A kenyér mondhatni maga az élet szimbóluma. Az ízesítésének képlete alapvetően roppant egyszerű: kell egy jó alaprecept, a többi már rajtunk múlik. Bármilyen gabonából készült lisztet használunk is – legyen szó búzáról, rozsról, alakorról vagy mondjuk tönkölyről -, készüljön a kenyér kovásszal, élesztővel vagy akár szódabikarbónával – számos mag, aszalmány, termény és egyéb hozzávaló áll rendelkezésünkre. Csak nézzünk szét a spájzban!
Magot mindenbe – pirítva a legjobb, de a lenmagot inkább áztassuk
Napraforgómag, dió, szezámmag, tökmag – ezek mind a magyar konyha aduászai mag szempontból. Külön-külön, de keverve is megéri a tésztához keverni őket, mert hihetetlen ízgazdaságot kölcsönöznek a kenyérnek, ráadásul remek élettani hatással is bírnak. Jól állnak egy francia parasztkenyérnek, de egy testesebb rozsnak és tönkölynek is.
Én személy szerint az esetek döntő többségében pirítva adom hozzá őket a tésztához, a lenmag kivételével, mert az pirítva karcinogén jegyekkel bír, így inkább érdemes leforrázni vízzel, aztán egy kis idő elteltével bele is dagaszthatjuk a tésztába. Ez már csak azért is jobb így, mert ha magában, szárazon belerakjuk a kenyérbe, elszívja a nedvességet máshonnan, így borul a kenyér végső állaga.
A magok mehetnek a kenyérbe, de akár sütés előtt bele is forgathatjuk a vekninket egy magválogatásba, vagy akár mákba. Szép lesz!
Kipróbált, működő sós magvariációk:
- pirított tökmagos, tökmagolajos (a színe is csodás lesz)
- pirított szezám miso pasztával (remek földes alapízt ad a miso, mégis háttérszereplő marad, ráadásul természetesebb módon sózzuk a kenyeret)
- sokmagvas rozsos kenyér (kenyérliszt és teljes kiőrlésű rozs keverék)
- teljeskiőrlésű rozs forrázott lenmaggal vagy sokmagvas keverékkel
- zabos-magos-almás (a zabkása találkozása a kenyérrel)
Az édesebb ízek kedvelőinek:
- mogyoróvajas kenyér (miért ne? Ha rá illik, bele is tehetünk!)
- mézes-rozmaringos diós (pirításnál mehet bele mindkét plusz hozzávaló)
Zöldséges javaslatok – színezés vagy ízesítés céljából
Csak pár ötletet dobok be kedvcsináló jelleggel, de gyakorlatilag bármelyik zöldséggel kipróbálhatjuk, hogy milyen, ha reszelve a tésztába kerül.
Ötletek:
- Sült krumplis kenyér (ha mondjuk mangalica vagy kacsa zsírján sütjük le a krumplit, még csodásabb lesz!)
- sült krumplis-vizes vekni (a sütőben süssük meg a krumpli héját, majd készítsünk belőle alaplevet, és ezt adagoljuk a kenyérhez!)
- céklás (reszelve vagy csak a levével színezve)
- pirított hagymás (ez mondhatni klasszikus)
Aszalmányos javaslatok a teljesség igénye nélkül:
- aszalt paradicsomos
- aszalt vagy sima olívás (akár fetával, olívaolajjal megspékelve)
- Mákos- aszalt meggyes/vörös áfonyás
- desszertkenyér pirított tökmaggal/törökmogyoróval, étcsokival, aszalt meggyel (bizony!)
Zsíros kenyér másképp
Végezetül pedig az aromásabb zsírok, mint például a kacsa-, a liba- és a mangalicazsír remekül passzol a kenyértésztába. Tartósabb is lesz tőle a plusz nedvesség miatt.
Ha kisült a kenyér, akkor már csak annyi dolgunk van, hogy türtőztessük magunkat, várjuk meg amíg kihűl. Elő egy jó minőségű vajjal*, némi mezei vagy füstölt sóval, és akkor már garantált, hogy jó napunk lesz.
*Mehet ám rá más feltét is, az ízesített kenyérhez éppúgy passzol egy jó sajt, zöldségkrém vagy felvágott, ízlés kérdése.
Jó sütögetést!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezek a praktikák is érdekelhetnek: