Közeleg a húsvét, hamarosan főszereplővé avanzsálnak a tojások. Ilyen csillagászati tojásárak mellett jól jöhet néhány trükk, melyek segítségével elkerülhetjük, hogy akár egy tojás is kárba vesszen. Márpedig nincsen húsvét, tojás nélkül.
Kezdjük rögtön az elején, a beszerzésnél. Nincs mindenki olyan szerencsés helyzetben, hogy a saját vagy a nagymama baromfiudvarából begyűjtött friss tojással dolgozhat a konyhában. Ha tehetjük, mindenképpen megbízható forrásból, őstermelőtől szerezzük be a tojásokat, hisz a tanyasi tojásoknak nincsen párja, összehasonlíthatatlanul finomabbak, frissebbek, mint nagyüzemi társaik. Nem beszélve ez utóbbiak már-már természetellenes sárga színéről.
A tojásokat tároljuk hűvös helyen (pincében, kamrában vagy a hűtőszekrényben). Tovább friss marad a tojás, ha csúcsával felfelé helyezzük a tartóba (ekkor a sárgája leereszkedik a tojás aljára). Csúcsával lefelé akkor tegyük, ha szeretnénk, hogy a sárgája középen legyen, így viszont hamarabb romlik.
Felhasználás előtt a tojások frissességét a következő módon ellenőrizhetjük: vízzel teli tálba engedjük, ha lesüllyed, biztosak lehetünk a frissességében, ha pedig lebeg, ne használjuk fel.
A tojások főzésekor csupán néhány alapszabályt kell betartanunk, és máris garantált a repedésmentes, könnyen pucolható főtt tojás:
- A tojásokat főzés előtt néhány órával vegyük ki a hűtőszekrényből, hogy szobahőmérsékletre melegedhessenek, mire a forró vízbe kerülnek.
- A lobogó vízbe lassan, óvatosan, evőkanállal eresszük a tojásokat.
- A főzővízbe tegyünk pár csepp ecetet. Egy nagyobb adag só (kb. 2 ek só/2 l víz) hozzáadásával pedig biztosíthatjuk a könnyebb pucolhatóságot.
- Ha nem volnánk biztosak abban, hogy a hűtőbe főtt vagy nyers tojást tettünk, egy trükkel könnyedén eldönthetjük: megforgatjuk a tojásokat az asztalon, a nyers tojás rögtön megáll, a főtt tovább gurul.
Hamarosan a tojásfestés rejtelmeiről is olvashattok. Addig is kellemes készülődést kívánunk az ünnepekre!