Amikor az első kisfiamnál megkezdtük a hozzátáplálást, gyermekorvosi ajánlásra tehéntejet 2 éves koráig nem kapott, mert ekcémára hajlamos volt. Ebben az időszakban az ételeihez rizstejet használtam. Nálunk ugyan már nincs erre szükség, de hazánkban is sokan élnek tejfehérje-allergiával vagy laktózérzékenységgel, és egyre többen vannak, akik nem fogyasztanak tehéntejet valamilyen egyéb okból. Nekik jöhet jól a Vegan Star növényitej-készítő gép, amelyet most a készüléket forgalmazó cég támogatásával tesztelhettem.
A Vegan Star
A Vegan Star egy, a háztartásokban használható növényi tejkészítő gép, azoknak akik szeretik a gyors, egészséges és modern megoldásokat a konyhában. Ajánlható mindenkinek, aki valamilyen okból kerüli a hagyományos tejtermékeket, pl. laktózérzékenység vagy tejfehérje-allergia, speciális étrendek miatt, vagy épp kisbabájukat szoptatják, esetleg van a családban érzékenységre hajlamos kisgyermek. A készülék segítségével nem csak növényi alapú tejeket, hanem tejszínt, kásákat, krémleveseket, bébiételt, turmixokat és tofut is készíthetünk.
A Vegan Star rozsdamentes acéltartállyal és késekkel rendelkezik, 5 egyszerű program segítségével tudjuk elkészíteni ételeinket, italainkat. A készülék egyik programja az ún. bio program, amelynek előnye, hogy alacsony hőfokon készíti az italt, így jobban megmarad az eredeti alapanyagok vitamin- és tápanyagtartalma. Kifejezetten ajánlott rizs-, mandula- vagy diótejhez, krémlevesekhez és bébiételekhez.
A készülékhez jár egy kis műanyag mérőpohár az alapanyagok adagolására, egy kis szűrő, egy nagyobb műanyag edény a kész italok tárolására. A gép könnyen kezelhető, az egyes italokat a géphez csatolt útmutató iránymutatási szerint lehet elkészíteni.
Olvastad már?
Házi malmot teszteltünk. Nagyon tetszett!
Diótej, szójatej, rizstej
A gép tesztelése során diótejet, szójatejet és rizstejet készítettem.
A diótejhez 2 mérőpohárnyi (kb. 70 g) tisztított, előzőleg kicsit megpirított diót tettem a gépbe kb. 6 dl vízzel. A meleg diótej 15 perc után lett kész, kihűlés után mézzel, fahéjjal és egy kevés szerecsendióval ízesítettem, a dió karakteres ízét kicsit enyhítendő.
A szójatejhez szintén két mérőpohárnyi, előző este beáztatott szójababot használtam. Itt is gyorsan készen volt a selymes szójatej, ránézésre, ízre nem különbözött az általam ismert bolti változatokról.
A rizstejhez a natúr fehér rizst 2 órára beáztattam, utána vízzel felengedve készült el a rizstej. Mivel a rizs magas keményítőtartalmú alapanyag, ezért itt a végeredmény kicsit sűrűbb, mint a dió- vagy a szójatej esetében, de megfelelően hígítva, vagy így krémesen levesekbe, kásákba kiválóan alkalmas tejhelyettesítő.
Az otthon készített növényi tejek előnye, hogy friss és ellenőrzött alapanyagokból készülnek, tehát biztosan nincsenek benne adalékanyagok, ráadásul az alapanyagokat számolva a kész ital ára töredéke a bolti árának (pl. 1,3 liter rizstej elkészítéséhez felhasznált alapanyagok kb. 70 forintból jönnek ki). Egyes italok akár 7 perc alatt is elkészülnek, ráadásul a gépben nincs szűrő - ami azért lássuk be, igencsak megkönnyíti a mosogatást. Itt a szűrést egy külön, a készülékkel együtt járó, egyszerűen tisztítható hagyományos szűrővel oldjuk meg.
Én korábban ilyen típusú gépet még sosem használtam, örömmel tapasztaltam, hogy milyen egyszerű a gép használata, és a bekészítésen, szűrésen és a mosogatáson kívül más dolgom nem nagyon volt. Ajánlom mindenkinek, aki napi szinten fogyaszt növényi tejeket!