A növekvő energiaárak és a jelentősen gyengülő forint kihat a hazai gabona-, malom- és sütőiparra is. A termelési költségek emelkedése pedig érezhető lesz a kenyér árán is – írja a Sokszínű Vidék.
Már 2020-ban megindultak felfelé az árak, 2021-ben ez tovább fokozódott, s ezt tetézte az, ami most az egész világot megzavarta: az orosz-ukrán háború. Emiatt megállt az ukrán kiszállítás, ők előzőleg heti egymillió tonna gabonát, búzát, kukoricát, napraforgót és repcét szállítottak ki, elsősorban vízi úton az odesszai kikötőből. Ezt próbálják most vasúton pótolni, de havi ötszázezer tonnánál többet nem tudnak kihozni
– nyilatkozta Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója a Debrecen Televíziónak.
Jelenleg 15-20 millió tonna ukrán gabona hiányzik a szakértő szerint a piacról, ami természetesen az árakat is befolyásolja. A búza tonnánkénti ára már 130 ezer forint felett van, ami több mint kétszerese a tavaly júliusi árnak. Emiatt a liszt a 2021. augusztusi 85-90 forintos ára mostanra 160 forintra emelkedett, és valószínűleg további áremelkedés várható. Július elsejétől további 60 forint körüli árnövekedésre lehet számítani a liszt esetében, miután a gáz árának újabb növekedésével kalkulálnak.
„Tartok attól, hogy egy kenyér ára 800 forint körül fog alakulni. Ezt majd a sütőipar alakítja, de az biztos, hogy a gabona árnövekedése mindennek az árát emelni fogja, tehát júliustól általános árrobbanás lehet a húsnál, az olajnál, a tejnél, a cukornál, mindennél, amihez szükség van a gabonafélékre” – mondta Lakatos Zoltán.
Még több hír itt: