A hógömbök igazi karácsonyi kedvességek, amelyek pillanatok alatt a gyerekkorba repítenek mindannyiunkat. Idén ajándékozzunk szeretteinknek egy csepp időutazást!
Hógömb házilag
Világéletemben odavoltam a hógömbökért - persze tudom én, hogy giccses, de nem erről szól az egész karácsonyi hűhó a sok csillogó-villogó karácsonyfával és dekorációval? És persze ha mi készítjük el ezeket a gömböket, azt teszünk bele, amit csak szeretnénk, így a végeredmény olyan lesz, amit mi megálmodtunk – ami így nem is feltétlen kell, hogy barokkosan túlzó legyen.
Én például amikor kitaláltam, hogy elkészítek egy-két gömböt ajándékba, először egy makettező üzletben kezdtem keresgélni apró figurákat. Gondoltam, veszek egy kis havas fenyőt, egy kevés műhót, így egész visszafogott lehet a végeredmény. De szerencsétlenségemre az üzlet – így karácsony előtt – kifogyott már ezekből. Aztán arra gondoltam, hobbyboltban biztosan találok majd valami cuki karácsonyi figurát...Na de akkor jött a felismerés. Miért kellene, hogy a tipikus hóember meg Mikulás kerüljön az üvegbe? Na így kerültem be a LEGO-üzletbe!
A Yeti
Ki is néztem magamnak egy szuper Yeti-figurát, hiszen végülis ez is elég téli, nem? Csak egy gond volt ezzel, hogy ezeket a figurákat zsákbamacska módon lehet megvásárolni, vagyis a kb. 30-40 fajta figurából nem tudhatod, hogy mit is rejt a zacskó. (Maximum ha végigtapizod őket, és megpróbálod kisilabizálni, hogy vajon melyik lehet melyik) Na erre nekem nincs időm – gondoltam - , így megfogtam egyet, odacsattogtam a pénztárhoz, kifizettem, majd lázasan feltéptem a zacskót, és lássatok csodát, mi volt benne? A Yeti! Így azonnal neki is láttam az elkészítésének. Na de mielőtt elmondanám nektek, hogyan is készült, egy-két dolgot még leírnék ezzel kapcsolatban:
A hógömb készítéséhez eredetileg víz és bórax szükségeltetik. A bórax sűrűbb a víznél, így a gömbben lévő csillámpor lassabban úszik le az üveg aljára, emellett megakadályozza a víz „algásodását”. Ez mind szép és jó, csak gyakorlatilag alig lehet valahol beszerezni. Pár éve már a gyógyszertárak sem adhatnak ki, csak receptre. De ki az, aki emiatt elrohan az orvoshoz? Én biztosan nem, így felhívtam Lilla barátnőmet, akinek mindig van valamilyen remek ötlete, hogy mit-mivel lehetne kiváltani. Csak annyit mondott a telefonban, babaolaj. Most sokan valószínűleg a fejükhöz kapnak, hogy na de kinek van erre pénze, és igazuk is van. Nem olcsó mulatság, de szerencsére nincs szükség belőle túl sokra, persze ez függ az üveg méretétől is. Így ha valaki nem áldozna erre, próbálja meg kiváltani valami másfajta olajjal, vagy marad a bóraxos tortúra.
A hógömb hozzávalói
Amire szükséged lesz
üveg
figura
mintás ragasztószalag
olaj
csillámpor
vízálló ragasztó
Elkészítése
Csavarjuk le az üveg tetejét, és a közepére ragasszuk bele a kiválasztott figuránkat. Töltsük meg az üveget olajjal, de ne színültig! Az üvegben szükség lesz egy kis levegőbuborékra, hogy megkönnyítsük az olaj áramlását, ami felkeveri a csillámport.
Csillámpor keverése
Szórjuk bele a glittert vagy flittert, a lényeg, hogy ne essünk túlzásba. Ha túl sokat öntünk az üvegbe belőlük, nem fog látszani a figura! Mivel a csillámpor nagyon könnyű, megül az olaj tetején, így keverjük el benne egy pálcikával. Csavarjuk rá a tetőt az üvegre, végül, ha kedvünk tartja, a kupak szélére ragasszunk mintás ragasztószalagot.
A finnek palacsintája, vagyis a pannukakku egy roppant praktikus recept: az összeállított tésztát tepsiben, sütőben süthetjük készre, nem kell órákig a serpenyő mellett strázsálni. A ...
A dutch baby névre hallgató palacsinta igen különleges édesség: serpenyőben sül, de a sütőben, és cseppet sem hasonlít egy klasszikus, lapos palacsintára. Helyette magas peremmel ...
Ha finom, ropogós hekket szeretnénk, akkor ez az étel remek választás. Nem kell olajban megsütni, hisz így is épp olyan nyálcsorgató sült halat kapunk.... :-))
Palacsintát a világ legkülönbözőbb pontjain sütnek az emberek, természetesen mindenhol más formában. A magyar klasszikustól a finn tepsis verzióig megannyi finomság közül választunk: lássuk a recepteket!
Zöldségek több formában is kerülnek ma az ebédlőasztalra: először a minestronét pakoljuk tele velük, majd a főételként szolgáló fasírtba is teszünk belőlük bőven. Az édes zárásról pedig egy áfonyás sportszelet gondoskodik.
Ugyan szép őszünk van, de a hideg csak be-bekúszik a napjainkba. Védekezhetünk ellene sállal-sapkával, meleg teával, vagy talán a módszerek leghatásosabbikával: ízletes és melengető komfortételekkel.
Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...