Évekkel ezelőtt még csak a búzacsírát ismertük. Mára már jóval szélesebb kínálat, a teljesség igénye nélkül az alábbi csírákkal találkozhatunk egy hipermarket hűtőpultjában:
- gabonafélék (búza, árpa, rozs),
- hajdina,
- hüvelyes növények (szója, lucerna, babfélék, zöldborsó, lencse),
- káposztafélék (brokkoli, vöröskáposzta, zsázsa),
- olajos magvak (pl. napraforgómag),
- retek,
- hagyma- és póréhagyma,
- mustármag,
- rukkola.
A csírák megítélése nem egységes, még viszonylag kevés vizsgálat áll rendelkezésünkre energia és- tápanyagtartalmukra, illetve hatásosságukra vonatkozóan. Vannak lelkes csíra-fogyasztók, akik kedvező élettani hatásaik reményében rendszeresen eszik vagy isszák az életerőt jelentő növénykéket, másokat a világ végére lehetne kergetni velük. A harmadik tábor óvatosságból „csíraellenes”, és a bennük esetlegesen előforduló kórokozók miatt a csíráktól való tartózkodás mellett foglal állást.
Mi szól mellettük?
A növény fajtájától függően a csírák gazdagok ásványi anyagokban, nyomelemekben: pl. kalciumban, káliumban, vasban, krómban és cinkben.
- Kiváló B1-, B2-, E- és C-vitaminforrások. Utóbbi jó tulajdonságuk különösen a téli időszakban jön kapóra, amikor már kevés friss növényt találunk a piacon. A magas vitamin- és ásványianyag-tartalom tekintetében azonban figyelembe kell vennünk, hogy csírákból nem tudunk nagy mennyiséget fogyasztani vagy ízük, vagy puffasztó hatásuk miatt.
- A búzacsíra gyulladáscsökkentő hatással bír.
- A búzacsírában lévő enzimek daganatos betegeknél gátolják a rosszindulatú sejtburjánzásokat, emiatt a búzacsíra-kivonat több daganatellenes étrend-kiegészítő vagy tápszer alapanyaga.
- Változatosabbá, gazdagabbá tehetjük velük megszokott zöldsalátáinkat. A markánsabb ízű csírákkal (pl. retek, rukkola, hagyma) pikánssá varázsolhatunk egy sima vajas vagy margarinos kenyeret is. Tehetjük fasírtba, szendvicsbe, szórhatjuk köretek, kifőtt tészták tetejére.
5 tipp, ha a csírák mellett döntünk!
A csírák meleg, nedves, párás közege ideális lakhelye a kórokozóknak, tökéletes feltételeket biztosít a szaporodásukhoz is. Elővigyázatosságból vásárlásuk, fogyasztásuk során vegyük figyelembe a következőket:
- Otthoni csíráztatáshoz, kifejezetten csíráztatáshoz árult magokat használjunk, és ne vetőmagot! A szennyeződések elkerülése végett csíráztató edényben csíráztassunk, ne földben!
- Egyes növények (burgonya, paradicsom, paprika, padlizsán) csírái mérgezők!
- Betegen, várandósan ne fogyasszunk nyers csírát! Ugyanez vonatkozik az 5 év alatti gyermekekre és a 60 felettiekre!
- Mindig csak hűtött csírát vásároljunk, a vásárlást követően helyezzük mihamarabb hűtőbe!
- Ne fogyasszunk lejárt vagy küllemre gyanús, rossz szagú, esetleg penészes csírát!
A fenti tippek figyelembevételével bátran próbáljuk ki a csíráztatást, hiszen a déli gyümölcsök mellett egyszerűen, olcsón tehetünk szert C-vitaminra az őszi-téli időszakban!