Késő tavasszal végre a muskátlik is kikerülhetnek a házból a teraszra, a sikeres átteleltetés azonban még nem minden. Bár a virág gondozása nem igényel nagy odafigyelést, a kezdő kertészek elkövethetnek olyan hibákat, amik a muskátlik pusztulását okozhatják. Pedig milyen nagy élmény gyönyörködni a változatos színekben, szirmokban, mikor kiülünk kicsit lábat lógatni a teraszra vagy a kertbe!
Lássuk azt az 5 jellegzetes bakit, amivel igen rosszat tehetünk mindenki kedvenc retró balkonvirágának, a muskátlinak:
5 hiba, amivel sajnos ki is pusztíthatod a muskátlikat
Nem metszed vissza
Ha most készülsz friss muskátlit vásárolni a kertészetben, akkor figyelj oda, hogy a virág és a levelek egészségesek legyenek, ha kártevő jeleit látod, akkor inkább ne vedd meg. Akár átteleltetett, akár frissen vásárolt muskátliról van szó, arra érdemes odafigyelni, hogy az elszáradt leveleket és az elszáradt virágokat le kell metszeni, máskülönben a növény többi része nem jut elég tápanyaghoz. A visszametszés elősegíti azt is, hogy még több szép virágod legyen.
Rossz helyre teszed
A maximális virágzás elérése érdekében a muskátlit olyan helyre kell tenni, ahol legalább 4-6 óra napfény éri. Túl erős napfénynél hamarabb kiszáradhat a föld, ami a növény száradásához is vezethet, ha egy-két nap megfeledkezünk az öntözéséről. Nagyon árnyékos helyre sem szabad tenni, mert azt sem kedveli.
Rossz minőségű talajba ülteted
Amikor a muskátlit felkelted a téli álmából, érdemes átültetni. Általános hiba szokott lenni, hogy a muskátlit nem virágföldbe, hanem kerti talajba ültetik, ami durvább, ezért elfojthatja a gyökereket, ez pedig akár a növény kipusztulásához is vezethet. Ültetéskor használj kifejezetten erre a célra árusított muskátliföldet, ami lazább szerkezetű, így lélegzetvételhez juttatja a virágot.
Túllocsolod
Minden virágot túl lehet öntözni, így a muskátlit is. Gyökérzete nem szereti, ha vízben áll, ezért kint érdemes olyan cserébe ültetni, amin van vízelvezető. Arra is ügyelni kell, hogy ne használjunk a locsolásnál nagyon hideg vizet, mert az is károsíthatja a gyökérzetet.
Természetesen, a sok napfény és kevés öntözés is elpusztíthatja a növényt. A kiszáradás jeleit könnyen észre lehet venni abból, hogy a muskátli levelei elsárgultak, elszáradnak.
Nem adsz neki elég tápanyagot
Sokan azt gondolják, hogy a virágoknak csak két dologra van szüksége, vízre és napfényre, de ez nem így van. A virágnak szüksége van más tápanyagokra, amit tápoldatok segítségével lehet neki megadni. Míg télen egyáltalán nem kell neki ilyen, addig tavasszal és nyáron a dúsabb virágzás érdekében nem árt a tápoldatozás.
Még több növény itt: