Sárgulnak vagy gyengülnek a növényeid? Úgy látod, hogy locsoláskor nem szívódik be a víz a talajba? Az említett jelek mind egy olyan problémára utalnak, amelyről még a leggyakorlottabb kertészek is hajlamosak elfeledkezni. Ez pedig nem más, mint az elöregedett virágföld. Most elmagyarázzuk, hogy mik lehetnek a jelei, illetve megoldást is mutatunk a problémára.
4 jel, ami arra utal, hogy ki kell cserélned a növényeid földjét
1. Sárguló, gyengülő növények
Ha kevesebb virágot és termést hoznak a kedvenc növényeid, akkor valószínűleg itt az ideje, hogy felfrissítsd a talajt. Ezenfelül a sárguló levelek és a lassú növekedés is talajproblémára utalhatnak. Már lecserélted a földet, de a növényeid még mindig nem javulnak? Akkor lehet, hogy kártevők vagy betegségek okozzák a bajt.
2. Meggyűlt a bajod az öntözéssel
Azt érzékeled, hogy a víz megmarad a talaj tetején, és nem szívódik be? Esetleg sokáig vizes marad a föld vagy az edény? Akkor nincs mese, elérkezett az idő, hogy lecseréld a földet. Az öntözés ugyanis hozzájárul a föld szerkezetének változásához, ami így elkezd összetömörödni. Végül pedig nem tudja majd magában tartani a vizet.
3. Rossz szerkezetű lett a föld
Ideális esetben a talajnak morzsalékosnak és lazának kell lennie. Így, ha már elveszítette ezeket a tulajdonságait, akkor biztosan friss földre lesz szüksége a növényeidnek. Szintén problémára utalhat a föld tetején képződött kemény, sápadt, fakó színű réteg is.
4. Mikor cseréltél utoljára földet?
Csak kevesen tudják, de a legtöbb virágföld csupán 6-12 hónapig tudja biztosítani a szükséges tápanyagokat a növények számára, ezután azonban kimerül a talaj. A növények ugyanis folyamatosan veszik fel a tápanyagot a földből. Szerencsére akad megoldás a problémára: először is távolítsd el a régi földet, és ültest át a növényeket friss talajba. Majd időről időre adj komposztot vagy trágyát a földhöz.
Még több növényes cikk erre: