A Kansasi Egyetem szakértői kutatásukban azt találták, hogy a gyakorlatilag minden ünnepi édességben fellelhető elképesztő mennyiségű cukor metabolikus, gyulladásos és neurobiológiai folyamatokat idézhet elő, amelyek összefüggenek a depresszióval és a negatív hangulattal. A karácsonyi időszakban ráadásul még az alvási ritmusunk is felborul, ez a kettő pedig, karöltve a kevés napfénnyel és a hideggel, tökéletes táptalajt ad a depressziós tüneteknek.
Még azoknak is, akik egyébként nem szenvednek depressziótól, a téli időszak megterhelő lehet, hiszen a kevés napfény felboríthatja az ember cirkadiánritmusát, belezavarhat az alvási szokásokba, és nagyjából a populáció 10 százalékát klinikai depressziós szintre sodorhatja. Az egész pedig egy ördögi kör: a szezonális depresszió arra ösztökélheti az embereket, hogy több édességet egyenek (hiszen a cukortól boldogsághormon szabadul fel a testben), ami, mint ahogy az ki is derült, csak ront a helyzeten.
A társadalom nagyjából 30 százaléka szenved minden évben a téli depresszió valamilyen tünetétől, aminek hatására több cukrot kívánnak, ettől azonban csak romlanak a tüneteik. A cukornak azért lehet ilyenkor nehezen ellenállni, mert hirtelen kedvjavulást eredményez, és hat az agy boldogságközpontjára.
A szakértők kutatásukban arra is kitértek, hogy milyen hosszú távú fizikai és pszichológiai hatásai vannak a cukorfogyasztásnak. Kiderült, hogy valójában a cukor okozta gyulladásos tünetek okozzák a depressziós gondolatok jó részét. A kutatók letisztázták: amikor gyulladásos betegségekről beszélünk, általában nem a depresszió jut az eszünkbe, pedig nagyban hozzájárul az agyi gyulladás is az ilyen betegségek kialakulásához – általában a gyulladással küzdő agy depressziós tünetekkel is társul.
A bélbaktériumokat is megzavarja
A Medical Hypotheses tudományos folyóiratban megjelent tanulmány azt is letisztázta, hogy a bélbaktériumaink egészséges egyensúlyába is bezavar a túl sok cukor, ami megint csak a bél-agy tengelyen keresztül az agyunkra is hat – méghozzá hasonló gyulladásos eredményekkel.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
Ezekkel az ételekkel küzdhetsz a szezonális depresszió ellen
Idén a szezonális depressziót még a koronavírus-járvány miatti korlátozások is megfejelik – nem csoda, ha rosszabbul viseli az ember. Az alábbi ételek segíthetnek egy kicsit könnyebben venni a megpróbáltatásokat.
Stuth-Nagy NikiÚjabb érv a mediterrán étrend mellett: segíthet a depresszió megelőzésében...
Azt eddig is tudtuk, hogy a déliek étrendje az egyik legegészségesebb, most egy újabb betegséggel kapcsolatban vizsgálták, hogy lehet-e megelőző hatása.
Bodon Judit dietetikusÍgy vészeld át a szezonális depressziót, ha még egy járványt...
Aki hajlamos rá, annak a szezonális hangulatzavar is éppen elég kihívást jelent, ahogy átváltunk az őszből a télbe, de most ráadásul egy világjárványt is a nyakunkba kaptunk. Az alábbi tippek segíthetnek átvészelni a helyzetet.
Stuth-Nagy NikiIrigység, álmatlanság, depresszió: így betegíthet meg a közösségi média anélkül,...
Ébredés után Facebook, napközben Instagram, elalvás előtt Twitter? Ha okosan használod a social médiát, kiszélesedhet a világ, de ha túlzásba viszed, meg is betegíthet.
Petrás Gabriella