Az éles kések minden konyhában nélkülözhetetlenek: pontosságot és biztonságot nyújtanak a különböző szeletelési, kockázási és aprítási tevékenységek során. Ez persze csak akkor van így, ha kellően élesek és jól karbantartottak, hiszen így lesznek hatékonyak, és a konyhai baleseteket is így kerülhetjük el.
A megfelelő tisztítás pedig kulcsfontosságú a kések állapotának megőrzéséhez – ennek ellenére sokan követnek el hibákat a mosogatásuk során. Nézzük, mi mindent kell elkerülnünk, ha szeretnénk meghosszabbítani az élettartamukat!
Kattints a képre, és nézd meg, mire kell figyelned!
A nyelet se feledjük!
Ha kizárólag a pengére összpontosítunk, és a fogantyút figyelmen kívül hagyjuk, az ahhoz vezethet, hogy a szennyeződések felhalmozódnak, ami idővel az anyag károsodását is eredményezheti – különösen a fa anyagúak esetében. Fontos tehát, hogy a nyelet is ugyanolyan alaposan tisztítsuk meg, mint a pengét, és fordítsunk figyelmet a kettő találkozására is! Végül pedig ezt a részt is töröljük át, hogy szárazon tehessük el.
Ne tegyük a mosogatógépbe!
Sokan azt feltételezik, hogy a kések ugyanúgy tisztíthatók mosogatógépben, mint a legtöbb konyhai eszköz. A mosogatógépben uralkodó zord környezet – magas hő, nedvesség és erős mosószerek – azonban nem tesz jót nekik: eltompíthatja a pengét, korrodálhatja a fémet, és károsíthatja a fogantyúját is. A késeket tehát mindig kézzel mossuk el enyhe mosogatószeres, meleg vízzel. Puha szivaccsal vagy ronggyal óvatosan tisztítsuk meg a pengét és a fogantyút, majd azonnal töröljük le a felesleges vizet, hogy elkerüljük a vízfoltokat és a rozsdát.
Ne használjunk dörzsit!
A különböző súrolószivacsokkal óvatosan kell bánnunk, ezek ugyanis tompíthatják a kések finom pengéjét, ami csökkenti a hatékonyságukat – emiatt gyakoribb élezésre lehet szükség. Ha erős a szennyeződés a felszínükön, akkor is inkább puha mosogatórongyot vagy sima szivacsot használjunk, miközben meleg vizet engedünk a pengére.
Figyeljünk a tárolásra is!
Mosogatás és száradás után sokan csak bedobják a kést a kijelölt fiókba. Ez azonban karcolódáshoz és a penge gyors eltompulásához vezet, mivel folyamatosan érintkezik más eszközökkel. Ehelyett tehát érdemes beszerezni a késeknek egy késblokkot vagy mágnescsíkot. Ha erre nincs lehetőségünk, keressük elő a védőhüvelyeket, amiket még a vásárláskor kaptunk a késekhez, és használjuk azokat.
Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen: