A kérdések kérdése, ami nélkül nincs fogyókúra: hány kalóriát egyek, ha fogyni szeretnék?

A barátnőm 1200 kalóriás étrenden van. Vajon én is belevágjak? Vagy nekem lehet, hogy másra van szükségem?

Mennyit egyek, ha fogyni szeretnék? - minden fogyni vágyóban felmerül ez a kérdés - teljesen joggal és szakmailag is kikerülhetetlenül. A sikeres testtömegcsökkentés egyik fontos pillére a megfelelő napi energiabevitel, hétköznapi nyelven a kalóriabevitel.

Vajon hány kalóriára van szükségünk ahhoz, hogy fogyjunk?

A válasz pedig....

A válasz pedig az, hogy: Nem tudom.

Na persze nem azért nem tudom, mert nem rendelkezem a szükséges ismeretekkel, hanem azért nem tudom, mert erre a kérdésre mindenki esetében más a válasz, amit ráadásul nem lehet ránézésre (ránézés nélkül meg aztán főleg) megmondani. Többek között ezért is van mindenkinek személyre szabott étrendre szüksége.

1. Kalóriamennyiség és -eloszlás

Sokan követik "csak" a szénhidrátok számolásán alapuló testtömegcsökkentő étrendet, én azért hiszem, hogy e mellé kell a napi kalóriabevitel számítása is.

Az, hogy kinek hány kalóriát kell egy nap "elfogyasztania" ahhoz, hogy a testtömege kiegyensúlyozott ütemben csökkenjen, függ a nemtől, függ attól, hogy hány kg a kiinduló testsúlya, illetve attól is, hogy az életmódjába sikerül-e a rendszeres fizikai aktivitást (testmozgás) beillesztenie. A fogyáshoz szükséges napi kalóriabeviteli érték valakinél lehet 1500 kcal, de egy férfinek akár 2000 kcal is lehet- és a kettő között is bármi. Ami biztos, hogy az alapanyagcsere érték alá nem érdemes tartósan lemenni, mert akkor szervezetünk raktározásba kezd, és lassulhat vagy akár meg is állhat a fogyás üteme.

Alapanyagcserédet kiszámíthatod kalkulátorunk segítségével!

Extrém alacsony, 1000-1200 vagy ezek alatti napi kalóriabevitelt csak morbid elhízás esetén, kizárólag (!) orvosi felügyelet mellett, jellemzően kórházi környezetben lehet megvalósítani.

A legtipikusabbak egy felnőtt női étrend esetében a napi 1500-1600 kcal energiabeviteli ajánlások. (Ha azonban extrém túlsúllyal indulunk, akkor a kezdő érték lehet ennél jóval magasabb is - ami persze a testtömegcsökkenés folyamatában egyre csökken).

Az egyszerűség kedvéért számoljunk 1500 kcal napi energiaszükséglettel. Ezt kell elosztani a napi öt étkezésre (az nálam alap, hogy ötször étkezünk egy nap), ami így néz ki: reggeli (25%) - 375 kcal, tízórai (10%) - 150 kcal, ebéd (35%) - 525 kcal, uzsonna (10%) - 150 kcal, vacsora (20%) - 300 kcal.

Ezek persze hozzávetőleges értékek, ezekre kell törekedni, de nem dől össze a világ, ha +/- 10%-al mozognak az értékek (és persze bele is kell tanulni, nem fog mindez egyik percről a másikra megvalósulni).

Tom yum leves

A thai konyha remeke ez a forró, ízes, tartalmas leves. Egyszerre csípős és savanykás a lime-tól, hideg estékre erősen ajánlott! Továbbá érdemes beszerezni hozzá a levespasztát, mert ...

2. Tápanyagmennyiség és -eloszlás

Étrendünk összeállítása során törekedjünk arra, hogy mindhárom makrotápanyagból (szénhidrátok, fehérjék, zsírok) jusson minden étkezésünkre. Ahogy azt már mi is sokszor leírtuk, szénhidrátoknál helyezzük a hangsúlyt az összetett szénhidrátokra, zsíroknál a telítetlen zsírsav-összetételű zsírokra (növényi olajak), fehérjéknél pedig figyeljünk arra, hogy növényi (gabonafélék, hüvelyesek), és állati eredetűek (sovány húsfélék, tojás, túró, sajtok, kefir, joghurt) is szerepeljenek az étrendben.

A kiegyensúlyozott étrendben a javasolt tápanyagarány: 50-55% szénhidrátok, 15-20% fehérjék, 30% zsírok. Testtömegcsökkentő étrend esetén 6 hónapos időtávon igazoltan gyorsabb csökkenéshez vezet a magasabb fehérje-, alacsonyabb szénhidrátarány.

Ha számoljuk a kalóriákat és a szénhidrátokat, valamint odafigyelünk a megfelelő alapanyag-, és ételkészítési eljárások megválasztására, akkor már kb. jó úton vagyunk, a fehérjék-, zsírok számolását már csak a nagyon elszántak szokták nyilvántartani (ezen segíthet mondjuk egy kalóriaszámító online oldal vagy mobil-applikáció).

A makrotápanyagok mellett kiemelt figyelmet érdemes fordítani az élelmi rost fogyasztásra, ezek fogyókúrában betöltött szerepéről is írtunk már korábban. A hétköznapokban a megfelelő rostfogyasztás gyakorlatilag azt jelenti, hogy minden étkezésre fogyasszunk zöldséget - friss, szezonális zöldségeket szendvicsünkhöz, salátát, főtt, párolt, sült, töltött, rakott zöldségeket, főzelékeket ebédre vagy meleg vacsorára.

3. Nem csak a kalóriákon múlik

Ahogy azt a cikk elején is említettük, a megfelelő napi kalóriabevitel egyik fontos pillére a kiegyensúlyozott testtömegcsökkenésnek. Azonban nem csak ezen múlik. Fontos, hogy a napi kalóriamennyiség megfelelő forrásokból származzon, megfelelő elosztásban segítse szervezetünk működését. A sikeres, tartós eredményekkel járó fogyásnak elengedhetetlen feltétele az életvitelbe illesztett, rendszeres fizikai aktivitás és a megfelelő lelki háttér is.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...