Ketreces, mélyalmos vagy szabadtartású - melyik tojást választod? SZAVAZZ!

Egyre jobban figyelik a vásárlók, hogy milyen tojást vásárolnak. Mi a különbség a mélyalmos, ketreces és szabadtartású tyúk tojása között, és melyiket válasszuk?

A tojás az egyik legkedveltebb alapanyagunk a konyhában. Használható egy puha piskóta sütésénél, egy reggeli omletthez vagy a nokedli készítésénél. A KSH adatai szerint tavaly a fejenkénti tojásfogyasztás 238 darab volt. Sok fogy tehát belőle, még akkor is, ha néha emelik az árát.

Ketreces, mélyalmos vagy szabadtartású?

A magyarországi boltokban a mélyalmos tojás a legelterjedtebb. Ennek oka, hogy vásárlók és az áruházláncok részéről is nagyobb rá az igény, mint a ketreces tojásra. Sőt, a magyar áruházláncok 2025-ig azt szeretnék elérni, ha a ketreces tyúkoktól származó tojás teljesen eltűnne a boltokból. Ennek a tervnek a Tojásszövetség nem örül, és tárgyalásokra törekszik az áruházláncokkal. Szerintük az EU-konform ketreces tartástechnológia a legkörnyezetkímélőbb, ennek a módnak a legkisebb az ökológiai lábnyoma, például a káros gáz (ammónia, szén-dioxid, metán) kibocsátás is ennél a tartásnál a legalacsonyabb. Hogy világosabb kép alakulhasson ki bennünk, nézzük meg, mit is jelentenek a különböző tartási módok:

  • ketreces: anagyüzemi ketreces tartás egy arra kifejlesztett rendszer, amelyben a tyúkok összezárt elemek között(minimálisan 750 négyzetcentiméter) élnek, rendszerint egymás fölött elhelyezve.A gazdának gondoskodnia kell a megfelelő körülmények megteremtéséről.
  • mélyalmos:atyúkok zárt térben élnek, de nem korlátozottak a mozgásban – szabadon mozoghatnak azon belül – almozott kaparótér áll a rendelkezésükre. Négyzetméterenként 9 tyúkot lehet így elhelyezni. Atyúk kapirgálhat,porfürdőzhet, és tojófészekben tojja le a tojásait.
  • szabadtartású: a tyúkok napközbena szabadban mozoghatnak és a szabadtéri kifutójukat nagyrészt növényzetnek kell borítania, így körülbelül a szükségleteik szerint élhetnek.
  • ökológiai: Ebből a fajtából van a legkevesebb. Az tyúkok jellemzően nagy területen élnek. Kiemelt feltétel az ökológiai táplálék és az életterük, vagyis fontos, hogy a kifutó is ökológiai terület legyen mivel ez is fontos táplálékforrás.

A belföldi tojásigény 52 százalékát a nagyüzemi termelés (ketreces, mélyalmos), 26 százalékát a háztáji adja, 21-22 százalék az import. A boltban vásárolt tojás jelölését érdemes figyelni, mert sok minden kiderül belőle:

Megpróbáltunk utánajárni annak, hogy olvasóink honnan és milyen szempontok alapján szerzik be a tojást. Érdekes válaszokat kaptunk tőlük arról is, hogy melyik típust miért választják:

  • Edit:A kétgyermekes anyuka a szabadtartású tyúk tojására esküszik, mivel azok szerinte minden tápanyagot, zöldet megkapnak, mint a régi szép időkben. Éppen ezért legtöbbször rokonoktól, ismerősöktől szerzi be a tojást. Ha a boltban kénytelen vásárolni, akkor figyel, és a mélyalmosat veszi le a polcról. „Ketreceset soha nem vennék, szerintem állatkínzás, ha úgy tartják őket! Nekem az a tapasztalatom, hogy az így tartott tyúkok tojása rosszabb minőségű, folyósabb például a tojás fehérjéje is” - mondja a kétgyermekes anyuka, aki naponta fogyaszt tojást.
  • Valéria: „Nem támogatom az állatkínzást, és nekem büdös a ketreces tojás” - magyarázza nekünk a 40-es éveiben járó hölgy, aki a legtöbbször bio, mélyalmos tojástvásárol a boltokban.
  • Nikolett: A fiatal nő általában boltban veszi a tojást, és mindig megnézi, hogy milyen típusút vásárol. „A boltban általában a mélyalmos biotojást választom.Szerintem az emberek nem feltétlenül minőségi, hanem lelkiismereti okokból vásárolnak szabadtartásból származó tojást. Az én lelkemnek is jobb, ha szabadtartásút tudok venni.”
  • Anikó: „Nem szoktam nézni, hogy a bolti honnan származik. Nekem a tojás az tojás, akár rántottába, akár süteménybeveszem. Viszont az egyértelmű, hogy a házi a legjobb. Annak a színe is szebb” - mondja a kétgyermekes fiatal anyuka.
  • Gabi: „Régebben nem néztem, hogy honnan, milyen gazdaságból származik a tojás, de amióta tájékozódtam, hogya mélyalmos tojások valójában azt jelentik, h a tyúkokat egymás hegyén-hátán, embertelen körülmények között tartják, azóta csak a szabadtartású vagy házi tojást veszem” - magyarázza a fiatal hölgy, aki boltban már szinte egyáltalán nem vásárol tojást.

A Tojásszövetség álláspontja szerint, bár egyre népszerűbb a régi szép időket idéző szabadtartású tyúktartás, de nem szabad arról elfeledkezni, hogy a Föld lakossága az elmúlt évtizedekben jelentősen nőtt, ezért képtelenség akkora területet biztosítani, hogy az elegendő legyen a tojásfogyasztók és az ipar megfelelő kiszolgálására.

Fehér vagy barna héjú?

A vásárlók a boltokban szinte kizárólag csak barna héjú tojásokból vásárolnak pedig a fehér héjúakkal sincs semmilyen probléma. Tegyük hozzá, hogy az áruházláncok is törekednek arra, hogy csak barna héjú tojás legyen a polcokon. Pedig a két típus között semmilyen különbség sincs tartalom, íz vagy állag tekintetében. A történet csak annyi, hogy a fehér héjú tojást fehér tollú tyúk, a barna héjút pedig barna tollú tyúk tojja.

Az általunk megkérdezett vásárlók is tisztában voltak ezzel. Egyikük sem mondta azt, hogy nem vásárolná meg azt a tojást, amelyiknek fehér a héja.

A méret a lényeg, nem az ár

Azt gondolhatnánk, hogy a vásárlók az alapján vásárolnak tojást, hogy az mennyibe kerül. Az esetek többségében valószínűleg még így is van, de az általunk megkérdezett vásárlók inkább a tojás méretét helyezik előtérbe a vásárlásnál. „Általában L-es tojást vásárolok, mert az M-es méretű tojás szerintem kicsi. Azt akkor sem veszem meg, ha olcsóbb” - mondja nekünk Anikó, aki szerint a főzéshez egyértelműen az L-es tojás a megfelelő.

„Nálam változó, hogy milyen méretet veszek, attól függ, milyen ételt készítek, mennyire van szükségem éppen a tojásra. A házi tojás általában pont megfelelő méretű” - jegyzi meg Gabi. Hasonló állásponton van Edit is, aki szerint a házi tojás nem csak nagyobb, de a héja is keményebb, mint a bolti változatoknak.

Receptajánló:

Nikolettnél és Gabinál egy másik szempont is szerepet játszik, ha tojást vásárolnak: az, hogy mennyire él boldogan egy tyúk.

„Hajlandó vagyok akár többet is fizetni a tojásért, ha biztosra tudom, hogy olyan tyúk tojta, akinek jó élete volt”

- magyarázza Nikolett. Gabi is úgy véli, hogy az a tojás a legjobb, amelyiket boldog tyúk tojta, olyanokat pedig általában csak vidéki házaknál találni, ahol tényleg szabadon kapirgálhatnak az állatok, és egész máshogy etetik őket, mint mondjuk a nagyobb gazdaságokban.

A Tojásszövetség álláspontja szerint ugyanakkor általános tévhit, hogy a különböző tartási módok befolyásolják a tojás összetételét és annak táplálkozási értékét. Októberben kiadott közleményükben megjegyzik, hogy a tojás minőségére a takarmányok minősége és a megfelelő összetétele hat. Ha takarmány sok kukoricát vagy zöld alapanyagot (pl. füvet) tartalmaz, a tojássárgája mélyebb, sötétebb sárga lesz, a szójaliszttől például pirosassá válik, a lenmag viszont barnássá változtatja.

Ha vásárlók és a szakmai szervezet álláspontjait nézzük, nehéz megmondani, hogy melyik tojás a jó választás. Egyre többen vásárolnak lelkiismereti okokból szabadtartású tojást, vagy éppen ezen okok miatt hagynak fel a fogyasztásával. Mások azt nézik, hogy milyen a tojás minősége, ami legfőképp azon múlik, hogy mivel etetik a tyúkokat. A felelős választás a fogyasztók kezében van!

{SZAVAZAS}

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...