A kertészkedés mindig is jelentett valamilyen szintű veszélyt az egészségre – mint egyébként minden más tevékenység. Ennek ismeretében tehát nem meglepő, hogy az egyik első penicillinnel kezelt páciens is azért betegedett meg, mert megkarcolta egy rózsa tövise. És ez sajnos mind a mai napig igaz: nemrégiben járta be a sajtót egy brit nő története, aki szepszisben hunyt el, miután megkarcolta a kezét kertészkedés közben.
Hogy velünk ilyesmi ne fordulhasson elő, egyrészt elővigyázatosnak kell lennünk! Legyenek naprakészek a védőoltásaink és használjunk védőöltözetet! Ha mégis megtörténik a baj, tisztítsuk ki a sebeinket, fertőtlenítsük és fedjük le! Ha trágyázunk, tartsuk az arcunktól távol a komposztot tartalmazó zsákokat, amikor kinyitjuk! Előzzük meg, hogy valamilyen kártevő költözzön a kertünkbe, ha pedig már megtörtént, inkább hívjunk szakszerű irtókat!
De miért is olyan fontos mindez? Nézzük!
A kertészkedés 3 veszélye, ami ellen jobb védekezni
Tetanusz
A tetanusz egy különösen kellemetlen betegség: az izmok görcsbe rándulnak a baktériumból származó toxin, a Clostridium tetani hatása miatt. A szenvedés szinte leírhatatlan, fájdalmas izomgörcsöket és állkapocszárat okoz. Sokan azt gondolják, hogy csak az olyan eszközöktől lehet elkapni, mint például a rozsdás szögek. Ám ez az organizmus a talajban is megtalálható, különösen, ha trágyázzuk azt. A rózsák például különösen szeretik az ilyen talajt, így fokozottan vigyázzunk, amikor ezeket kezeljük!
Baktériumok és gombák
Egy egyszerű komposztzsákban is lapulhatnak veszélyek, például a Legionella baktérium, ami a legionárius betegségnek nevezett fertőzésért felelős. Belélegezve ez súlyos és olykor halálos tüdőgyulladáshoz is vezethet, különösen veszélyes az idősekre és azokra, akiknek gyenge az immunrendszere.
A különböző penészgombák spórái pedig bizonyos embereknél allergiás reakciókat is kiválthatnak, külső eredetű allergiás alveolitist vagyis úgynevezett „farmertüdőt” eredményezve. A kifejezés onnan származik, hogy régen gyakran kapták el farmerek, ha penészes szénával kerültek kapcsolatba, de a komposztban található Aspergillus és Actinomycetes baktérium is okozhatja.
Leptospirosis
A leptospira egy baktérium, ami a patkányvizelettel szennyezett vízben található. Mivel a patkányok gyakran az emberek közelében építenek élőhelyet, érdemes odafigyelni a jelenlétükre, és szakembert hívni, ha észrevesszük ezeket. A leptospira ugyanis leptospirózist, egy meglehetősen kellemetlen fertőzést okozhat, ami fejfájással, lázzal, hidegrázással, hányással és sárgasággal jár, majd később májelégtelenséget, veseelégtelenséget és agyhártyagyulladást okozhat.
Még több kertészkedés: