„Majd januárban eszek normálisan” – szoktuk mondani karácsonykor, miközben a harmadik adag desszertet szedjük a tányérunkra. Pedig nem érdemes januárig várni. Teljesen tiszta, hogy karácsonykor senki nem akar sem a mérleg nyelvével, sem úgy összességében az egészséges táplálkozással foglalkozni, de a két ünnep között már érdemes lehet odafigyelni arra, hogy mit eszünk és iszunk. Így biztos, hogy januárban nem érezzük majd úgy, hogy erős mínuszból indulunk.
Az egyértelmű: egyél okosan!
Ez nem azt jelenti, hogy a karácsonyról megmaradt kajákat ne ehetnéd meg, vagy ne csúszhatna le némi maradék bejgli desszertként, hanem azt, hogy nem reggeltől estig eszel úgy, mint karácsonykor.
Kezdd el visszavezetni az egészséges ételeket az étrendedbe, a karácsonyi húsokat edd egészségesebb körettel, a reggelire most már a bundáskenyeret és a palacsintát váltsa fel a rántotta és a zab.
Nem kell drasztikus diétába kezdeni, de az okos választások nagyban megkönnyíthetik a dolgodat.
Igyál sok vizet!
Karácsony környékén valószínűleg több bor és pálinka fogy, mint víz, de a két ünnep között ideje odafigyelni arra is, mennyit hidratálsz. Érdemes csökkenteni az alkohol mennyiségét is a két ünnep között – bár valószínűleg ilyenkor még bőven vannak családi és baráti rendezvények, gyúrd a májadat inkább a szilveszterre, és tartsd az egészséges mennyiséget ebből is.
Priorizáld az alvást!
Az ünnepi időszakban nehéz időben lefeküdni és figyelni a 8 óra alvásra, a két ünnep között azonban érdemes megpróbálni ezt is tartani. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás rengeteget számít.
A mentális és fizikai egészséged is múlik azon, hogy általánosságban mennyit és hogyan alszol.
Figyelj arra, hogy a két ünnep közötti munkavégzés se menjen az alvás kárára – egy kipihent ember úgyis többet és jobban dolgozik, mint egy folyamatosan álmos.
Mozogj rendszeresen!
Ilyenkor csak a legelvetemültebbeknek van kedvük edzőterembe járni – ha te nem tartozol közéjük, akkor is fontos, hogy minden nap mozogj, de érdemes variálni, hogy hogyan. A nagy séták, egy kis kocogás, aktív programok a családdal és a barátokkal – a lényeg az, hogy legyél talpon, és ne egész nap a kanapén ülj. A mozgásszegény életmód már rövid távon is egészségtelen, és a mentális egészségednek is biztosan rengeteget segít majd az, ha kimész a levegőre, kapsz egy kis D-vitamint, és átmozgatod magad.
Még több egészségről szóló cikk: