Ezért fokozza a sok édesség a depressziót – főleg karácsonykor figyeljünk!

A karácsonyi ünnepek az év legboldogabb időszakát jelentik sokaknak – de vannak olyanok is bőven, akik depresszióval vagy erős szorongással küzdenek, és ez a néhány nap sem segít a hangulatukon túlságosan. Ha te is közéjük tartozol, egy friss kutatás szerint jobb elkerülnöd az édességeket, ezek ugyanis csak ronthatnak a tüneteiden.

A Kansasi Egyetem szakértői kutatásukban azt találták, hogy a gyakorlatilag minden ünnepi édességben fellelhető elképesztő mennyiségű cukor metabolikus, gyulladásos és neurobiológiai folyamatokat idézhet elő, amelyek összefüggenek a depresszióval és a negatív hangulattal. A karácsonyi időszakban ráadásul még az alvási ritmusunk is felborul, ez a kettő pedig, karöltve a kevés napfénnyel és a hideggel, tökéletes táptalajt ad a depressziós tüneteknek.

Még azoknak is, akik egyébként nem szenvednek depressziótól, a téli időszak megterhelő lehet, hiszen a kevés napfény felboríthatja az ember cirkadiánritmusát, belezavarhat az alvási szokásokba, és nagyjából a populáció 10 százalékát klinikai depressziós szintre sodorhatja. Az egész pedig egy ördögi kör: a szezonális depresszió arra ösztökélheti az embereket, hogy több édességet egyenek (hiszen a cukortól boldogsághormon szabadul fel a testben), ami, mint ahogy az ki is derült, csak ront a helyzeten.

A társadalom nagyjából 30 százaléka szenved minden évben a téli depresszió valamilyen tünetétől, aminek hatására több cukrot kívánnak, ettől azonban csak romlanak a tüneteik. A cukornak azért lehet ilyenkor nehezen ellenállni, mert hirtelen kedvjavulást eredményez, és hat az agy boldogságközpontjára.

A szakértők kutatásukban arra is kitértek, hogy milyen hosszú távú fizikai és pszichológiai hatásai vannak a cukorfogyasztásnak. Kiderült, hogy valójában a cukor okozta gyulladásos tünetek okozzák a depressziós gondolatok jó részét. A kutatók letisztázták: amikor gyulladásos betegségekről beszélünk, általában nem a depresszió jut az eszünkbe, pedig nagyban hozzájárul az agyi gyulladás is az ilyen betegségek kialakulásához – általában a gyulladással küzdő agy depressziós tünetekkel is társul.

A bélbaktériumokat is megzavarja

A Medical Hypotheses tudományos folyóiratban megjelent tanulmány azt is letisztázta, hogy a bélbaktériumaink egészséges egyensúlyába is bezavar a túl sok cukor, ami megint csak a bél-agy tengelyen keresztül az agyunkra is hat – méghozzá hasonló gyulladásos eredményekkel.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek