Nem meglepő tény, de a magyar konyhák többsége nem a tágas, amerikai stílusú, konyhaszigetes főzőhelyiségekről ismert – sok otthonban a konyha központi, de kis helyet foglal el. Legyen szó a konyháról akár társasházban, panellakásban vagy családi házban, a helyiség sokszor keskeny, éppen hogy egy embernek elég hely van benne. A szűkös vagy éppen keskeny konyhákat néhány ügyes lakberendezési praktikával viszont optikailag nagyobbá lehet varázsolni!
Az angol nyelvben galley kitchen néven ismeretes konyhák eredetileg a szűk hajókonyhákat, étkezőkocsis konyhákat és a repülős konyhákat jelölték, a kifejezés azonban már a lakberendezésben is használatos, sokkal inkább a méretre akar utalni, semmint arra, hol található.
Ezek a konyhák csak egy, jobb esetben két egymással párhuzamos oldallal rendelkeznek, a konyhapult egyenesen kúszik a fal mentén, a szekrénysorok pedig általában párhuzamosan helyezkednek el a pulttal és legtöbbször – a hely teljes kihasználásának érdekében – a plafonig érnek.
Már a szín is sokat számít
A keskeny konyhák kialakításánál rendkívül fontos lehet a színválasztás. Míg a sötét színek a fényben valószínűleg amúgy sem bővelkedő konyhát még jobban összehúzzák, érdemes a világos fal-világos bútor vagy a közepesen sötét - világos kombinációkban gondolkodni. Ahhoz, hogy a tér tágasabbnak tűnjön, érdemes kerülni a nagyon rikító színeket (bár ezek egy-egy kiemelt részen, például csempéknél, fali dekorációknál bizonyos mennyiségben nagyon jól tudnak mutatni), a fehér-tört fehér-pasztell színek és árnyalatok széles skáláját azonban érdemes lehet beleépíteni a konyha kivitelezésébe.
Íme egy szűkebb konyha, ahol bár kevés a fény, mégsem az az érzésünk, hogy sötét lenne a helyiség:
Bár a fal sötétebb pasztellzöld, a bútorok (és persze a természetes fény is hozzájárul ahhoz), hogy a konyha tágasabbnak tűnjön, ráadásul az egész helyiség nagyon természetközelinek tűnik a zöld és barna színeknek köszönhetően:
A szekrénysor
A nyitott polcrendszer rengeteget tud segíteni egy szűk konyha tágasabbá tételében, ha ugyanis nincsenek szekrényajtók, nincs az az érzésünk, hogy a falról lelógó dobozok szűkítik a helyet. Persze egy nyitott polcrendszer nagyon igényli azt, hogy rendszeretők legyünk, fentre érdemes szisztematikusan egymásra pakolni a tányérokat, tálakat, poharakat is.
Legyen fény!
Ha kicsi a konyha, és természetes fényben sem bővelkedik, érdemes minél több fénnyel feldobni a helyiséget. Nemcsak a plafonra érdemes lámpát szerelni: az alsó polcokra is jöhet egy-egy LED-sor, illetve ne feledkezzünk meg a hangulatfényekről sem, részben ezek is hozzájárulnak majd a konyha összképének javulásához, ráadásul olyan atmoszférát teremtenek, melynek köszönhetően még a szűkebb helyiségben is szívesen töltjük majd el az időt.
Az apró trükkök
Egy konyhából sem hiányozhat a csempe, vannak azonban, akik csak a tűzhely körüli részt csempéztetik ki, a konyha többi falfelületét pedig egészen egyszerűen lefestik. Ilyenkor a csempe lehet merőben más, mint a fal színe, ezzel is egy kis extra izgalmat vihetünk a konyhába.
Ha igazán merészek akarunk lenni, akár egy tükröt is betehetünk a konyhába (inkább dekorációs elemként, mint a magunk csodálására), ebben az esetben viszont legyünk nagyon megfontoltak: törékeny felületet csak oda tegyünk, ahol biztonságos, és könnyen tisztán tartható. A tükör ugyan tágítja a teret (nem véletlenül találkozhatunk óriási tükrökkel a barokk kastélyokban is), ugyanakkor kényes tárgy, csak oda érdemes tenni, ahol nem zavar.
Ezek a trendek is érdekelhetnek: