Drasztikus áremelkedési folyamat kezdődött a tőzsdén kereskedett élelmiszerek piacán, így a búza, kukorica árában is szinte duplázódást látni. Hollósi Dávid, a Takarékbank Agrárüzletág ügyvezető igazgatója az InfoRádiónak elmondta, tonnánként 40-50 ezer forint helyett ma már 90 ezer forint felett jár az ár, és a drágulás természetesen megjelenik a liszt, majd a kenyér árában is - írja a Telex.
Nemrégiben az iparági szereplők még mindenkit nyugtattak, hogy van elég búza, de a helyzet csalóka, ugyanis csak fizikailag van meg a gabona, a készleteket már lekötötték. A drágulásnak több oka is van, hiszen nemcsak a Covid okozta gazdasági változások okozzák, hanem az energiaválság és az aktuális nyersanyagpiaci szuperciklus is (ez azt jelenti, hogy az árak tartósan, akár egy évtizeden is túlnyúlóan, széles körben emelkednek).
A búza hiánycikk, ebből adódóan a malmok 40 százalékkal emelhetik a liszt átadási árát januártól, a szakértő szerint azonban a boltok polcain összességében ennél kisebb, 10-15 százalékos drágulásra számíthatunk.
Hollósi nyilatkozata alapján a problémát ez okozza:
a modern élelmiszer-gazdaság még nem nézett szembe olyan helyzettel, hogy rövid idő alatt az ár minden komponense egyszerre emelkedjen ekkorát: az energia, a munka, a hozzáférés, az olajár és az anyagár is.
Még több a drágulásokról: