A ketogén diéta nagyon leegyszerűsítve annyit jelent, hogy extrém alacsony mennyiségű szénhidrátot szabad csak bevinni a szervezetbe, ami ketózisba kényszeríti a szervezetet, felpörög az anyagcsere, és könnyebb fogyni. Az egészségguruk szerint több pozitív hozadéka is van ezen kívül, de egyre több tudományos bizonyíték születik arra, hogy a ketogén diéta valójában az egészséges emberek számára többet árt, mint használ – egy újabb metaanalízis is ezt bizonyítja.
Új szemszögből
A Frontiers in Nutrition tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint amerikai és kanadai kutatók 123 korábbi kutatást néztek át, és találtak öt olyan betegséget, amelyek kialakulásában szerepe lehet a keto étrendnek.
A szakértők megjegyezték: rövid távon tényleg érzékelhető némi pozitív hozadéka a diétának a fogyásra és az anyagcserére is, de ez csak átmeneti, a szervezet előbb-utóbb visszaáll az eredeti állapotára.
Nem való mindenkinek
Az is biztos, hogy néhány gyógyszerrezisztens epilepsziával küzdőnek megváltás lehet az étrend, ugyanis csökkentheti a rohamok számát – eredetileg erre is fejlesztették ki egyébként. Innentől azonban már csak lefelé vezet az út: a kutatók összekötötték a diétát az Alzheimer-kórral, néhány ráktípussal, a krónikus veseelégtelenséggel, a cukorbetegséggel és a szívproblémákkal is.
Ezek majdnem mindegyike abból adódik, hogy a keto étrenddel rengeteg zsírt, sokszor rossz fajtát is beviszünk a szervezetbe – rendszerint nagy mennyiségben, hiszen valamiből össze kell hozni a napi kalóriamennyiséget –, ez pedig hosszú távon nagyon káros folyamatokat generálhat a szervezetben.
Pontosan azok az ételek, amelyeket a keto tilt (gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonák) tartalmaznak olyan ásványi anyagokat, vitaminokat és egyéb mikrotápanyagokat, amelyek segíthetnek ezeknek a betegségeknek a megelőzésében és leküzdésében.
A kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy a keto étrendet követő kismamáknak nagyobb az esélyük arra, hogy az agyat vagy gerincet érintő idegcső-problémával születő gyereket hozzanak a világra.
Még több cikk a diétákról, ami érdekelhet: