Kerülnéd a növényvédőszereket? Akkor ezekre a gyümölcsökre és zöldségekre figyelj különösen!

A zöldségekben és gyümölcsökben megengedett növényvédő szerek mennyiségét nem szabályozza elég hatékonyan az Európai Unió, ezért akár rengeteg káros anyagot fogyaszthatsz.

Korábban már írtam arról, hogy az EU-ban kapható és az ide behozott zöldségek és gyümölcsök milyen nagy arányban tartalmaznak növényvédő szereket: a Pesticide Action Network (Növényvédőszer Akciós Hálózat, Pan-Europe) az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) adatai alapján bemutatta, hogy 31 százalékukban legalább egyféle szermaradvány található, ami azt jelenti, hogy a kontinensen három elfogyasztott zöldség vagy gyümölcs közül legalább egy többféle szermaradványt tartalmaz. Előfordul, hogy az egyes növényvédők mennyisége külön-külön nem éri el a szabályozásban foglalt kritikus mennyiséget, összeadódva viszont jóval több szermaradvány jut a szervezetedbe, ha ilyen élelmiszert fogyasztasz. Ezeknek a szereknek pedig káros következményei lehetnek az egészségedre nézve.

via GIPHY

"A megvizsgált élelmiszerek három százalékában több mint ötféle szert találtak" - mondta el Simon Gergely vegyi anyag szakértő, a Greenpeace Magyarország munkatársa. "A legnagyobb baj az, hogy nincs arra szabályozás, összesen mennyi különböző szer kerülhet bele az élelmiszerekbe, ráadásul a különféle növényvédő szerek, például és rovarirtók és gombaölők felerősíthetik egymás hatását."

Az EFSA kutatása szerint a legrosszabb helyzet az egres, a komló, a grapefruit, a ribizli, a szeder, a szőlő, a málna és az eper piacán van, ezekben rendszeresen találnak egynél több növényvédő szermaradványt. Itthon Simon Gergely szerint a legnagyobb baj a szőlővel van, de a többi, fent felsorolt gyümölcs sem tartozik a legtisztábbak közé. A citrusfélékkel pedig az a különösen nagy probléma, hogy többüknek a héját is fogyasztjuk, amelyben rengeteg a szermaradvány. "Ráadásul az éttermekben is felhasználhatják őket, az alkohol pedig még jobban kioldja ezeket a szereket a héjból, bár elvben csak kezeletlen citrushéj használható fel" mondta Gergely.

via GIPHY

A zöldségek terén a paprikával, a paradicsommal, a rukkolával és a fejes salátával van nagyobb baj, ezeket nem ajánlott nagyobb mennyiségben fogyasztani. Az EFSA 2017-es kiadványa szerint a brokkoli sem a legtisztább, és a héj nélküli borsóval is érdemes vigyázni. A haszonnövények és gabonafélék közül a köles, a repce és a napraforgó kifejezetten szennyezett. Utóbbiak közül bár rengeteget fogyasztanak a haszonállatok is, a jó hír, hogy az ilyen növényeket evő állatok húsa már nem káros ránk nézve.

Mit lehet tenni?

"Bioélelmiszereket kell vásárolni" - mondta Gergely. "Ezeket nagyon komolyan ellenőrzik, és bár néha egy-egy termesztő fennakad a rostán, elmondható, hogy a ökológiai gazdálkodásból származó bioélelmiszerek biztonságosak, és ellenőrzött körülmények közül kerülnek ki. A gazdák nagyon vigyáznak arra, hogy minél tisztábban termesszenek, hiszen nem érdekük, ha elterjed róluk, mégsem biozöldséget és -gyümölcsöt árulnak."

via GIPHY

Az ökológiai gazdálkodást végző farmokon ráadásul sokkal környezetbarátabb módszereket alkalmaznak, mint a hagyományos mezőgazdaságban. Ez pedig, annak fényében, hogy rengeteg szakember hamarosan a jelenlegi mezőgazdaság összeomlását jósolja a termékeny földterület csökkenése és az időjárás változása miatt, nem is olyan elhanyagolható szempont.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...