klasszikus zene nyugtató módon hat a testre, segíti a pozitív gondolatok előretörését, megnyugtat és kikapcsol, akárcsak a főzés. Bevallom, aggódtam, milyen kapcsolatot lehet találni a konyhai sürgés-forgás és Vivaldi munkássága között, de több a hasonlóság, mint gondoltam!

Lesták Bedő Eszter hegedűművésszel a főzés és a zenélés közös pontjait vizsgáltuk, miközben egy isteni finom omlós kacsacomb is kisült a Nosalty konyhájában.

A római tálban sült kacsacombok narancsos batátával és kelbimbóval receptet itt találod!

A főzés és zenélés között a legkézzelfoghatóbb talán a kotta és a recept párhuzama. Hiszen ha nekilátunk főzni, akkor alapvetően egy receptet próbálunk követni, és ebbe tesszük bele a saját ötleteinket, kreativitásunkat, pillanatnyi megérzéseinket. A zenélés ugyanilyen.

,,Kapunk egy kottát, amit megpróbálunk hűen előadni, és visszaadni, amit a zeneszerző szeretett volna, azonban ez a saját kreativitásunk nélkül mit sem ér. Magunkat is beletesszük" - meséli a Budapesti Fesztiválzenekar hegedűművésze, miközben betolja a kacsát a sütőbe.

Római tálban sült kacsacombok narancsos batátával és kelbimbóval

A főzés és a zenélés között nagyobb a hasonlóság, mint azt gondoltuk. A gyakorlás fontossága, illetve a felemelő érzés, amikor átadhatjuk egymásnak, a közönségnek, a családnak a művet, vagy megoszthatjuk velük az ételt. Ennünk kell, tehát főznünk is kell. Ezt is lehet gyakorolni, és ez is örömet okoz, miközben végezzük – az előkészületektől a végeredményig, mindenki más részletében találja meg a számára legkedvesebbet. Eszter szerint ugyanez jelen van a zenészlétben is:

,,Van, aki nagyon szeret gyakorolni. Bár külső szemmel unalmasnak tűnhet, hogy miért kell naponta több órát ugyanazt a pár hangot ismételgetni, de nekünk is, mint a sportolóknak, be kell melegíteni az izmainkat. És ez a gyakorlás bizony örömet tud okozni."

Eszter mesél arról, hogy milyen nagyszerű érzés, amikor az otthon órákig gyakorolt dallamokat végül egy vonósnégyes összefogja, vagy amikor elkezdődnek a közös próbák, és az elvégzett munka révbe ér. A pillanat, amikor estélyi ruhában a színpadra lépve, közösen szólaltatják meg a leghíresebb zeneszerzők darabjait, az kincset ér.

,,És a rezgések. A zene rezgéseket kelt a zenészben is, aki játszik, és a hallgatóban is, aki hallgatja. Ezek nagyon pozitív energiák."

A főzésben is hasonló az élmény, hiszen azért készülünk, gyakorlunk, foglalkozunk annyit egy étellel, hogy jó szívvel tálaljuk az elé, akinek szántuk.

Ha pedig szeretnéd a zene rezgéseit élőben is átélni, akkor látogass el a Zeneakadémiára 2020. január 10-én vagy 11-én, és hallgasd meg élőben Vivaldi Az ünneplő Szajna című operáját aBudapestiFesztiválzenekar Barokk együttesének előadásában!

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Baileys-es bonbon

Tavaly gasztro ajándéknak készült, de szaloncukor helyett is bátran elkészíthetjük! Nem kifejezetten ügyesség vagy gyakorlat kell hozzá, sokkal inkább türelem.

Kókuszos-dióhabos csiga

A kókuszos sütemények nagy kedvencek nálunk, így ez az egyszerű csiga is. A sütőporos tésztába került némi túró, melytől finom és puha marad pár napig, persze csakis, ha marad ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...