Szezonja van a mézeskalácsnak, az adventi készülődésnek, a kuckózásnak, így a mézeskalácsháznak is. Van néhány tippünk, hogy gyerekkel is nekifuthassunk az elkészítésének.
Tavaly csináltam életemben először mézeskalácsházat. Úgy gondoltam, nem lehet ez valami nagy truváj, nekilátok az akkor 3 éves lányommal, 1-2 óra, és kész is leszünk mosogatással együtt. Jajj, mekkorát tévedtem akkor.
Ragad a habarcs
Egyrészt sokkal tovább tartott, mint gondoltam, másrészt alapos tervezgetés nélkül sokkal nehezebb is volt. Például úgy gondoltam, egy ház négy falból meg két oldaltetőből áll. A négy fal pedig négyzet/ téglalap alakú, mi sem természetesebb. Emiatt a két keskenyebb oldalán a tető alatt nagy lyukak tátongtak a házon, mert azt a bizonyos háromszöget kifelejtettem a dologból. Azóta tudom, hogy van néhány alapszabály a mézeskalács-készítéssel kapcsolatban. Na nem praktikákra gondolok, hogy a legjobb legyen a tészta, hanem túlélési tippekre.
Sokáig kerestem a számomra tökéletes mézeskalács receptjét, ami másnapra megpuhul, és megmarad sütés közben a formája. Íme, meglett. Nem emlékszem pontosan, de egy hobby könyv ...
Tavaly adventi naptárként szerettem volna valami mást, a megszokottól eltérőt. Az ötlet valamelyik internetes kreatív oldalt böngészve alakult ki. Gondoltam szuper lesz, minden reggel ...
Tavaly karácsonyra kaptam ezt a receptet, mégpedig rendhagyó formában! Egy nagy dobozban rejtőzött a kézzel írott recept, minden hozzávaló gondosan kimérve kis üvegekben, mézeskalács ...
A mézeskalácsház-sütés nagyon-nagyon sok idő. Fél nap biztosan. Gyerekkel érdemes több fázisra szétosztani (tészta, nyújtás, sütés, díszítés), és akár napokig húzni a dolgot, hogy mindenki élvezhesse az idegeskedés helyett.
Aki a cukormáz 10 méteres körzetében tartózkodik, az akkor is ragacsos lesz, ha nem nyúl hozzá a mázhoz.
A cukormáz a legváratlanabb helyeken tud megjelenni a gyerekeken, a fülük hátuljától a kesztyűjükig, ami ott sem volt a konyhában.
Aki kibontott hajjal lát neki a mézeskalács-díszítésnek, annak cukormázas lesz a haja.
A cukormáz mindig a frissen mosott hajba ragad bele.
A gyerekeknek épp akkor van halaszthatatlan szükségük valamire (pisilni kell, folyik az orrom, azonnal szomjan halok), amikor mi két kézzel, egy lábbal + orral próbáljuk összetartani a házikó részeit, amíg kicsit megszárad a máz.
A mécsest még a tető felhelyezése előtt tegyük a házikóba, vagy rakjuk rá a kész házat, mielőtt az alaphoz ragasztanánk. Az ajtón/ablakokon beügyeskedni a mécsest nagyon nehéz, tapasztalatból tudom.
Készítsünk alaprajzot a házhoz, tervezzük meg az egyes részeket a tőlünk telhető precizitással, vágjunk ki sablonokat, azok mentén vágjuk a kinyújtott tésztát. Ezzel sok bosszúságot megspórolhatunk magunknak. Sajnos a tészta sülés közben mindenképp deformálódik kicsit, de ha ez csak minimális, akkor a kötőanyaggal korrigálhatjuk a dolgot.
A fentiekkel nem elvenni akartam bárkinek kedvét ettől a tevékenységtől, mert mézeskalácsházat sütni tényleg nagyon jó buli. Csodás illat terjeng az egész lakásban, lehet önmegvalósítani, kreatívkodni, és a gyerekek nagyon élvezik a dolgot. Persze velük az igazán nehéz elérni, hogy a végeredmény olyan legyen, amilyet ők elképzeltek. De ha ők rakosgathatják a kis színes cukorkákat a házikóra, díszíthetik a falakat, „rajzolhatják” a cserepeket, akkor be fogják látni, hogy ez nem a világ legegyszerűbb dolga. De nagyon fogják élvezni, hát még azt, hogy minden nap pislákol a gyertyaláng a kis kalácsablakokból egészen Karácsonyig.
+1 észrevétel: párás helyen a gyertya simán megfolyatja a cukormázat a háztetőn…de kit zavar ez már ebben a stádiumban, nem igaz?
Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.
Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...
Sütés nélküli nagyon finom kis desszert, és még nem is kerül sokba sem. Csak gondoltam egyet, mit is kéne készíteni, mivel kókuszreszelék mindig van idehaza......hát ezt találtam ki ...
A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...
A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.
Logikusnak tűnik, hogy amíg az ételünk szépen melegszik a mikrohullámú sütőben, addig mi elpakoljunk a szobában vagy leszaladjunk a szeméttel. De ahogy a gáztűzhelyen nem hagyunk ételt őrizetlenül – legalábbis csak kivételes esetekben –, úgy a mikrót sem jó ötlet működés közben magára hagyni.
Legyen szó húslevesről, fasírtról vagy pörköltről, a petrezselyem bármelyikben helyet kaphat, ahogy sok más magyaros fogásban is. Mégis aligha vagyunk tisztában azzal, hogy ezek a zöld levélkék valódi szuperélelmiszernek számítanak.
A karácsonyi sütemények szépsége felől nincs vita: a mák, dió, alma, kókusz, a különféle krémek és díszítések mind-mind varázslatos hangulatot teremtenek. Lássuk a legszebbeket!
Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...