Így fertőtlenítsd az edényeket, ha kézzel mosogatsz

A konyha az egyik legveszélyesebb terep a kórokozók szempontjából, ami ellen az egyik legjobb védekezés a mosogatás. Van pár szempont azonban, amit érdemes szem előtt tartanod a maximális tisztaság érdekében.

Ahhoz, hogy a lehető legtisztább legyen a konyhád, kardinális kérdés a mosogatás. Még ha van is mosogatógéped, akkor sem tudod teljesen elkerülni azt, hogy olykor kézzel is kelljen mosogatnod, ezért érdemes a higiénia érdekében betartanod pár alapelvet. Mutatjuk, hogy mire figyelj kézi mosogatásnál.

Kézzel mosogatsz? Akkor erre ügyelj, hogy biztosan fertőtlenítsd az edényeket

Legyen tiszta a mosogatód

Mielőtt az edényekre kerül a sor, győződj meg róla, hogy az átmeneti otthonuk tiszta. Vagyis a mosogató. Az ecet kiválóan alkalmas erre a feladatra (kivéve, ha gránit a mosogatód, ugyanis ezen az anyagon sosem szabad ecetet használni) egy szivaccsal vagy ronggyal kiegészülve.

Ne feledd a mosogatáshoz használt törlőrongyokat rendszeresen kimosni, és minden eszközt, amit használsz, tarts szárazon két mosogatás között.

A szivacsot pedig forrald fel vagy tedd a mikróba, hogy megöld a bacikat. Az edénycsöpögtetőről se feledkezz meg! Érdemes minden pár használat után, de legalább hetente kétszer ezt is átöblíteni ecettel, a csúnya foltoktól pedig szódabikarbóna vagy mosószóda segítségével tudsz megszabadulni.

Fertőtlenítés

Miután mosogatószerrel alaposan lemostad az edényeket, érdemes lehet egy forró vizes áztatást is beiktatni, ezzel gyakorlatilag fertőtleníted az edényeket. Ilyenkor jól jön, ha tiszta a mosogató, mert egyszerűen csak feltöltöd forrásban lévő vízzel (vízforralóban vagy a tűzhelyen felforralt víz is jó erre a célra), majd egy percig hagyod, hogy az edények ebben a gőzölgő vízben álljanak.

Tényleg tiszta?

Győződj róla meg, hogy tényleg minden szennyeződést eltávolítottál az edényekről. Hogyan? Ha tapintásra furcsa, szappanos érzete van, akkor még nem egészen tiszta, illetve, ha a vízsugár nem egyenletesen folyik le a felületéről, akkor ott még gondok vannak. Érdemes mosogatás közben akár egy jó dörzsit is használni, hogy a szemnek láthatatlan szennyeződésektől is megszabadulj.

Szárítás törölközővel

Rövidítsd le a száradás folyamatát azzal, hogy eltörölgeted az edényeket.

A levegőn száradás során ugyanis az edényekre baktériumok kerülhetnek, ezért a legjobb, ha egy tiszta konyharuhával megszárogatod őket.

A törölgetéshez mindig tiszta ruhát használjunk

Töröld le a szekrényed polcait!

Ha már sok időt fordítottál arra, hogy alaposan elmosogattad a tányérokat, poharakat, evőeszközöket, akkor ne a tároláson csússzon el a tisztaság. Ecet, folyékony mosogatószer vagy természetes mosogatószappan is kiváló erre a célra. A különböző tartókat és a fiókok belsejét se felejtsd el rendszeresen letakarítani!


Ne válasszon el semmi az álomkonyhádtól:

Forrásunk volt

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...