A ketchup egy fantasztikus szósz, amit egy egész sor ételre rá szeretünk nyomi annak érdekében, hogy ízesebbé tegyük őket. Gondoljunk csak a virslire, a melegszendvicsre és hasonlókra. Ugyanez igaz a majonézre és a mustárra is. Van azonban egy másik közös dolog a három szószban: egyiket sem használjuk túl sűrűn meleg ételek készítésére. Pedig igenis helyük van a fazékban (igen, még a ketchupnak is), nézzük, hogyan!
Mustár
Kezdjük a legegyszerűbbel: hiszen a mustárt – ha ételekben nem is olyan sűrűn – de ételek mellé sokszor kenjük. A sült húsoknak alapból jó barátja, így nem fog elütni ezekben az ételekben.
Ezen túl vannak bizonyos zöldségek is, amelyeket jól ki tud egészíteni: krumpli, gomba, fehérrépa, zeller, karfiol.
Érdemes fokhagymával, mézzel, citromlével, rozmaringgal, fekete borssal és kakukkfűvel párosítani. A következő ételekhez használjuk:
- húsok pácolásához
- húsos ragukban
- sült zöldségek bekenésére
- krémlevesekben
A mustár egyszerre ad némi savanyú ízt, de nem túl erőteljesen, mellette hasonlóan enyhén csípősít is. Használjunk belőle először 1-2 teáskanállal, majd kóstoljunk, és igazítsuk tovább az ízeket.
Majonéz
Kicsit vonatkoztassunk el a majonézes salátáktól: annyi minden van azokon túl is. Ha főznénk az ínyenc, krémes és gazdag szósszal, megtehetjük, csak egy kis kreativitás kell hozzá. Konkrétan sütéshez nem olyan jó, mint a mustár, mert extrém hő hatására furcsán viselkedik (mégiscsak tojás van benne…legalábbis jó esetben).
Húsok sütéséhez nem olyan alkalmas, sok más főzési folyamathoz viszont igen:
- ha tojáshoz adjuk, krémesebb lesz tőle a rántotta
- ugyanezt a hatást érhetjük el rántott ételek bundájában
A majonéz ízben főleg sósságot (és egy nagyon minimális savanyúságot) ad, nagyobb haszna inkább az állagjavítás területén található.
Ketchup
Talán a ketchup tűnhet a legfurcsább alapanyagnak a három közül, főleg, ha főzésről van szó. Azonban, ha elemeire szedjük a ketchupot, máris kevésbé tűnik majd annak: hiszen tulajdonképpen egy fűszeres, édes-savanyú paradicsomszószról van szó.
Természetesen nem lehet minden paradicsomos ételbe ketchupot nyomni, azért ez mégiscsak igénytelenség lenne valahol. De vannak olyan esetek, amikor jól jöhet a szósz segítsége:
- szendvicskrémek és mártogatósok: ha egy kis paradicsomos, savanyú ízvonal hiányzik
- húspácokban egy kevés jól jöhet (gondoljunk a BBQ-sültekre)
Körültekintően járjunk el a ketchup esetében: ha túl sokat használunk, könnyen elronthatjuk vele az étel ízét. Ezért mindig csak nagyon kevéssel (1 teáskanál) kezdjük, kóstoljunk, és onnan menjünk tovább.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket az őrült konyhai ötleteket is fogadd meg: