Mindenkire gyakrabban jön rá a nassolhatnék, mikor egész nap otthon ül, de nem egészen mindegy, mi az, amit rágunk. Nem csak az egészségügyi szempontokról kell most beszélnünk, de arról is, milyen hatással van a környezetünkre vagy éppen más emberekre az, milyen olajos magvat választunk az esti filmhez, rágcsálnivalónak.
Hazait válassz
A Felelős Gasztrohős hívta fel egy posztban arra a figyelmet, mennyivel jobb, ha kesudió, pisztácia és pekándió helyett olyan magokat választunk, amelyek itthon teremnek. Az alapítvány ezek helyett tökmagot, törökmogyorót, szotyit és mandulát, valamint diót ajánl a hirtelen támadt rágcsálhatnék csillapításához.
Miért nem a kesu vagy a pisztácia?
Miért javasolják, hogy ne az amúgy iszonyú finom és egészséges kesudió, pisztácia és pekándió mellett döntsünk? Az egyik érv mindig az, hogy a messziről jött élelmiszer már az utaztatás ténye miatt is nagyobb teher a környezet számára annál, amit helyben, itthon termelnek és kevesebbet utaztatnak. Mindenből érdemes a helyit választani, vagy azt, amelyikről úgy sejtjük, kevesebbet utazott.
Rabszolgamunka
A magokkal kapcsolatban ez sokszorosan érvényes, hiszen egyre több olyan szomorú beszámolót látunk és olvasunk, ami a kesudiót hámozó munkások lehetetlen körülményeiről szól.
A kesudió hámozásakor egy olyan sav szabadul fel, amely súlyos égési sérüléseket okoz a bőrön, és sajnos szinte mindenütt puszta kézzel végzik a munkát.
Az indiai munkások zöme nő, akik azért nem használnak a munkához kesztyűt, mert az lelassítja a folyamatot. Mivel a pénzt kilóra fizetik a munkáért, nem mindegy, mennyire végeznek rövid idő alatt, és így is minimális pénzt kapnak. Nem sokkal jobb a helyzet az egyre nagyobb vietnami termelőpiacon, ahol hasonlóan szörnyű körülmények között pucolják a finom diót a nagyrészt kábítószerfüggők, akiket “rehabilitációs” céllal kényszerítenek erre a munkára.
Egymásra mutogatnak
A helyzeten az sem segít, ha egyszerűen bojkottáljuk a kesudiót, hiszen akik eddig szörnyű körülmények között, de ebből éltek, továbbra is erre a munkára fognak rászorulni. Mindenki a másikra mutogat: a termelők a szupermarketekre, akik lenyomják az árakat, a szupermarketek a termelőkre, amiért embertelen körülmények közt dolgoztatnak. Az egyetlen megoldás, ha olyan márkát választunk, amin rajta van a Fair Trade pecsét, attól remélhető, hogy nem kapcsolódnak szörnyű történetek az előállításához.
A magyar magok ugyanolyan táplálók
Szotyit, tökmagot, diót és mandulát enni éppen ugyanolyan egészséges, mint távolról utazó társaikat, a tápanyag tartalmuk ugyan más-más arányban, de hasonlóképpen nagy mennyiségben vitaminokat, ásványi anyagokat és jótékony, telítetlen zsírokat is tartalmaznak. A szénhidrát mennyisége nem jelentős bennük, viszont magas energiatartalmuk van, ezt érdemes mindig észben tartani.
Ezeket olvastad már?
11 étel, ami nyugtatólag hat a szervezetre
Karantén idején a tudatos táplálkozásnak komoly főszerep jut, hiszen a jól megválasztott ételekkel nemcsak spórolni tudunk, de a szorongást is csökkenthetjük.
Czvitkovits JuditA SZOTYI sokkal finomabb és egészségesebb annál, hogy csak meccsnézéshez...
A napraforgómag igazi vitaminbomba, és bár magas a zsírtartalma, a benne lévő olajok a jótékony kategóriába tartoznak.
Nosalty10 házi KARCmentesítő trükk a FA bútoraidhoz
Ha odáig vagy a fa bútorokért, és szeretnéd, ha gyönyörűek maradnának hosszú évekig, akkor figyelj, mert pár meglepő házi trükköt mutatunk karcmentesítésre.
Brecz JuditÍgy ne pazarold a drága pisztáciát!
Valószínűleg egész életedben rosszul pucoltad a pisztáciát. Nézd meg, hogyan csináld sérülések nélkül, és garantáltan boldog leszel!
Hering András