Ezért felejtsük el a kertben a muskátlikat és a tujákat

Szomorú, de már az otthoni kertészkedés mikéntjébe is alaposan beleszól a klímaváltozás és az egyre fokozódó szárazság. Érdemes megfontolni, amit Budapest főtájépítésze a témában nyilatkozott.

Egyre tudatosabban kell készülnie a kerttulajdonosoknak is a klímaváltozás és a vízhiány okozta problémákra – mondta Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze a Magyar Narancsnak adott interjújában.

A várostervezésnek egyébként már egy ideje része a klímaváltozás figyelembe vétele, a várostűrő fák listája például egyre szűkül – ennek oka többek közt, hogy a melegebb éghajlatokról megjelennek a különféle, nem várt kártevők, gombák.

„El kell felejteni a tujákat és a muskátlikat..."

Veszélyben a kőrisek (például az Andrássy úton is), a platánfák vagy a vadgesztenye is.

De mitől várostűrő egy fa?

  • viszonylag kicsi a területigénye
  • jól bírja a levegőtlen talajokat
  • jó a regenerálódó képessége és tágtűrésű
  • metszésűrő
  • kevés az ismert kórokozója
  • bírja a szárazságot

A közterületeken nagyon kevés olyan szer használata engedélyezett, amely elpusztítja az adott kártevőket. Sok vegyszer ugyanis káros az emberi egészségre, ezért nem lehet a járókelők között permetezni. Egyébként ez sem a leghatékonyabb módszer, ugyanis sok fának nehezen elérhető a csúcsa... A probléma az, hogy előbb-utóbb minden fáról kiderül, hogy van kórokozója

– mondta a kórokozók ellen harcról Bardóczi Sándor.

A galagonya jó választás

És hogy mi az alternatíva azoknak, akik zöld kertet szeretnének, ugyanakkor a vízzel is takarékoskodnának?

  • sokat tehetünk, ha nem nyírjuk le gyakran a füvet, illetve nagyjából hat centiméternél nem vágjuk rövidebbre (a fűben ragadó reggeli harmat által nedvesebb marad a talaj, tehát nem kell annyit locsolni)
  • magasabban hagyhatjuk a növényeket talajtakarás célbából
  • a mulcsolást is bevethetjük, amit virágágyakban és fák tövében javasolt alkalmazni

Locsolni pedig csak éjjel, hajnalban érdemes. Ilyenkor sokkal kisebb a párolgási veszteség

– teszi hozzá a szakember.

Víztakarékosság szempontjából nem ajánlott kerti növények:

  • tűlevelű örökzöld növények
  • tuják
  • muskátlik
  • általában az egynyári növények tetemes része

Mi a megoldás?

Az emberek mozduljanak a szárazságtűrőbb, az örökzöld helyett a lombhullató, illetve a Magyarországon honos növényfajták felé:

a cserjék, a galagonya vagy somfélék, a szárazságtűrő évelők jó választásnak bizonyulnak.

Gyűjtsünk esővizet!

A kertbe kihelyezett hordóval és az esővíz felfogásával majd ellocsolásával csökkenhet a vízszámla, és a növényeknek is jobbat tesz a természetes víz.

A vízgyűjtés leghatékonyabb módja, hogyha a tetőről lezúduló vizet gyűjtjük be. Haladók nem csupán hordóban gyűjtik a vizet, hanem a föld alá beásott esővízgyűjtő ciszternába is.


Még több kertészkedés itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...