A bélrendszer baktériumok milliárdjainak ad helyet, amelyek befolyásolják a szervezet szinte minden funkcióját, még az agyműködést is – ezeknek összességét nevezzük mikrobiomnak. Az étrended alakítja a bélmikrobiom összetételét, és korábbi kutatások kimutatták, hogy az egészségtelen és feldolgozott élelmiszerek, valamint az állati eredetű élelmiszerek csökkentik a mikrobiom változatosságát, ami betegségeket vonhat maga után.
Korábbi tanulmányokból azt is tudjuk, hogy a változatos bélmikrobiommal rendelkező emberek napi étrendjében nagyobb valószínűséggel szerepelnek egyensúlyban a növényi eredetű élelmiszerek, valamint a hús- és tejtermékek. Egy friss kutatás azonban most azt vizsgálta, hogy az étrend szénhidráttartalmának van-e köze a bélbaktériumok egészséges arányához.
Ez a tanulmány a korábbi kutatásokkal együtt megerősíti, hogy az egészséges bélmikrobiomot az összes élelmiszercsoport közötti egyensúly támogatja a legjobban, anélkül, hogy az étrend korlátozná a rostban gazdag gabonából készült élelmiszereket vagy állati termékeket, például a fermentált tejtermékeket.
– mondta Miguel Freitas, a kísérletet szervező Danone kutatója.
A szakértők megnézték, hogy milyen étrendek milyen hatással vannak a bélmikrobiomra, és azt találták, hogy a feldolgozott élelmiszerekben bővelkedő nyugati étrend a legrosszabb ebből a szempontból. Az olyan alacsony szénhidráttartalmú diéták is károsak, mint a paleo vagy a keto diéta. Azok az étrendek, amelyekben kevés szénhidrát, állati eredetű élelmiszer és zöldség volt, a Bifidobacterium mennyiségének csökkenéséhez vezettek, ami felboríthatja a bélmikrobiomot.
Az American Journal of Clinical Nutrition szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy az élelmiszerek változatossága a napi étrendben fontosabb a bélrendszer egészsége szempontjából, mint az étrend egyes összetevőire, például a fehérjére vagy a rostokra való összpontosítás.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: